סוגי עבירות מין

עבירות מין הן מהעבירות החמורות והמורכבות ביותר. ישנן לא מעט עבירות מין, חלקן קלות יחסית וחלקן חמורות במיוחד. רוצים לדעת עוד על סוגי עבירות המין השונות, העונשים בגינן, דרכי ההתמודדות איתן ותשלומי הפיצויים הקבועים לעבירות אלו? כל זאת ועוד בהמשך המאמר.

עבירות המין בדין הישראלי

ידוע כי "עבירות מין" הוא שם כולל למספר עבירות, המתבססות על תשתית עובדתית שונה וחומרתן משתנה. חשוב להכיר את העבירות השונות, לדעת איזו מערכת נסיבתית, כלומר עובדות מקרה, מוליכה לאיזו עבירה ומה העונשים הקבועים בחוק לעבירות השונות.

כמו כן, חשוב לדעת אילו פיצויים נפגעי עבירה יוכלו לתבוע במישור האזרחי על כל עבירת מין ובמה סכום הפיצויים תלוי. בגין הטרדה מינית ניתן לתבוע פיצויים ללא הוכחת נזק או לחלופין פיצוי עם הוכחת נזק הכפוף להוכחת הנזק שנגרם לנפגעות והנפגעים .

כדי לעשות לכם סדר בעבירות השונות, בנסיבות העבירה ובעונשים הקבועים לה, לרשותכם מדריך מקיף זה. במדריך מפורטות העבירות הנפוצות וכן מוסבר תפקידו של עורך דין עבירות מין

בין עבירות המין:

 

אלו הן עבירות המין העיקריות הקבועות בדין הישראלי. כעת, לאחר שמנינו את העבירות, נוכל להתעמק בכל אחת מהן, להבין מה המשמעות שלה ומה תפקידו של עורך הדין בעניינה.

עבירת אונס

עבירת המין החמורה ביותר היא עבירת האונס. אונס מוגדר בסעיף 345 לחוק העונשין כבעילה של אישה שלא בהסכמתה החופשית. כמו כן, כל בעילה של ילדה שלא הגיעה לגיל 14 – תיחשב לאונס גם אם היתה בהסכמה.

בנוסף, בעילה בהסכמה תיחשב לאונס כאשר ההסכמה הושגה תוך מרמה לגבי זהות הבועל, מרמה לגבי מהות מעשה הבעילה, או שההסכמה הושגה תוך ניצול מצב של חוסר הכרה מלאה, לקות שכלית או לקות נפשית. בכל אחד מהמקרים הללו, הבעילה תיחשב לאונס.

החוק מגדיר בעילה כהחדרת איבר או חפץ לתוך איבר מינה של האישה. כלומר, בעילה מוגדרת בחוק כחדירה וגינלית. מין שאינו כולל חדירה וגינלית לא ייחשב לבעילה. האם המשמעות היא שאפשר לאנוס רק נשים ורק וגינלית? כמובן שלא, וכפי שנראה להלן אונס אוראלי ואונס אנאלי ייחשבו למעשה סדום בנסיבות אינוס.

 

ספקות בעבירת האונס

בתיקי אונס יכולים להתעורר ספקות רבים. ראשית, עצם החדירה יכולה להיות נתונה בספק. פעמים רבות התביעה יכולה להצליח להוכיח קשר מיני כלשהו אך עלולה להתקשות להוכיח שהוא כלל בעילה של ממש. עם זאת, ישנם תיקי אונס בהם נמצאו ממצאים חד משמעיים המוכיחים כי קרתה בעילה. כמו כן, לא כל מי שמואשם באונס מכחיש את הבעילה. חלק לא מבוטל מהנתבעים מודים שהייתה בעילה אך חולקים על שאלת ההסכמה.

אכן, הספק השני שיכול להתעורר במקרים כאלה הוא שאלת ההסכמה. לכאורה, נראה שמדובר בשאלה פשוטה מאוד – האם הייתה הסכמה חופשית או שלא הייתה הסכמה חופשית? אולם בפועל, מדובר בשאלה מורכבת מאוד. הסכמה היא לא בינארית, כלומר כן או לא. בשאלת ההסכמה עלול להיות שטח אפור לא קטן. 

נניח, למשל, שאישה הסכימה ליחסי מין מתוך פחד שאם היא תסרב הגבר יכה אותה, למרות שהוא לא איים שיכה אותה. האם האישה הסכימה הסכמה חופשית ליחסים? כלל לא בטוח. האם לא הייתה הסכמה והגבר ייחשב לאנס? גם זו טענה שלא פשוט להוכיח. זוהי רק דוגמה אחת מיני רבות לשאלות שיכולות להתעורר סביב סוגיית ההסכמה.

