עבירות פדופיליה

עפ"י מקור אינטרנטי, פדופיליה הינה מחלה הנקראת פאראפיליה (הפרעה נפשית בעוררות מינית) המתאפיינת במשיכה מינית עיקרית או בלעדית לילדים (גילאי 13 ומטה). הפדופיליה אינה מוגדרת בחוק בשם זה. עבירות פדופיליה למעשה באות לידי ביטוי בחוק כעבירות מין בקטינים והפדופילים הם עברייני מין הפוגעים מינית בקטינים.

עבירות מין בילדים

אחת הפגיעות המיניות הבזויות ביותר הינה כאשר מבוגר משתמש בילדים חסרי ישע לסיפוק תאוותיו המיניות – למימוש הפנטזיות המיניות שלו ולסיפוק יצריו המיניים.

הפגיעות המיניות הללו יכולות לבוא לידי ביטוי במספר מעשים שממש הופכים את הבטן. לדוגמה:

  1. נגיעות באיברי מין ובאיברים אינטימיים אחרים של ילדים.
  2. מעשים מיניים חלקיים או מלאים בילדים.
  3. גרימה לילדים לעשות מעשים מיניים במבוגר.
  4. חשיפת הילדים לתכנים מיניים (למשל סרטים פורנוגרפיים).
  5. אוננות בנוכחות הילדים.

המעשים המחליאים הללו יכולים לקרות במקומות שונים:

מעשים מיניים בילדים בתוך המשפחה

המקום שאמור להיות הכי בטוח לילדים הינו החיק המשפחתי- התא המשפחתי. הילדים תלויים למעשה בהורים או במקרים מסוימים – במי שאחראי על גידולם ואמור לדאוג לכל מחסורם, לחינוכם ויותר מהכול לספק להם סביבה חמה, תומכת ואוהבת ועוד.  מוכרים לא מעט מקרים בהם אחד ההורים, קרוב משפחה מדרגה ראשונה או בעל מעמד דומה, מנצל את מעמדו ואת תלותם המוחלטת של הילדים בו (או בה) ומבצע בילדים את המעשים המיניים.

עבירות פדופיליה
עבירות פדופיליה

מעשים מיניים בילדים בבית הספר

מוכרים מקרים בהם מי שעשה את המעשים המיניים בילדים  הינו מבוגר בעל תפקיד בתוך בית הספר, למשל מורה, שרת בית הספר, נהג הסעות וכו'.

מעשים מיניים בילדים בתוך מסגרת דתית

יש לא מעט ילדים שנפלו קורבן למעשים מיניים בתוך המקווה. אחרים הפכו כלי למימוש יצרים מיניים בידי הרב בישיבה או רב הקהילה.

מעשים מיניים בילדים במהלך טיפול רפואי או פסיכולוגי

מוכרים מקרים בהם מטפל ניצל את מעמדו וביצע בילד שהוא אמור לטפל בו, מעשים מיניים  במסווה של טיפול רפואי ולעיתים ללא מסווה כלל.

מעשים מיניים בילדים ברחוב או במקום ציבורי

פעמים רבות מבצע המעשים המיניים מגיע לסיפוקו ע"י כך שהוא חושף עצמו בפני ילדים ברחוב או במקום ציבורי אחר, יש פדופילים המבטיחים לילדים התמימים ממתקים או פיתוי אחר ומושכים אותם למקום חבוי ושם מבצעים בהם את זממם.

קשת האפשרויות היא רחבה והדוגמאות שנמנו הן דוגמאות בלבד למה שהציבור רגיל לכנות עבירות פדופיליה ולמעשים בהם פדופילים מבצעים עבירות מין בילדים.

החוק ועבירות פדופיליה

כאמור, בחוק אין שימוש במונח פדופיליה והכוונה לעבירות מין בקטינים, בתלויים ובחסרי ישע.

החוק מתייחס בצורה מחמירה לעבירות מין בקטינים והחומרה עולה ככל שגילו של הנפגע צעיר יותר. הינה מספר דוגמאות – הנוסח כללי וחלקי, הוא נועד לתת מושג כללי בלבד ואין להסתמך עליו אלא על מידע הנמסר בפגישה אישית בלבד.

החמרת הענישה בגין עבירות מין בילדים

לדוגמה:

אינוס ולא בעילה אסורה בהסכמה

בעילת קטינה מתחת לגיל 14 תיחשב כאינוס אף אם מדובר בבעילה בהסכמתה (בעילה- החדרת איבר מאיברי הגוף או חפץ לאיבר המין של האישה).

20 שנות מאסר במקום 16 שנות מאסר

מאסר מקסימלי של 20 שנים במקום 16 שנים כשמדובר באינוס בנסיבות מחמירות של קטינה שטרם מלאו לה שש עשרה שנים.

