יחסי מין עם המטפל פירושם אונס במרמה

לא מזמן התפרסמו כתבות על מטפל אלטרנטיבי שנעצר בעקבות תלונות של עשרות לקוחות שהגיעו אל "המטפל" כדי שיטפל בבעיה רפואית או רגשית שסבלו ממנה ולאחר שהוא הצליח לרכוש את אמונן הוא שכנע אותן לקבל ממנו "טיפול" שבמסגרתו הוא יבצע בהן מעשים מיניים שיפתרו את הבעיה הרפואית או הנפשית (חרדות למשל) שהן סובלות ממנה. המעשים המיניים הללו כללו יחסי מין מלאים, מעשים מגונים ועוד. המתלוננות היו נשים בכל הגילאים ומשמשות במגוון תפקידים ומקצועות במשק הישראלי.

ניסיוני הרב כעו"ד המתמחה בייצוג נפגעות ונפגעי הטרדה מינית ועבירות מין שונות (אינני מייצג את הפוגעים בשום אופן ובשום מחיר) מלמד על כך שהמקרה הנ"ל אינו מקרה בודד ונדיר אלא אחד מתוך מקרים רבים בהם מטפל בעל כריזמה וכושר שכנוע, מצליח לשכנע את לקוחותיו לקבל "טיפול" הכולל מעשים מיניים.

מקרים של יחסי מין במסווה של "טיפול" קרו במסגרת טיפול פסיכיאטרי, טיפול רפואי , טיפול פסיכותרפי, טיפול פסיכולוגי, טיפול  ברפואה משלימה (דיקור סיני, טיפול הוליסטי, טיפול באנרגיות מיוחדות ועוד), טיפול באמנות, טיפול ע"י עובד סוציאלי ועוד.

 

השגת יחסי מין במסווה של טיפול נחשבת לאונס במרמה

חשוב לדעת שה"טיפול" הזה אינו טיפול כלל וכלל וההסכמה שהמטופל נתן הינה חסרת משמעות: מדובר באונס -אונס במרמה!!

עו"ד דורון ויינרייך מתמחה בייצוג נפגעות ונפגעי הטרדה מינית ועבירות מין שונות, מרצה בתחום, כותב ומפרסם מאמרים, וכן מנהל פורום גדול באינטרנט הנותן מענה למאות אלפי פונים בתחום הטרדה מינית, הטרדה מינית בעבודה והטרדה מינית בתחומים נוספים כמו במהלך טיפול רפואי, במהלך טיפול פסיכולוגי ועוד.

אונס במרמה הינו עבירת מין פלילית חמורה ביותר (עבירת פשע), המוגדרת בחוק העונשין, תשל"ז-1977  כך [ר' סעיף קטן (2)]: "345. (א)

 

הבועל אשה:

  • שלא בהסכמתה החופשית.
  • בהסכמת האשה, אך הושגה במרמה לגבי מיהות העושה או מהות המעשה.
  • כשהאשה היא קטינה שטרם מלאו לה ארבע עשרה שנים, אף בהסכמתה או תוך ניצול מצב של חוסר הכרה בו שרויה האשה, או מצב אחר המונע ממנה לתת הסכמה חופשית.
  • תוך ניצול היותה חולת נפש או לקויה בשכלה, אם בשל מחלתה או בשל הליקוי בשכלה לא היתה הסכמתה לבעילה הסכמה חופשית.

הרי הוא אונס ודינו – מאסר שש עשרה שנים. "

אונס במרמה הינו קיום יחסי מין בהסכמה המושגת במרמה:

  • ביחס למיהות המעשה (למשל הצגת יחסי מין כחלק מטיפול נפשי, רפואי או פרה רפואי, הצגת יחסי מין כחלק מתראפיה באמנות ועוד)
  • ביחס למיהות העושה (למשל: אדם נשוי ממוצא ערבי שהציג עצמו כרווק יהודי המעוניין בקשר רומנטי, אדם שהציג עצמו כטייס לשעבר, רופא ובעל נכסים, אדם שנולד עם אברי מין נקביים שהציג עצמו כזכר ועוד).
יחסי מין עם המטפל פירושם אונס במרמה
יחסי מין עם המטפל פירושם אונס במרמה

אונס במרמה מהווה גם הפרה קשה של החקיקה האזרחית, לרבות הפרת החוק למניעת הטרדה מינית, תשנ"ח – 1998.

החוק למניעת הטרדה מינית מגדיר יחסים בין מטפל למטופל כיחסי תלות ומרות. יחסים תלות אלו אינם שווי כוחות ויש בהם פערי כוח והשפעה דרמטיים בין בעל המרות (המטפל) לבין התלוי בו (המטופל) וכתוצאה מכך, למטפל ישנה עדיפות מוחלטת ביחס למטופל.

במערכת היחסים הזו המטופל מגיע אל המטפל כאשר הוא במצב נחות, סובל מבעיות שונות ותלוי באופן טוטאלי בעזרתו מקצועית של המטפל, אליו הוא פנה כדי לפתור את הבעיות מהן הוא סובל. לעומתו, במערכת היחסים הזו, המטפל הינו בעל הסמכות המקצועית – הגורם שאמור להשתמש בהכשרה, בידע ובנסיון המקצועיים שלו, בתום לב וביושרה מקצועית ולהחליט מה הבעיות מהן סובל המטופל לנוכח הסימפטומים שהוא מאתר, ולגבש פתרונות ראויים והולמים שבכוחם לפתור את הבעיות הללו.


