עבירת אונס

חילול גופו ונפשו של אדם נחשבים לאחד המעשים החמורים ביותר שניתן להעלות על הדעת. במעשי אונס ומעשי סדום הפוגע חודר לגופו של אדם אחר בניגוד לרצונו וזוהי גם פגיעה אנושה באוטונומיה של הנפגע, בכבוד האדם שלו ובערכים החשובים ביותר שניתן להעלות על הדעת. אונס גם גורם לביזוי והשפלה עצומים ותוצאותיו הרסניות ביותר.

מהן ההגדרות החוקיות לאונס?

ההגדרה החוקית של אונס עפ"י חוק העונשין (החוק הפלילי העיקרי של מדינת ישראל) הינה רחבה ואולם ברוב המקרים מדובר בבעילת אישה שלא בהסכמתה החופשית או בבעילת אישה תוך ניצול מצב של חוסר הכרה או  ניצול מצב אחר המונע ממנה לתת הסכמה חופשית. "בעילה" הינה "החדרת איבר מאיברי הגוף או חפץ לאיבר המין של האישה". החוק מתייחס באופן מחמיר יותר לבעילת קטינה ולמשל כשהיא מתחת לגיל 16, גם אם נתנה את הסכמתה אין משמעות להסכמה זו.

 

מהן ההגדרות החוקיות למעשה סדום

ההגדרות החוקיות המלאות של עבירת אונס הינן רחבות יותר והמידע הנ"ל הינו חלקי ולמען ההמחשה בלבד. ההגדרות החוקיות של "מעשה סדום" עפ"י חוק העונשין הן דומות למפורט לעיל. "מעשה סדום" הינו "החדרת איבר מאברי הגוף או חפץ לפי הטבעת של אדם, או החדרת איבר מין לפיו של אדם".

 

אונס ומעשה סדום

עבירות אונס ומעשה סדום מהווים עבירות פליליות עפ"י חוק העונשין שגם מגדיר תקופות מאסר שונות בגין כל עבירה ועבירה. עורך דין אונס המיצג נפגעים בתחום זה צריך להיות מכיל ומבין כלפי הקורבן וסרטיבי בבית המשפט. הליך פלילי מתחיל בהגשת תלונה במשטרה וככל שבסיומה של חקירת המשטרה, הפרקליטות מגישה כתב אישום, מתנהל משפט פלילי שבו המדינה תובעת את החשוד ומעמד הקרבן הינו מעמד של "מתלונן" והשפעתו על ההליך הפלילי מועטה ביותר.

 

במסגרת ההליך הפלילי, ביהמ"ש רשאי לפסוק בנוסף למאסר גם פיצויים עונשיים שעפ"ר הינם בסכומים נמוכים של עשרות אלפי ₪ בלבד. להבדיל, בהליך האזרחי שמטרתו לפצות על הנזק שהפוגע גרם לנפגע, הסכומים שניתן לפסוק הינם בהתאם לגובה הנזק המוכח ובמקרים החמורים יכולים להגיע למאות אלפי ואף למיליוני ₪.

עבירת אונס
עבירת אונס

תביעת פיצויים מהפוגע

כל עבירה פלילית כנ"ל מהווה גם הפרת חוק אזרחית (עוולה) ולכן בנוסף להליך הפלילי (או במקומו) יש לכל נפגע את הזכות לנקוט בהליך אזרחי שבמסגרתו הוא תובע פיצויים מהפוגע. בהליך האזרחי מעמדו של הנפגע הוא מעמד של תובע, שליטתו על התהליך מלאה והמדינה אינה צד להליך הזה. ההליך הינו אך ורק בין התובע לנתבע, כמובן באמצעות עורכי דינם ועפ"י החוק וסדרי הדין בבתי המשפט. ההליך האזרחי יכול להוביל לפיצויים גם בהליכים שמקדימים אותו ו/או נלווים אליו כמו גישור, בוררות וכיו"ב.

בעבירת מין כמו אונס, מעשה סדום, מעשים מגונים, שנחשבות גם כ"הטרדה מינית", יש לעיתים מקרים בהם לתובע (הנפגע) קשה להוכיח נזק. במקרים אלו יש פתרונות שבדין המאפשרים להתגבר על כך כמו למשל פיצוי ללא הוכחת נזק הקבוע בחוק למניעת הטרדה מינית (פיצוי בסכום שלא יעלה על 120,000 ₪ למקרה כאשר לביהמ"ש יש את שיקול הדעת לפסוק פיצוי נפרד בגין מספר מקרים בתוך אותה פרשה. עד כה בתי המשפט הפעילו שיקול דעת זה במשורה ואולם האפשרות קיימת בידם). פתרונות נוספים שיש בידי ביהמ"ש הינם פיצוי בגין נזק לא ממוני (סכום שביהמ"ש אומד אותו בהתאם לפרמטרים שונים המשקפים את עוצמת הפגיעה בתובע) ועוד.

הבלגה, הרכנת ראש ורגשי אשם משרתים רק את הפוגע. אין סיבה בעולם שהוא לא ישלם על הפגיעה בכם ובכבודכם ביוקר ובהקדם האפשרי! החזירו לעצמכם את השליטה במצב ובצעו כבר עכשיו את הצעד הראשון. פנו אלינו ונגבש עבורכם את המהלך הדיסקרטי המתאים ביותר למקרה ולאינטרסים שלכם.


