הטרדה מינית מילולית

נאמר בספר משלי: "החיים והמוות ביד הלשון" והכוונה היתה שבכוחן של מילים להרוס את חייו של אדם, לפגוע בו בכל דרך אפשרית, לביישו, לבזותו, להשמיצו, להוציא דיבתו, להכפישו וכיו'ב. הטרדה מינית מילולית אינה שונה במובן זה ובכוחן של מילים הנחשבות להטרדה מינית, לפגוע קשות ואף אנושות במי ההטרדה המינית המילולית מופנית אליו ולעיתים אף אם אינה מופנית אליו ישירות אלא "רק" נאמרת בסביבתו.

גם על הטרדה מינית מילולית, המטריד צריך לשלם ביוקר!!!

מהי הטרדה מינית מילולית?

הטרדה מינית באופן מילולי עפ"י החוק יכולה להיות אחת מאלה:

  • הצעות חוזרות בעלות אופי מיני, המופנות לאדם אשר הראה למטריד כי אינו מעונין בהצעות האמורות.
  • התייחסויות חוזרות המופנות לאדם, המתמקדות במיניותו, כאשר אותו אדם הראה למטריד כי אינו מעונין בהתייחסויות האמורות.
  • התייחסות מבזה או משפילה המופנית לאדם ביחס למינו או למיניותו, לרבות נטייתו המינית.

מהי "התייחסות מופנית"

התייחסות מופנית: בין שהיא נאמרת ישירות ובין שהיא מובעת באופן בלתי ישיר בכל דרך אפשרית. למשל אדם המספר סיפורים בעלי אופי מיני בסביבה בה נמצא מי שהסיפורים הללו פוגעים בו, יכול הדבר להיחשב כהטרדה מינית מילולית גם אם המספר לא פנה ישירות אל הנפגע. דוגמה נוספת בה הדברים אפילו לא נאמרים ניתן לראות בכרזה שמישהו תלה בחדר בעבודה ומודפסות עליה בדיחות בעלות אופי מיני קשה ונחשפים אליה עובדים אחרים שחולפים באותו חדר ומישהו מהם ראה ונפגע.

4 דוגמאות להטרדה מינית מילולית

להלן 4 דוגמאות בודדות בלבד למען ההמחשה מתוך אין ספור אפשרויות:

  • המנהלת אומרת לסגן שלה: חולמת עליך בלילה, לא היית מאמין מה אני עושה לך….
  • הרופא אומר לפציינטית: סופ"ש בבית מלון יעשה לשנינו טוב, מה דעתך?
  • המורה אומר לתלמידה: הציצים שלך מפריעים לי להתרכז
  • אחד אומר לשני: בא לי לז… אותך. השני: תפסיק, לא מתאים לי הדיבורים האלה, הראשון: לא באמת, אני לא מפסיק לחשוב איך אני עולה עליך…
הטרדה מינית מילולית
הטרדה מינית מילולית

הטרדה מינית מילולית במסגרת יחסי מרות

כאשר מדובר ביחסי מרות בין המטריד למוטרד, בהטרדה המפורטת בשני הסעיפים הראשונים הנ"ל, בטלה הדרישה שהמוטרד יראה למטריד כי אינו מעוניין בהצעות או בהתייחסויות האמורות.

יש נטיה להקל ראש בהטרדות מיניות מסוג זה. "נו מה כבר קרה?" "היא מגזימה .." הן בין התגובות הנשמעות שוב ושוב מצד מי שלא מבין את כוחן ההרסני של המילים. כאשר מנהל מציע למי שכפופה לו ללכת יחד "לשחרר לחצים" בבית מלון, או כשהוא "מחמיא" לה על גודל החזה או על החוטיני, או כשהוא מספר לה מה מתעורר אצלו כשהוא רואה אותה כל בוקר, או עוד אלפי דוגמאות אחרות, יש הדברים האלה פוגעים בכבודה של הכפיפה כאדם וכאישה, הם מבזים ומשפילים ונותנים לה הרגשה שמתייחסים אליה כאל חפץ מיני.

כל זה עדיין מבלי להתייחס למשמעויות התגובה שלה למשמע הדברים ולהשלכות של תגובה ש"שמה במקום" את הבוס.


אל תחששי להתייעץ עם גורם משפטי – עורך דין המתמחה בעבירות מין

אותה סיטואציה או דומה לה יכולה לקרות במסגרת יחסי מרות באשר הם כמו בין רופא למטופל, בין מרצה לסטודנט, בין מורה לתלמיד, מערכות יחסים בתוך המשפחה ועוד. כמובן שכל האמור מתייחס גם לגברים וגם לנשים.