הסכמה שהושגה במרמה אינה הסכמה

מטופל שנותן הסכמתו לטיפול כזה או אחר שהמטפל ממליץ עליו, מסתמך על סמכותו המקצועית של המטפל ונותן בו אמון מוחלט.

מטפל שמשכנע את המטופל להסכים לקיים איתו יחסי מין במסווה של טיפול, מועל באמון הזה, מרמה את המטופל, פועל בניגוד לטובתו וגורם לו נזק עצום. המטפל הזה מפר את החוק הפרות קשות והוא גם פועל בניגוד לכללי האתיקה השונים, שכן, ביחסי מין עם המטפל, אין שום דבר שקשור לטיפול נפשי, בריאותי, רפואי או פארה-רפואי כלשהו והם נועדו אך ורק כדי ספק את יצריו של המטפל.

לנוכח יחסי התלות של המטופל במטפל והנחיתות המוחלטת בה נמצא המטופל ביחס למטפל, אין כל משמעות להסכמה שהמטופל נתן ליחסי מין עם המטפל, וטיעוני הגנה הנשמעים שוב ושוב מצד המטפלים, לפיהם המטופל הסכים ליחסי המין, הינם חסרי משמעות ומשקל ואינם מהווים אפילו משענת קנה קצוץ עבור המטפלים.

 

האחריות הבלעדית על מה שקרה הינה של המטפל – הסכמת המטופל חסרת משמעות

מטופלים רבים כועסים על עצמם בדיעבד ומלאי רגשות אשם איך לא התנגדו, איך נגררו בתמימות למערכת מעוותת כזו, איך לא מנעו מבעוד מועד את שניתן היה למנוע.

המטופלים היו שבויים במערכת של תלות מוחלטת במטפל, האמינו בו אמונה עיוורת, היו נתונים להשפעה מאגית של הכריזמה שלו והאמינו באמת ובתמים שהם צריכים לשתף פעולה באופן מלא על מנת להיחלץ מהמצב הבעייתי איתו הגיעו לטיפול. המטופלים גם חששו מאד לאבד את התמיכה המאד מחזקת של המטפל, אשר בעת ה"טיפול" נסך בהם הרגשת ביטחון חום ותחושה שהם מתקדמים לקראת פתרון הבעיות שלהם.

הדבר האחרון שהמטופלים יכלו לעשות במצבם הנחות ביחס למטפל היה לצאת נגד מרותו וסמכותו המקצועית ולהסתכן בהיקלעות למצב בו הם ישארו עם הבעיה וללא המעטפת התומכת של המטפל.

מדובר במלכודת דבש שקשה מאד להיחלץ ממנה ויש לזכור שאת מה שהמטופל רואה בדיעבד וגורם לו לאותם רגשי אשם, לא היתה לו כל דרך לראות במהלך ה"טיפול" (והדבר האחרון שהוא צריך לעשות זה לכעוס על עצמו).

 

איך לבחור בעורך דין המתאים ביותר?

חשוב להקפיד שבחירתך בעו"ד שייצג אותך בעניינים כל כך רגישים תהא לאחר שהגעת למסקנה שמבחינה מקצועית יש לאותו עו"ד את הניסיון הטוב ביותר ואת הסיכוי הטוב ביותר להשיג את התוצאות הטובות ביותר במקרה שלך ומבחינה אנושית יש לו את היכולת הרגשית לתמוך בך וללוות אותך באופן צמוד ושוטף בעניינים כל כך חשובים ורגישים במהלך תקופה כל כך קשה.

עורך דין דורון ויינרייך מתמחה באופן בלעדי בייצוג נפגעות ונפגעי הטרדה מינית, תקיפה מינית  ועבירות מין ואינו מייצג את הפוגעים בשום אופן ובשום מחיר.

תאמו פגישה עם עורך דין דורון ויינרייך כבר בימים הקרובים.

יחסים בין מטופל למטפל הינם יחסי מרות ועל כן יחסי המין ביניהם נחשבים כהטרדה מינית. גם אם יחסי המין היו בהסכמה, אין משמעות להסכמה הזו כי מדובר ביחסי מרות ועל כן ההסכמה אינה הסכמה חופשית ומשמעות המעשים הינה בעילה אסורה בהסכמה וככל שהמטפל הסביר שהמטרה של היחסים הינה טיפולית, הרי שהמשמעות הינה אונס במרמה.

אונס במרמה נחשב כעבירת מין פלילית חמורה מאוד.  כמו כן מדובר בהפרת חוק אזרחית חמורה

מכיוון שמדובר ביחסי מרות, בדרך כלל לא תהיה משמעות להסכמה הזו כי נקודת המוצא הינה שההסכמה לא ניתנה באופן חופשי שאינו לוקח בחשבון את יחסי המרות. כמו כן הסכמה כזו יכולה להינתן לאחר שהמטפל שכנע את המטופל שיחסי המין הם חלק מהטיפול ואז זו הסכמה עקב המרמה ולא הסכמה חופשית, שכאמור, בכל מקרה אינה אפשרית ביחסי מטפל מטופל

מה היה לנו עד עכשיו?
מידע נוסף בנושא

המידע באתר זה רלוונטי, חשוב ומועיל ככל שיהיה, אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו, אינו מהווה עידוד לנקוט בפעולה משפטית או להימנע ממנה וכמובן אינו תחליף לפגישה אישית, רגישה, אמפתית ודיסקרטית עם עורך דין דורון ויינרייך. כל נקיטת פעולה או הימנעות ממנה מבלי להתייעץ לפני כן עם עורך דין הינה על אחריות מבצע הפעולה או הנמנע ממנה בלבד.