האם לבחור בהליך פלילי או הליך אזרחי?

מומלץ לקבל החלטה באיזו הליך לבחור (פלילי או אזרחי או שניהם יחד) רק לאחר ייעוץ משפטי הולם והבנת המשמעות של כל הליך והליך. כדי לעזור לכם להבין יותר את ההכרעה בין הליך פלילי לאזרחי גיבשנו עבורכם מאמר העוסק בכך באריכות.

 

עורך דין דורון ויינרייך

עורך דין דורון ויינרייך מתמחה באופן בלעדי בייצוג נפגעות ונפגעי הטרדה מינית, תקיפה מינית ועבירות מין ובשום אופן ומחיר לא מייצג את הפוגעים.

עורך דין דורון ויינרייך עוסק מזה שנים רבות במלוא זמנו בייצוג נפגעות ונפגעי עבירות אונס, מעשה סדום או מעשים מגונים ומלווה נפגעים ונפגעות במקרים קשים ברמה יומיומית. נפגעים כתוצאה מאחד המעשים הנוראים הללו, הדבר הנכון ביותר שיעשו הינו לפנות בהקדם האפשרי לעו"ד ויינרייך שזהו תחום מומחיותו הבלעדי. מיותר לציין את החשיבות הרבה של התמצאות בפרטים הקטנים של החוק והפסיקה בתחום זה – הרבה פעמים זהו ההבדל בין הצלחה לכישלון.

עו"ד ויינרייך יאפיין את המשמעות המשפטית של המקרה ואת האפשרויות החוקיות העומדות לרשות הנפגעים ויעזור להם לגבש את הפתרון המועדף עליהם בהתאם לרגישויות הרבות הקיימות אצלם ולמאפיינים של אותו מקרה.

 

מה לעשות במקרה של אונס

לפנות בהקדם האפשרי לעו"ד דורון ויינרייך שיעזור לנפגעות לאפיין את המשמעות המשפטית של המקרה שקרה להם ואת האפשרויות החוקיות העומדות לרשותם וכן לעזור להם לגבש את הפתרון והאסטרטגיה הטובים ביותר בהתאם למאפיינים של אותו מקרה.

עורך דין דורון ויינרייך מתמחה באופן בלעדי בייצוג נפגעות ונפגעי הטרדה מינית, תקיפה מינית  ועבירות מין ואינו מייצג את הפוגעים בשום אופן ובשום מחיר.

תאמו פגישה עם עורך דין דורון ויינרייך כבר בימים הקרובים.

שאלות ותשובות בנושא עבירת אונס

הגדרת עבירת האונס בחוק העונשין היא יחסית רחבה, וכוללת מספר אבחנות חלופיות. ההגדרה הכללית היא שמדובר בעבירה שבה אדם "בועל אישה" – כלומר מחדיר את איבר מינו או חפץ לאיבר מינה ללא רצונה, שלא בהסכמתה החופשית. במידה והאונס הוא כנגד קטינה, החוק מתייחס לכך אף בחומרה גדולה יותר.
לפי חוק העונשין, אדם אשר בועל אישה ללא הסכמתה החופשית, דינו שש עשרה שנות מאסר. במקרים בהם מדובר בקטינה, באונס תוך איום בנשק, באונס תוך גרימת חבלה גופנית או נפשית, תוך התעללות באישה ובמידה ומדובר באונס קבוצתי העונש המקסימלי יהיה עשרים שנות מאסר
כן. אישה שעברה אונס ומעוניינת להגיש בגינו תביעה, יכולה לתבוע הן במסלול האזרחי על מנת לקבל פיצויים כספיים מהתוקף, והן להגיש במשטרה תלונה פלילית במטרה שהתוקף יורשע בדין הפלילי ובתקווה שהוא יישלח לשנים ארוכות בכלא. ניתן לפעול בשתי הדרכים גם במקביל.
כיוון שעבירת האונס היא עבירה כה חמורה וקשה, יש לבחור בעורך דין שיידע לתת את המענה הטוב ביותר הן בפן המקצועי והמשפטי, שבו יש לאותו עורך דין ניסיון רב ומומחיות בתחום עבירות המין, והן בפן הרגשי והאנושי, שבו עורך הדין נדרש ללוות את האישה ברגישות.

המידע באתר זה רלוונטי, חשוב ומועיל ככל שיהיה, אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו, אינו מהווה עידוד לנקוט בפעולה משפטית או להימנע ממנה וכמובן אינו תחליף לפגישה אישית, רגישה, אמפתית ודיסקרטית עם עורך דין דורון ויינרייך.

עו"ד דורון ויינרייך מתמחה באופן בלעדי בייצוג נפגעות ונפגעי הטרדה מינית, תקיפה מינית ועבירות מין. כל נקיטת פעולה או הימנעות ממנה מבלי להתייעץ לפני כן עם עו"ד דורון ויינרייך הינה על אחריות מבצע הפעולה או הנמנע ממנה בלבד.