כזכור, אונס יכול לקרות גם בתרחישים נוספים, לדוגמה כאשר ההסכמה הושגה במרמה לגבי זהות הבועל. למשל  כאשר אדם שכדי להשיג את יחסי המין שיקר בייחס לדת שלו, ביחס למקצועו, בייחס למוצא שלו, בייחס לסטטוס שלו, כלומר אם הוא נשוי או רווק ועוד. 

מדובר בסוגיות מאד מורכבות שלא פשוט להוכיחן וכאן נכנסת חשיבותו של עורך דין הבקיא בדיני עבירות מין. עורך הדין ייצג את לקוחותיו במטרה לפצח את הסוגיות המורכבות ולסגור מעגל עם מי שפגע בהן ובהם. עורך דין מומחה לעבירות מין ידע כיצד לנהל את התיק במטרה להוביל למסקנות המשפטיות הנכונות בנסיבות המקרה.

 

מעשה סדום בנסיבות אינוס

כאמור, בעילה מוגדרת בחוק כמין וגינלי. כפי שניתן לצפות, החוק אוסר גם על מין אנאלי ואוראלי ללא הסכמה חופשית ומחשיב מעשים אלו לאונס גם כן. העבירה הזו נקראית "מעשה סדום בנסיבות אינוס". החוק אוסר כמובן על יחסים שכאלו וקובע כי דינו של מי שאנס אדם אנאלית או אוראלית זהה לדין של מי שאנס וגינלית, כלומר בבעילה.

עפ"י הגדרות בחוק בייחס לבעילה ולמעשה סדום, בעילה מוגדרת כהחדרת איבר או חפץ לאיבר המין של האישה. מעשה סדום מוגדר כהחדרה של איבר או חפץ לפי הטבעת וכן כהחדרה של איבר המין לתוך הפה של הנפגע. 

 

אונס בנסיבות מחמירות ואונס בתוך המשפחה

העונש המקסימלי על עבירות אונס הוא 16 שנות מאסר. אולם כאשר האונס הוא אונס בנסיבות מחמירות, העונש המקסימלי הוא 20 שנות מאסר. אונס ייחשב לאונס בנסיבות מחמירות בכל אחד מהמקרים הבאים:

  • הנאנסת היא קטינה שלא הגיעה לגיל 16 והיא לא הסכימה לבעילה
  • האונס נעשה תוך איומים בנשק קר (סכין למשל) או חם (אקדח)
  • האונס גרם לחבלה פיזית או נפשית
  • האונס הוביל להריון
  • האונס כלל התעללות באישה לפני המעשה, לאחריו או במהלכו
  • אונס קבוצתי
  • אונס קטין בתוך המשפחה

 

בכל אחד מאותם מקרים, התביעה תוכל לדרוש עונש מאסר של 20 שנה על האונס. גם כאן, תפקידו של עורך הדין יהיה להוכיח את הנסיבות המובילות להרשעה באונס בנסיבות מחמירות. 

 

בעילה אסורה בהסכמה

עבירת המין הבאה בה נעסוק היא עבירת הבעילה האסורה בהסכמה. בעילה אסורה מוגדרת כבעילה של מי שלא הגיעה לגיל ההסכמה, כלומר לגיל 16, אך כבר הגיעה לגיל 14. במקרים אלו, בהם אדם בועל נערה בגילאי 14-16, עונשו של הבועל יוכל להגיע ל-5 שנות מאסר.

גם בעילה של קטינה בת 16 עד 18 תהיה בעילה אסורה, כאשר הבעילה קרתה תוך ניצול יחסי תלות, מרות, חינוך או השגחה בין הנבעלת לבועל. כמו כן, הבעילה אסורה אם היא הושגה תוך הבטחת נישואין. העונש המקסימלי על בעילה זו הוא 5 שנות מאסר.

בעילה אסורה בהסכמה

בעילה אסורה בהסכמה בעבודה

החוק ממשיך וקובע כי בעילה של אישה בוגרת תוך ניצול יחסי מרות בעבודה או בצבא, תיחשב אף היא לבעילה אסורה. עונשה – עד 3 שנות מאסר. חשוב לדעת שבתי המשפט פיתחו חזקה לפיה אם התקיימו יחסים בין בוס לעובדת שלו, יוצאים מנקודת הנחה שהיחסים הושגו תוך ניצול אסור של יחסי מרות. עפ"י החוק הבוס יצטרך להוכיח שלא היה ניצול של יחסי המרות, במקום שהתביעה תוכיח שהיה ניצול שכזה.

