מעשה מגונה בפומבי

מגפת ההטרדה המינית העוטפת אותנו כענן אפור וסמיך במשך הרבה שנים, כוללת מעשים שונים שנחשבים עפ"י החוק להטרדה מינית ולעבירות מין. באמצעות המעשים הללו  עברייני מין פוגעים בקורבנות תמימים על לא עוול בכפם. אחד המעשים הללו נקרא מעשה מגונה והוא יכול לבוא לידי ביטוי בצורות שונות שאחת מהן הינה מעשה מגונה בפומבי.

מהי הטרדה מינית

החוק למניעת הטרדה מינית מונה שישה סוגי התנהגות אסורים המהווים הטרדה מינית – אחד מהם  הוא המעשה המגונה. שאר ההתנהגויות הנחשבות להטרדה מינית (בניסוח חופשי וחלקי) הינן: סחיטה באיומים לביצוע מעשה מיני, הצעות בעלות אופי מיני, התייחסויות בעלות אופי מיני, התייחסות מבזה ומשפילה למינו או לנטייתו המינית של אדם ופרסום תמונות, סרטונים  או הקלטות המתמקדים במיניותו של אדם ללא הסכמתו.

מהו מעשה מגונה

מעשה מגונה מוגדר בחוק כמעשה לצורך גירוי, ביזוי או סיפוק מיניים. מעשה מגונה יכול לבוא לידי ביטוי בנגיעות בעלות אופי מיני באדם אחר, בנגיעות עצמיות בעלות אופי מיני מול אדם אחר, באילוץ אדם אחר לגעת בעצמו באופן מיני, במעשים שאין בהם נגיעות כלל (למשל צילום אדם אחר בשירותים ללא ידיעתו – מעשה שהוגדר בפסיקה כמעשה מגונה) ועוד.  המכנה המשותף בין כולם שהוא שכל המעשים הללו נועדו לצורך גירוי, סיפוק או ביזוי מיניים.

מהו מעשה מגונה בפומבי

החוק אינו מגדיר את משמעות המילה בפומבי ואולם כאשר מדובר במעשה מגונה בפומבי, הכוונה בדרך כלל היא למעשה מגונה הנעשה לעיני כל במקום ציבורי או במקום שאדם במקום ציבורי יכול לראותו.

אוננות ברחוב

כאשר אדם מפשיל את מכנסיו ברחוב ומאונן, ייחשב הדבר למעשה מגונה בפומבי. המעשה ייחשב למעשה מגונה בפומבי גם כאשר המכנסיים אינם מופשלים ואותו אדם מכניס ידו לתוך מכנסיו ומאונן וכל שניתן לראות זה את תנועת ידו בתוך מכנסיו.

מעשה מגונה בפומבי
מעשה מגונה בפומבי

התערטלות במרחב הציבורי

אדם שחושף את אבריו המוצנעים באמצע הרחוב או בכל מקום אחר שאינו פרטי ונמצאים בו אנשים נוספים, ייחשב הדבר למעשה מגונה בפומבי.

נגיעה בעלת אופי מיני באדם אחר במרחב הציבורי

אדם שניגש לאדם אחר במרחב הציבורי ומלטף את ישבנו או נוגע באיבריו המוצנעים, עושה מעשה מגונה בפומבי.

מעשים אחרים בפומבי לצורך גירוי, סיפוק או ביזוי מיניים

הדוגמאות שפורטו לעיל הינן דוגמאות ספורות מתוך מגוון רחב של מעשים שיכולים להיחשב למעשה מגונה בפומבי.

התייחסות החוק למעשה מגונה בפומבי

מעשה מגונה בפומבי הינו עבירה פלילית וכן עוולה אזרחית:

עבירה פלילית

כעבירה פלילית, החוק קובע שהעושה מעשה מגונה בפומבי בפני אדם אחר, ללא הסכמתו, או העושה מעשה כאמור בכל מקום שהוא, תוך ניצול יחסי תלות, מרות, חינוך, השגחה, עבודה או שירות, דינו – מאסר שנה ושהעושה, בכל מקום שהוא, מעשה מגונה בפני אדם שטרם מלאו לו שש עשרה שנים, דינו – מאסר שלוש שנים. יש סעיפי חוק פליליים נוספים המתייחסים למעשים מגונים הנעשים בנסיבות נוספות ולכן אין להסתמך על הפירוט כאן אלא על החוק בלבד.