ענישה מחמירה בגין מעשה סדום בילדים

ענישה מחמירה יותר בנסיבות דומות למי שעשה מעשה סדום בילדים (מעשה סדום הינו החדרת איבר מאברי הגוף או חפץ לפי הטבעת של אדם, או החדרת איבר מין לפיו של אדם).

החמרת ענישה בגין מעשים מגונים בילדים

ענישה מחמירה יותר בנסיבות דומות למי שעשה מעשים מגונים בילדים (מעשים מגונים הם מעשים לשם גירוי, סיפוק או ביזוי מיניים).

תקופת התיישנות ארוכה יותר

המחוקק האריך את תקופת ההתיישנות כאשר מדובר בעבירות מין בקטינים ובמקום ש 7 השנים שאחריהן תחל התיישנות יחלו להימנות בגיל 18, הן מתחילות להימנות בגיל 28. המשמעות היא שבגין עבירות פדופיליה בילדים – עבירות מין בילדים, הנפגעים יכולים לנקוט בהליכים אזרחיים עד הגיעם לגיל 35 ובהליכים פליליים בגין עבירות המין החמורות- עד גיל 38.

לעולם לא מאוחר מידי לבדוק מה אפשר לעשות

מה עושים אם נפגעתם בילדותכם?

פנו למומחה בתחום

פנו בדחיפות לייעוץ משפטי אצל מומחה התחום. בפגישה אישית, דיסקרטית ואמפתית, ניתן יהיה לאפיין את המקרה ולבדוק האם חלה טרם חלה התיישנות וככל שכבר חלה התיישנות, האם ניתן להחיל את אחד החריגים שהחוק מונה או לא.

מומחה שמייצג נפגעות ונפגעים בלבד

בפגישה כזו אצל עורך דין דורון ויינרייך שמתמחה בייצוג נפגעות ונפגעי עבירות מין והטרדה מינית ולעולם לא מייצג את הפוגעים, תקבלו את הכלים להבין את כל המשמעויות ואת כל האפשרויות העומדות לרשותכם לצורך נקיטה באמצעים היעילים ביותר נגד מי שפגע בכם.

מה תיתן לכם פגישת ייעוץ אצל מומחה

בפגישה כזו תקבלו כלים שיאפשרו לכם למקסם את האפשרויות לסגירת מעגל עם מי שפגע בכם  כאשר לא יכולתם להגיב מול הפוגע ועכשיו באפשרותכם להגיב לאחר שמאזן הכוחות השתנה.  לחצו כאן ותאמו פגישה כבר לימים הקרובים.

לתשומת לב:

מאמר זה נכתב על ידי הנהלת האתר ונועד לתת מושג כללי וסכמתי בלבד. על כן יש להסתמך אך ורק על מידע מדויק שיימסר בפגישה אישית ותוך התאמה לפרטי המקרה הספציפי. כמו כן היכן שלשון המאמר מתייחסת מטעמי נוחות לאחד המינים בלבד- הכוונה לשני המינים כאחד

פדופיליה היא מעשה של פגיעה מינית אשר נעשה כלפי ילדים. מעשים יחשבו כפדופיליה כול עוד הם בעלי אופי מיני ונעשו כלפי ילדים.

בחוק בישראל אין אזכרה לביטוי פדופיליה, עבירות מסוג זה יהיו תחת הכותרת של עבירות מין בקטינים. במסגרת החוק, מעשים מיניים כלפי ילדים הנחשבים פדופיליה נתפסים בצורה חמורה יותר וכך גם העונש עליהם.

עבירות מין בילדים נחשבות חמורות  יותר וכך גם העונש עליהן. לדוגמא, אינוס קטינה בנסיבות מחמירות יביא לכדי עונש מקסימלי של 20 שנות מאסר, לעומת 16 שנות מאסר  בגין אינוס בבגיר.

התיישנות אזרחית על הטרדות מיניות בקטינים כלומר על מעשי פדופיליה הינה  אותה תקופת התיישנות של 7 שנים אך להבדיל מבגירים,   התקופה הזאת מתחילה להיספר החל מגיל 28, כך שבפועל התקופה ארוכה ב 10 שנים מתקופת ההתיישנות הרגילה. גם בהתיישנות פלילית יש הארכה של 10 שנים בתקופת ההתיישנות כאשר מדובר על עבירות מין בקטינים. משך ההתיישנות תלוי בסוג וחומרת העבירה כמוגדר בחוק.

מה היה לנו עד עכשיו?
מידע נוסף בנושא

המידע באתר זה רלוונטי, חשוב ומועיל ככל שיהיה, אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו, אינו מהווה עידוד לנקוט בפעולה משפטית או להימנע ממנה וכמובן אינו תחליף לפגישה אישית, רגישה, אמפתית ודיסקרטית עם עורך דין דורון ויינרייך. כל נקיטת פעולה או הימנעות ממנה מבלי להתייעץ לפני כן עם עורך דין הינה על אחריות מבצע הפעולה או הנמנע ממנה בלבד.