האם הטרדה מינית נחשבת עבירה פלילית

הטרדה מינית- מה מאחורי המילים הללו שמופיעות בתקשורת כמעט כל יום? מה ייחשב להטרדה מינית? מה המשמעות החוקית של מעשים המוגדרים כהטרדה מינית? האם הטרדה מינית נחשבת עבירה פלילית? מהי עבירה פלילית? מה המשמעות האזרחית של הטרדה מינית? כל התשובות כאן ובמאמרים נוספים באתר זה.

מהי הטרדה מינית

מהי הטרדה מינית? אמירת מילים "לא במקום"? ביצוע אונס ברוטלי? קיום יחסים בהסכמה בין מנהל לאחד מעובדיו? מהי קשת המעשים הנחשבים להטרדה מינית?

מעשים הנחשבים להטרדה מינית מוגדרים בעיקר בחוק למניעת הטרדה מינית ובחוק העונשין של מדינת ישראל. מה שמוגדר בחוקים הללו הוא "מעשים ראשיים" ברמת הכותרת הכללית. בתי המשפט "פורטים" את ההגדרות הראשיות הספורות הללו לאלפי הגדרות משנה ובעצם מרחיבים את ההגדרות החוקיות הכלליות לאלפי סוגי מעשים באופן הרבה יותר מדויק וספציפי. בתי המשפט עושים זאת באמצעות פסקי הדין שלהם באופן של פרשנות של ה"מעשים הראשיים" המוגדרים בחוקים הנ"ל.

כך למשל, החוק למניעת הטרדה מינית קובע שהטרדה מינית היא גם "התייחסות מבזה או משפילה המופנית לאדם ביחס למינו או למיניותו, לרבות נטייתו המינית". בית המשפט קובע באמצעות הפסיקה מהן ההתנהגויות השונות המהוות התייחסות מבזה או משפילה כזו.

הטרדה מינית עפ"י החוק למניעת הטרדה מינית הינה אחד מהמעשים הללו *** (ניסוח חופשי):

  1. סחיטה באיומים לביצוע מעשה מיני (איום במעשה או במחדל על אדם שאם לא ייענה לדרישה מינית, הוא ייפגע באופן כזה או אחר)
  2. מעשים מגונים (נגיעות או מעשים אחרים שאינם נגיעות שנעשים לצורך גירוי, ביזוי וסיפוק מיניים)
  3. התייחסויות חוזרות (בדרך כלל באמירה או בהתנהגות) שיש להן אופי מיני לאחר שהאדם אליו הופנו ההתייחסויות הראה שהוא לא מעוניין בהן. *
  4. הצעות חוזרות בעלות אופי מיני שהאדם אליו הופנו ההצעות הראה שאינו מעוניין בהן. **
  5. התייחסות מבזה ומשפילה למינו או מיניותו או נטייתו המינית של אדם.
  6. הפצה של תמונות או סרטונים בעלי אופי מיני בניגוד להסכמתו של האדם המצולם.

* החוק קובע שביחסי מרות אין צורך שהכפופים למרות יראו לבעל המרות שאינם מעוניינים בהתייחסויות הנ"ל. כמו כן ביחסי מרות בעבודה די בהתייחסות אחת.

** ביחסי מרות אין צורך שהכפופים למרות יראו לבעל המרות שאינם מעוניינים בהצעות הנ"ל וכן שביחסי מרות בעבודה די בהצעה אחת.

*** בתי המשפט קבעו שגם אונס, מעשי סדום ובעילה אסורה בהסכמה ייחשבו להטרדה מינית בהיבט של החוק למניעת הטרדה מינית.

האם הטרדה מינית נחשבת עבירה פלילית או עוולה אזרחית או גם וגם?

כל מעשי ההטרדה המינית נחשבים  גם כעבירות פליליות וגם כעוולות אזרחיות.

עבירה פלילית

עבירה פלילית הינה הפרת חוק (בדרך כלל חוק העונשין) המגדיר מעשים שהם נגד המדינה וכרוכים בעונש מטעם המדינה  (עד עונשי מאסר).

במקרה שמוגש כתב אישום, המדינה היא התובעת והנתבע הוא הנאשם.

עוולה אזרחית

עוולה אזרחית הינה הפרת חוק שבין אדם לחברו ובמקרה שמתנהל הליך אזרחי הוא מתנהל בין הנפגע (התובע) לבין הפוגע (הנתבע).

במקרה של הטרדה מינית, ההליך האזרחי הינו הליך שמנהל הנפגע לקבלת פיצויים מהפוגע.

נפגעת מהטרדה מינית – מה לעשות עכשיו?

חלק גדול מנפגעות ונפגעי הטרדה מינית מצויים בכאוס נפשי. הפגיעה המינית פוגעת בקודש הקודשים של אדם והיא גורמת לנזקים גדולים וכן לדריסת הכבוד העצמי, להשפלה, לביזוי ולפגיעה בכמעט כל מעגלי החיים המקיפים אותו.

בתוך כל הכאוס הזה, אדם שלא מצוי עד נבכי הנבכים בתחום ואינו מקצועי ובעל ניסיון רב, לא יכול לדעת איזו מהאופציות החוקיות העומדות לרשותו היא המתאימה ביותר עבורו, מה ההשפעה של אופציה אחת על האופציות האחרות, באיזו אופציה כדאי יותר לנקוט קודם בהתאם להתאמתה לפרטי הפרטים של המקרה שלו ועוד ועוד.

בדיוק לשם כך נועדה פגישת ייעוץ אצל מומחה בתחום ופגישה כזו אמורה להיות הצעד הראשון של נפגעות ונפגעי ההטרדה המינית.

עורך דין דורון ויינרייך

עו"ד דורון ויינרייך הינו מומחה בעל ניסיון רב בתחום ומייצג נפגעות ונפגעי הטרדה מינית בלבד (עורך דין ויינרייך לא מוכן לייצג את הפוגעים בשום אופן).

לאחר פגישה אישית עם עו"ד ויינרייך כבר בימים הקרובים, תבינו היטב את כל המשמעויות החוקיות של המקרה שלכם ויהיו בידיכם כל הכלים להתחיל בפעולות החוקיות החכמות ביותר במטרה להעניש את מי שפגע בכם באופן היעיל ביותר.

לתשומת לב:

מאמר זה נכתב על ידי הנהלת האתר ונועד לתת מושג כללי וסכמתי בלבד. על כן יש להסתמך אך ורק על מידע מדויק שיימסר בפגישה אישית ותוך התאמה לפרטי המקרה הספציפי. כמו כן היכן שלשון המאמר מתייחסת מטעמי נוחות לאחד המינים בלבד- הכוונה לשני המינים כאחד

מה היה לנו עד עכשיו?
מידע נוסף בנושא

המידע באתר זה רלוונטי, חשוב ומועיל ככל שיהיה, אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו, אינו מהווה עידוד לנקוט בפעולה משפטית או להימנע ממנה וכמובן אינו תחליף לפגישה אישית, רגישה, אמפתית ודיסקרטית עם עורך דין דורון ויינרייך. כל נקיטת פעולה או הימנעות ממנה מבלי להתייעץ לפני כן עם עורך דין הינה על אחריות מבצע הפעולה או הנמנע ממנה בלבד.