תביעה על הטרדה מינית

כל הטרדה מינית באשר היא, פוגעת קשות בקורבן ולא כל שכן כאשר המעשים מתבצעים במסגרת מקום העבודה שרובנו נמצאים בו חלק גדול מחיינו הבוגרים, תלויים בו ובמנהליו בפרנסתנו ובהתפתחותנו האישית ואמור להיות מתחם נקי מהטרדה מינית ששוררים בו יחסי אמון, והוא מגן על עובדיו.

תביעה על הטרדה מינית

כאשר עובדת (קורה גם לעובדים אבל פחות) נתקלת בהטרדה מינית מצד מנהלים או עמיתים, לעיתים קרובות יחסי המרות והמבנה ההיררכי של הארגון מעמידים בפניה קשיים עצומים והיא זוכה לכתף קרה מצד קולגות, מנהלים והגורמים האמורים לטפל בתלונתה. מול שתיקה והסתרה שלא מובילות לפתרון הבעיה ואף מחמירות אותה, קיימות דרכים חוקיות לבוא חשבון עם הגורמים הפוגעים ולקבל פיצוי על הנזקים והסבל – באמצעות תביעה על הטרדה מינית בעבודה.

החשיבות הרבה של ייצוג משפטי בשלב מוקדם

נפגעות הטרדה מינית בעבודה רבות שפנו לעו"ד דורון ויינרייך, מומחה בתחום ומייצג נפגעות ונפגעים בלבד, בחרו להפסיק לשתוק. מומלץ לפנות בשלב מוקדם ככל האפשר ואפילו לפני תחילת הטיפול המשמעתי בארגון עצמו. זאת על מנת להגיע לתובנות הנכונות באשר למשמעות המעשים של הפוגע ולעיתים גם בייחס להפרות הוראות החוק על ידי המעסיק וחלקו באחריות למה שקרה וכן מכיוון שייצוג מטעם עורך דין שהוא מומחה בתחום משפר את הסיכויים להתייחסות רצינית יותר מטעם המעסיק ולגרום לו לטפל ביעילות וללא דיחוי במטריד ובבירור התלונה.

במקרים רבים גם המעסיק מפר את החוק ולא מקיים חובות המוטלים עליו עפ"י החוק. עו"ד ויינרייך יסייע לפונים להבין אם היתה הפרה גם מצד המעסיק וככל שכן, יבהיר לפונים מה הפיצוי שהם זכאים לו עפ"י החוק. בנוסף, עורך דין ויינרייך יסייע לנפגעת בהליכים שונים לקבלת פיצויים, החל מהליכים שונים מחוץ לכותלי בית הדין בטרם הגשת התביעה ועד הגשת תביעה על הטרדה מינית לבית הדין לעבודה ובכך לסגור מעגל עם מי שאחראי לפגיעה המינית.

את מי ניתן לתבוע בתביעות על הטרדה מינית

  • תביעה על הטרדה מינית בעבודה ניתן להגיש כנגד מנהל או עמית לעבודה שהתייחסו לנפגעת באופן מיני אסור, החל מהצעות והתייחסויות בעלות אופי מיני וכלה במעשים מיניים שונים כמו מעשים מגונים, בעילה אסורה בהסכמה, אונס, מעשה סדום, הפצת תכנים מצולמים בעלי אופי מיני וכיו'ב.
  • כמו כן, ניתן להגיש תביעת הטרדה מינית בעבודה גם כנגד מעסיקים שהפרו את חובתם החוקית, החל באי פרסום תקנון ואי מינוי אחראית למניעת הטרדה מינית, דרך השתהות בטיפול וכמובן במקרים של התנכלות כמו הרעה בתנאי העבודה ואף פיטורין.

תביעה על הטרדה מינית בעבודה – הפיצוי הכספי

סכומי הפיצוי בתביעות על הטרדה מינית עשויים להיות גבוהים מאוד והפיצוי אפשרי או ללא הוכחת נזק בסכום שעשוי להגיע עד 120,000 ₪ לכל מעשה הטרדה מינית נפרד שבית הדין מחליט להתייחס אליו בנפרד בתוך אותה פרשה, או פיצוי עם הוכחת נזק בהתאם לנזק ספציפי שניתן להוכיח שנגרם לנפגעת.