 

בעילה אסורה של מטפל וכוהן דת

בעילה אסורה נוספת היא בעילה של מטפל, למשל פסיכולוגי, במהלך הטיפול או אחריו, תוך ניצול ממשי של התלות הנפשית של המטופל במטפל. הוא הדין גם לגבי בעילה של אדם בעל סמכות דתית אדם אחר שהוא מייעץ לו ומדריך אותו, באופן מתמשך ובמפגשים פנים אל פנים. בכל המקרים הללו, העונש המקסימלי יעמוד על 4 שנות מאסר.

גם כאן, החוק קובע כלל לפיו יוצאים מנקודת הנחה שהיחסים קרו תוך ניצול יחסי המרות והתלות. המטפל וכוהן הדת יצטרכו להוכיח שלא קרה כאן ניצול שכזה. 

 

בעילה אסורה במשפחה

כפי שראינו, בעילה אסורה "רגילה" היא בעילה של קטינה בת 14 עד 16. אולם כאשר הנבעלת היא בת משפחתו של הבועל, הגילאים האסורים הם 14 עד 21. בעילה של בת משפחה בגילאים אלו תיחשב לבעילה אסורה ועונשה עד 16 שנות מאסר!

לעניין זה, בני משפחה מוגדרים באופן הבא – הורים, בני זוג של הורים, אחים, סבים וסבתות, הורים מאומנה ואחים מאומנה. על שאר בני המשפחה, עבירה זו לא חלה.

 

מעשה סדום בנסיבות בעילה אסורה

לבסוף, בדומה לאונס, החוק משווה בין בעילה לבין מעשה סדום. כשם שאסור לבעול אישה בגילאי 14 עד 16, כך אסור לעשות מעשה סדום באדם בגילאים אלו. החוק קובע דין שווה לחלוטין לבעילה אסורה ולמעשה סדום.

 

סייג אחריות פלילית לקטינים

ייתכן שקראתם על עבירת הבעילה האסורה, נזכרתם בפעם הראשונה שאתם קיימתם יחסים ותהיתם – האם זו הייתה עבירה פלילית? אכן, לא מעט צעירים מקיימים יחסים לפני שהגיעו לגיל 16 וגם הפרטנר או הפרטנרית שלהם ליחסים לא הגיעו לגיל 16. 

חשוב להבהיר שבמקרים אלו, הבעילה אינה בעילה אסורה: החוק קובע כי אם פער הגילאים בין בני הזוג לא עולה על 3 שנים והיחסים בוצעו בהסכמה מלאה מתוך יחסי חברות, היחסים מותרים. 

המשמעות היא שאם, למשל, מישהו בן 16 וחצי שכב עם חברתו בת ה-14, היחסים ייחשבו למותרים. 

לעומת זאת, כאשר פער הגילאים עולה על 3 שנים, היחסים יחשבו לאסורים. נניח, למשל, שהבועל בן 19 בדיוק והקטינה מחר תהיה בת 16. יחסים אלו יהיו אסורים, שכן פער הגילאים עולה על 3 שנים והקטינה עוד לא הגיעה לגיל ההסכמה.

עבירת המעשה המגונה

מעשה מגונה מוגדר כמעשה מיני שנעשה לשם ביזוי, סיפוק או גירוי מיניים. בשונה מאונס או בעילה אסורה, מעשה מגונה לא יכלול חדירה. לכן, מי שביצע מעשים מיניים שלא כוללים חדירה, יואשם בעבירת מין מסוג מעשה מגונה. עבירת המעשה המגונה נחלקת לשתי עבירות משנה – מעשה מגונה באדם אחר ומעשה מגונה בפומבי.

 

מעשה מגונה באדם אחר

עבירת המעשה מגונה באדם אחר תתרחש כאשר אדם נגע בזולתו באופן מיני. אנשים מואשמים בעבירה זו כאשר הם נגעו בנפגעות בצורה מינית, נשקו אותן בניגוד לרצונן וכדומה. מעשה מגונה לא חייב לכלול נגיעה. למשל צילום אדם אחר במקלחת ייחשב כמעשה מגונה.

העונש הקבוע בחוק לעבירות המעשה המגונה תלוי בנסיבות העבירה. ללא נסיבות מיוחדות, העונש המקסימלי על עבירת מין זו עומד על 3 שנות מאסר. בנסיבות חמורות יותר, התביעה תוכל לדרוש גם 7 שנות מאסר ובנסיבות חמורות במיוחד, המקבילות לנסיבות האונס בנסיבות מחמירות, ניתן יהיה לדרוש אף 10 שנות מאסר.