יש להילחם בתוקף בכל הטרדה מינית באשר היא – גם בהטרדה מינית מילולית שהיא פוגענית ומסוגלת לחולל שמות כמו הטרדה מינית שאינה מילולית ואין להתייחס אליה באופן מקל או בסובלנות רק בגלל שהיא מילולית.

הטרדה מילולית בעלת אופי מיני לא חייבת להיות מופנית באופן ישיר למוטרד. לדוגמה, כאשר בדיחות מיניות מסופרות בקבוצת אנשים שיש בה רוב לאחד המינים ונמצא שם מיעוט מהמין השני, אותן בדיחות עלולות להיחשב להטרדה מינית סביבתית.

 

עורך דין לייצוג נפגעי הטרדה מינית מילולית?

מה לעשות כאשר נתקלים בהטרדה מינית (כולל מילולית)? פונים בהקדם האפשרי לעו"ד שתחום מומחיותו הינו ייצוג נפגעות ונפגעי הטרדה מינית.

חשוב להקפיד שבחירתך בעו"ד שייצג אותך בעניינים כל כך רגישים תהא לאחר שהגעת למסקנה שמבחינה מקצועית יש לאותו עו"ד את הניסיון הטוב ביותר ואת הסיכוי הטוב ביותר להשיג את התוצאות הטובות ביותר במקרה שלך ומבחינה אנושית יש לו את היכולת הרגשית לתמוך בך וללוות אותך באופן צמוד ושוטף בעניינים כל כך חשובים ורגישים במהלך תקופה כל כך קשה. למסקנות הללו כדאי להגיע רק לאחר פגישה אישית עם אותו עו"ד.

 

איך לבחור בעורך דין המתאים ביותר?

חשוב להקפיד שבחירתך בעו"ד שייצג אותך בעניינים כל כך רגישים תהא לאחר שהגעת למסקנה שמבחינה מקצועית יש לאותו עו"ד את הניסיון הטוב ביותר ואת הסיכוי הטוב ביותר להשיג את התוצאות הטובות ביותר במקרה שלך ומבחינה אנושית יש לו את היכולת הרגשית לתמוך בך וללוות אותך באופן צמוד ושוטף בעניינים כל כך חשובים ורגישים במהלך תקופה כל כך קשה.

עורך דין דורון ויינרייך מתמחה באופן בלעדי בייצוג נפגעות ונפגעי הטרדה מינית, תקיפה מינית  ועבירות מין ואינו מייצג את הפוגעים בשום אופן ובשום מחיר.

תאמו פגישה עם עורך דין דורון ויינרייך כבר בימים הקרובים.

כשמה כן היא, הטרדה מינית מילולית היא הטרדה אשר מבוצעת על ידי דיבור ומילים. הטרדה מינית מילולית יכולה לבוא לידי ביטוי בהצעות או התייחסויות חוזרות בעלות אופי מיני למרות שהמוטרד הביע אי עניין בכך. בנוסף, ייחשבו להטרדות מיניות גם התייחסויות מילוליות מבזות או משפילות בעלות אופי מיני.

בהצעות או התייחסויות בעלות אופי מיני במסגרת יחסי מרות אין דרישה שהמוטרד יראה שאינו מעוניין בהן. כמו כן במסגרת יחסי עבודה, די בהתייחסות או בהצעה אחת (אין דרישה שיהיו הצעות או התייחסויות חוזרות).

בהרבה מקרים אנשים לא מרגישים בנוח לפנות לעזרה ולהגיש תלונה כנגד מי שביצע בהם עבירה מינית. באם אכן חוויתם עבירה שכזאת, מומלץ להגיע לשיחה עם עורך דין על מנת כן להבין מה ביכולתכם לעשות ולקבל סיוע בהקשר משפטי ופרקטי.

ודאי שכן, אם אתם מחפשים עורך דין לסיוע בהליך התמודדות עם הטרדה מינית מילולית, ודאו שאתם מקבלים סיוע מאדם שמתמחה בתחום של ייצוג נפגעי ונפגעות הטרדות מיניות.

מה היה לנו עד עכשיו?
מידע נוסף בנושא

המידע באתר זה רלוונטי, חשוב ומועיל ככל שיהיה, אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו, אינו מהווה עידוד לנקוט בפעולה משפטית או להימנע ממנה וכמובן אינו תחליף לפגישה אישית, רגישה, אמפתית ודיסקרטית עם עורך דין דורון ויינרייך. כל נקיטת פעולה או הימנעות ממנה מבלי להתייעץ לפני כן עם עורך דין הינה על אחריות מבצע הפעולה או הנמנע ממנה בלבד.