בחירה בעורך דין הנכון

ניהול הליך מול הצד השני הינו מדע מורכב שיש לעשותו באופן רציונלי וטקטי ותוך תכנון אסטרטגי נכון. אמירה זו נכונה בייחס לכל תחום משפטי ואולם כאשר מדובר בהטרדה מינית יש חשיבות עליונה שעורך הדין – פרט להיותו איש מקצוע מומחה מהמדרגה הראשונה, יהיה גם אדם בעל יכולת אמפתית בין אישית גבוהה ביותר ויוכל לתמוך וללוות את הנפגעות והנפגעים בסבלנות רבה ותוך תמיכה אנושית ורגשית ללא קץ. עורך דין דורון ויינרייך הינו בעל ניסיון מקצועי עשיר בתחום ההטרדה המינית ובעל ניסיון חיים רב וארוך. כל אלה ביחד עם עולם ערכי מיוחד במינו הביאו את עורך דין ויינרייך להחלטה שקיבל לפני שנים רבות, להתמחות בתחום של הטרדות ופגיעות מיניות ולייצג נפגעות ונפגעים בלבד. עו"ד ויינרייך לעולם לא מייצג את הפוגעים.

תאמו פגישה כבר ליום יומיים הקרובים

המידע באתר זה רלוונטי וחשוב, אך אינו תחליף לפגישה אישית, רגישה ואמפטית עם עורך דין דורון ויינרייך. חייגו אלינו לסיוע ונקבע פגישה כבר לימים הקרובים.

שאלות ותשובות בנושא תביעה על הטרדה מינית

יש מגוון התנהגויות אסורות שמוגדרות בחוק ובפסיקה ומהוות הטרדה מינית. באתר זה תוכלו למצוא פירוט נרחב. ביצוע אחת מהן מהווה עילה להגשת תביעה נגד הפוגע ובמקרים מסוימים גם נגד גורם אחראי נוסף. תביעה על הטרדה מינית היא רק אחת האפשרויות חוקיות העומדות לרשות הנפגעות והנפגעים, באתר זה מידע רב נוסף.

החלטה על הגשת תביעת הטרדה מינית מומלץ לקבל רק לאחר ייעוץ מפורט אצל עורך דין שזהו תחום מומחיותו. להתייעצות תאמו פגישה עם עורך דין דורון ויינרייך.

יש התיישנות גם בענין הגשת תביעת הטרדה מינית. עד לפני מספר שנים משך ההתיישנות היה 3 שנים בלבד – בניגוד לרוב הפרות החוק האזרחיות, בהן ההתיישנות היא 7 שנים. לפני מספר שנים שונה החוק וההתיישנות בעניין הטרדה מינית שונתה ל- 7 שנים.

במקרים שונים קיימת התיישנות ארוכה יותר – למשל כשמדובר בתקיפה מינית שבוצעה באדם בהיותו קטין, מידע רחב נוסף ראו בעמוד זה אך הוא לא תחליף לפגישת ייעוץ.

לא ניתן להגיש תביעה באופן אנונימי – התביעה מפרטת את עובדות המקרה והתובעים חייבים להוכיח את טענותיהם וכן לנתבע יש זכות  להתגונן ולנסות להוכיח את חפותו או לטעון טענות נגדיות. את כל אלו הנתבע לא יכול לעשות כנגד תביעה אנונימית.

יחד עם זאת תביעה כזו מתנהלת בדלתיים סגורות ותחת צו איסור פרסום למעט במקרה מאד חריג שבו בית המשפט קובע אחרת.

המשמעות היא שפרטי המקרה והתובעת או התובע אינם חשופים לציבור ופרטיותם נשמרת. בפגישת ייעוץ עם עו"ד ויינרייך תוכלו לקבל פרטים רחבים יותר, לתאום פגישה פנו כאן.

הגשת תביעת הטרדה מינית כרוכה בתשלום שכר טרחה לעורך דין ובתשלום אגרת בית משפט בסכום סמלי של כמה מאות שקלים (להבדיל מתביעה בנושאים אחרים שבה סכום האגרה תלוי בסכום התביעה). שכר הטרחה של עורך הדין שונה בין עורך דין לעורך דין.

עורך דין ויינרייך מקפיד להקל על לקוחותיו ולקבוע שכר טרחה שמבוסס ברובו על אחוזים מתוך הצלחה ובחלקו הקטן על תשלום בהתאם לשלבי הטיפול בתיק. בפגישת ייעוץ, לאחר שמיעת כל הפרטים, תקבלו מידע מלא גם על שכר הטרחה. לתאום פגישה בלתי מחייבת לחצו כאן.

מה היה לנו עד עכשיו?
מידע נוסף בנושא

המידע באתר זה רלוונטי, חשוב ומועיל ככל שיהיה, אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו, אינו מהווה עידוד לנקוט בפעולה משפטית או להימנע ממנה וכמובן אינו תחליף לפגישה אישית, רגישה, אמפתית ודיסקרטית עם עורך דין דורון ויינרייך. כל נקיטת פעולה או הימנעות ממנה מבלי להתייעץ לפני כן עם עורך דין הינה על אחריות מבצע הפעולה או הנמנע ממנה בלבד.