כאשר הנפגע הוא קטין שמלאו לו 14 שנה, העונש על עבירת המין הזו יעמוד על 4 שנים לכל היותר. במקרים בהם המעשה המגונה בוצע בהסכמה לכאורה, אך ההסכמה הושגה תוך ניצול יחסי מרות בעבודה, העונש יוכל להגיע לשנתיים מאסר לכל היותר.

 

מעשה מגונה בפומבי

מי שעושה מעשה מגונה בפומבי בפני אדם אחר, עונשו שנת מאסר. אם המעשים נעשו בפני אדם תוך ניצול יחסי מרות, תלות, השגחה או חינוך, אין דרישה שהמעשים יבוצעו בפומבי. כאשר המעשה נעשה בפני קטין, בכל מקום שהוא, עונשו של עושה המעשה עד 3 שנות מאסר.

מקרה קלאסי של מעשה מגונה בפומבי, הוא אוננות בפני אדם אחר. גם אם אדם גורם לאדם אחר לאונן בפומבי, ניתן יהיה להרשיע את הגורם במעשה מגונה בפומבי.

 

עבירות הטרדה מינית

מבין עבירות המין השונות, נראה כי עבירת ההטרדה המינית היא המוכרת ביותר. הטרדה מינית מוגדרת בחוק למניעת הטרדות מיניות כשורה של מעשים, אשר כל אחד מהם נחשב להטרדה מינית. נסקור את המעשים השונים.

ראשית, סחיטה באיומים לביצוע מעשים מיניים נחשבת להטרדה מינית. שנית, מעשים מגונים, כולל אונס, מעשה סדום ובעילה אסורה בהסכמה ייחשבו תמיד להטרדה מינית. בנוסף, הצעות מיניות חוזרות ונשנות או הערות מיניות חוזרות ייחשבו להטרדה מינית וזאת בתנאי המוטרדת הביעה חוסר עניין באמירות אלו . זאת ועוד, פרסום תצלום או סרטון מיני ייחשבו להטרדה מינית וכן לפגיעה בפרטיות במזיד.    

 

הטרדה מינית תוך ניצול יחסי מרות

כאשר האמירות וההצעות המיניות נאמרות תוך ניצול יחסי מרות, יחסי תלות, יחסי חינוך או יחסי השגחה, אין צורך בכך שהמוטרדת תביע את התנגדותה לאמירות. די בכך שהוצעו הצעות חוזרות כדי שהן תיחשבנה כהטרדה מינית.

  • התייחסות מבזה או משפילה למינו או מיניותו או נטייתו המינית של אדם (גם התייחסות כנ"ל תיחשב להטרדה מינית).
  • פרסום תצלום, סרט או הקלטה של אדם, המתמקד במיניותו, פרסום כנ"ל ללא הסכמתו של אדם עשוי לבזותו ולהשפילו ועל כן גם הוא נחשב כהטרדה מינית.

 

פיצויים על הטרדה מינית

החוק למניעת הטרדה מינית קובע שהטרדה מינית היא גם עבירת מין פלילית וגם עוולה אזרחית. החוק מוסיף וקובע כי ניתן לקבל פיצויים בסכום של עד 120 אלף שקלים לכל היותר גם ללא הוכחת נזק! המשמעות היא שכל מי שהוטרדה תוכל לתבוע פיצויים, גם אם לא נגרם לה כל נזק מההטרדה. זאת, בשונה מהכלל הרגיל לפיו מקבלים פיצויים על נזק שנגרם. הנפגעות והנפגעים יכולים גם לתבוע פיצויים עם הוכחת נזק וזאת כאשר מדובר בסכומים גבוהים ובפגיעות קשות.

 

פרסום, יצירת והחזקת תועבה

עבירת המין האחרונה בה נעסוק היא עבירת פרסום והחזקת התועבה. מי שיוצר סרטוני פורנוגרפיית ילדים נחשב למי שיצר תועבה ועונשו – עד 7 שנות מאסר. מי שמפרסם סרטוני פורנוגרפיית ילדים, עונשו עד 5 שנות מאסר. החוק אוסר אף על החזקת חומרי תועבה, בין אם בקובץ פיזי ובין אם בקובץ דיגיטלי. העונש על החזקת חומר תועה – עד שנת מאסר.

 

פיצויים בגין עבירות מין

חשוב לדעת שנפגעי עבירות מין זכאים לפיצויים מהפוגע! בתיקי הטרדה מינית.  במסגרת ההליך הפלילי יוכלו הנפגעים לקבל עד 258 אלף שקלים בהתאם לחומרת העבירות ולנזק שנגרם לנפגעות והנפגעים. 