עוולה אזרחית

כעוולה אזרחית, מעשה מגונה בפומבי יכול לגרור תביעה נזיקית ללא הוכחת נזק (החוק מגדיר סכום פיצוי של עד 120,000 ₪ הנתון לשיקול דעת ביהמ"ש עפ"י הנסיבות של המקרה) או תביעה נזיקית בה נדרש להוכיח נזק (בדרך כלל באמצעות חוות דעת מומחים פסיכיאטרים) וסכום הפיצוי הינו בהתאם לגובה הנזק שביהמ"ש פוסק בסופו של יום בהסתמך על חוות דעת המומחים.

חוויתי מעשה מגונה בפומבי, מה עכשיו?

למעשים השונים יש שונות ומורכבות גבוהות בהתאם לאין ספור משתנים ומי שאינו מומחה עלול לפרש לכאן ולכאן.

אל תנסו להבין לבד

פנו למומחה שעוסק בכך יום יום ויודע לאבחן את המקרה ואת כל המשמעויות החוקיות שלו ולתרגם אותן ולהמליץ בפניכם על המהלכים האסטרטגיים המתאימים במיוחד עבורכם (לאף מקרה אין "פתרון בית ספר" אוטומטי ובחירת דרך הפעולה הנכונה אינה מתוך קטלוג).

עו"ד דורון ויינרייך, מייצג נפגעות ונפגעים בלבד

עורך דין דורון ויינרייך – מומחה בתחום ייצוג נפגעות ונפגעי הטרדה מינית ועבירות מין למיניהן, עוסק בכך במלוא זמנו ואינו מייצג את הפוגעים לעולם.

תאום פגישת ייעוץ כבר לימים הקרובים

באפשרותכם לתאם כאן פגישת ייעוץ כבר לימים הקרובים ולהגיע לפגישה דיסקרטית הנמשכת ללא מגבלת זמן ובמהלכה תקבלו שיקוף מלא של המשמעויות המשפטיות של המקרה, המלצות אסטרטגיות לפעולה ומענה לכל שאלה שתהיה לכם. ככל שתרצו תוכלו גם להתחיל באופן מיידי במהלך מעצים לסגירת מעגל עם הפוגע.

לתשומת לב:

מאמר זה נכתב על ידי הנהלת האתר ונועד לתת מושג כללי וסכמתי בלבד. על כן יש להסתמך אך ורק על מידע מדויק שיימסר בפגישה אישית ותוך התאמה לפרטי המקרה הספציפי. כמו כן היכן שלשון המאמר מתייחסת מטעמי נוחות לאחד המינים בלבד- הכוונה לשני המינים כאחד

מעשה מגונה הוא מעשה שנעשה לצורך גירוי, ביזוי או סיפוק מיני. מעשה מגונה יכול להיעשות גם לא בפומבי והוא יכול להיות הן בנגיעות באדם אחר, והן בנגיעות מבצע המעשה בעצמו. כל עוד יש אופי מיני למעשים מדובר במעשה מגונה.

ישנם מעשים רבים שנחשבים על פי חוק כמעשים מגונים ביניהם אוננות ברחוב, התערטלות במרחב הציבורי, נגיעה בעלת אופי מיני באדם אחר ברחוב וכן כל מעשה בפומבי לצורך גירוי סיפוק או ביזוי מיני.

מעשה מגונה  הוא עבירה פלילית לכל דבר ועניין וכמו כן הוא גם עוולה אזרחית. הענישה בגין מעשה מגונה היא חמורה וכמו כן המבצע עלול לשאת בפיצויים נזיקיים גבוהים.

אם חוויתם מעשה מגונה חשוב מאוד שתפנו בהקדם האפשרי . לעורך דין המתמחה בתחום זה והינו בעל ניסיון רב בייצוג נפגעות ונפגעים.

מה היה לנו עד עכשיו?
מידע נוסף בנושא

המידע באתר זה רלוונטי, חשוב ומועיל ככל שיהיה, אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו, אינו מהווה עידוד לנקוט בפעולה משפטית או להימנע ממנה וכמובן אינו תחליף לפגישה אישית, רגישה, אמפתית ודיסקרטית עם עורך דין דורון ויינרייך. כל נקיטת פעולה או הימנעות ממנה מבלי להתייעץ לפני כן עם עורך דין הינה על אחריות מבצע הפעולה או הנמנע ממנה בלבד.