מלבד פיצויים אלו, הנפגעים יוכלו להגיש תביעות אזרחיות כנגד הפוגעים. בתביעות אלו הנפגעות והנפגעים יהיו זכאים לפיצוי ללא הוכחת נזק בגובה של עד 120 אלף שקלים לכל היותר ולבתי המשפט הסמכות ושיקול הדעת לפסוק סכום זה בגין כל פגיעה מינית נפרדת במהלך אותה פרשה. במקרים של נזקים בסכומים גבוהים יותר יכולים התובעים להוכיח מהו הנזק שנגרם להם ולתבוע פיצויים בהתאם. כאן, סכום הפיצויים לא מוגבל וניתן לתבוע מאות אלפי שקלים ואף למעלה מכך.

 

לסיכום

הדין הישראלי קבע עבירות מין שונות כאשר המשותף לכולן הוא ביצוע מעשים מיניים שלא בהסכמה חופשית או בהסכמה תוך ניצול יחסי מרות או כלפי קטינים ועוד. העונש על העבירות משתנה וכך גם הפיצויים שנפגעי עבירות המין יוכלו לקבל. 

במקרים של פגיעה והטרדה מינית, ניתן לפנות לעורך דין דורון ויינרייך לקבלת ייעוץ משפטי מקיף תוך שמירה על דיסקרטיות מלאה. עורך דין דורון ויינרייך מומחה בתחום ומייצג נפגעות ונפגעים בלבד ולעולם לא את הצד הפוגע.

 

שאלות ותשובות בנושא סוגי עבירות מין

בדין הישראלי יש מספר עבירות מין. עבירות המין העיקריות הן עבירות האונס, מעשה סדום, בעילה אסורה, מעשה מגונה, הטרדה מינית ופרסום והחזקת תועבה. חלק מעבירות אלו כוללות עבירות משנה ומתפצלות למספר עבירות נוספות, אך אלו הן העבירות העיקריות.

העונש על עבירות המין תלוי בעבירת המין הספציפית שבוצעה. העונש החמור ביותר יהיה על אונס בנסיבות מחמירות. העונש על אונס בנסיבות מחמירות עומד על 20 שנות מאסר לכל היותר. העונש הקל ביותר הוא על מעשה מגונה בפומבי ועל החזקת חומרי תועבה – שנת מאסר אחת בלבד.

 

בהחלט! במסגרת ההליך הפלילי נפגעי עבירות המין יוכלו לקבל עד 258 אלף שקלים. במסגרת הליך אזרחי נפרד ביכולתם של הנפגעים לתבוע כל סכום שהוא בהתאם לנזק שנגרם להם ועליהם להוכיחו. לחלופין, נפגעי הטרדה מינית יכולים לתבוע גם פיצויים ללא הוכחת נזק בסכום של עד 120 אלף שקלי, לביהמ"ש הסמכות ושיקול הדעת לפסוק סכום זה בגין כל מעשה שניתן להוכיחו בנפרד בתוך אותה פרשה.

תפקידו של עורך הדין הוא לייצג את האינטרסים של הנפגעים והנפגעות באופן המיטבי ולפעול כמיטב יכולתו להגשת התוצאה ביותר שניתן להשיג ללקוח במסגרת הנסיבות, לרבות השגת הסכמי פיצוי במגע ישיר מול הצד השני בהליך קצר יותר ויעיל יותר מאשר ההליך המשפטי הקונבנציונלי.

 

לתשומת לב:

מאמר זה נכתב על ידי הנהלת האתר ונועד לתת מושג כללי וסכמתי בלבד. על כן יש להסתמך אך ורק על מידע מדויק שיימסר בפגישה אישית ותוך התאמה לפרטי המקרה הספציפי. כמו כן היכן שלשון המאמר מתייחסת מטעמי נוחות לאחד המינים בלבד- הכוונה לשני המינים כאחד

מה היה לנו עד עכשיו?
מידע נוסף בנושא

המידע באתר זה רלוונטי, חשוב ומועיל ככל שיהיה, אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו, אינו מהווה עידוד לנקוט בפעולה משפטית או להימנע ממנה וכמובן אינו תחליף לפגישה אישית, רגישה, אמפתית ודיסקרטית עם עורך דין דורון ויינרייך. כל נקיטת פעולה או הימנעות ממנה מבלי להתייעץ לפני כן עם עורך דין הינה על אחריות מבצע הפעולה או הנמנע ממנה בלבד.