הטרדה מינית ברשת

בעת המודרנית, רבות מההטרדות המיניות נדדו מהרחוב, ממקום העבודה, מהבית ומהסמטאות האחוריות אל הרשתות החברתיות. הפיקוח החל ברשתות אלו נמוך יחסית והיכולת לפגוע בזולת מבלי להיחשף הינה גבוהה יחסית. מציאות זו הצריכה חשיבה מחדש מצד מערכת החוק הישראלית וכיום נעשים צעדים לכיוון הסדרה מקיפה של התחום. מהן הוראות החוק ביחס להטרדה מינית ברשת? מה ניתן לעשות אם נפגעתם מהטרדה מינית ברשתות החברתיות? כל זאת ועוד בהמשך המאמר.

 

הטרדה מינית ברשת – תופעה חדשה ישנה

הטרדות מיניות היו מנת חלקה של האנושות, ככל הנראה משחר הבריאה. עם זאת, בעשורים האחרונים חלה עלייה דרמטית במודעות לסוגיה ובהפנמת הבעייתיות שלה. כתוצאה מכך, חלק מההטרדות המיניות עבר מהרחוב המרכזי למקומות נסתרים המאפשרים להטריד שלא לעיני כל.

מהפכת האינטרנט אפשרה למטרידים להטריד מבלי לחפש מקומות נסתרים, מבלי להיחשף באופן מלא ו  ותוך ניצול של "המסתור" לצורך ביצוע הטרדות מיניות ברשת. הרשת אפשרה למטרידים להגיע בקלות יחסית לקורבנותיהם ולכאורה ללא סיכונים.

אם כן, הטרדה מינית ברשת הינה צורה חדשה שנוספה לתופעת ההטרדות המיניות. בבסיסה, היא דומה להטרדות המיניות ששררו תמיד, אלא שהיא נבדלת מהן באופן ביצועה. הבדלים אלו דורשים מענה מיוחד והתמודדות מותאמת לתופעת ההטרדה המינית ברשת. להלן נכיר את התופעה יותר לעומק ואת דרכי ההתמודדות עימה.

 

הטרדה מינית באינטרנט

המרחב הרשתי הוירטואלי, הלא הוא האינטרנט איפשר הטרדות מיניות מרוחקות שאינן מצריכות עוד קרבה פיזית. 

במסגרת תופעת ההטרדות המיניות ברשת, ניתן למנות את תצלומי הדיקפיק, תופעות הפדופיליה ברשת בין אם בשיחות צ'אט ישירות עם קטינים ובין אם באמצעות משלוח תכנים מיניים לעיתים באמצעות מצלמות סקס למיניהן. נעמיק בתופעות השונות באמצעות בחינת ההטרדות המיניות במרחבים השונים ברשת.

 

הטרדה מינית בפייסבוק

פייסבוק, הרשת החברתית הפופולרית ביותר בעולם, מאפשרת פרסום מלל, תמונות, סרטונים וכן שליחת הודעות אישיות וניהול קבוצות סגורות או פתוחות.  הטרדה מינית בפייסבוק מתרחשת על פי רוב בצ'אט של פייסבוק – במסנג'ר. 

תארו לעצמכם את התרחיש הבא. פלוני הינו פדופיל המשוטט בפייסבוק. פלוני – בגיר בשנות העשרים לחייו נתקל בתמונה של י', תלמידת כיתה ה' שהעלתה תמונות ממסיבת הבריכה של הכיתה לפייסבוק. פלוני שולח ל-י' הודעה במסנג'ר, מזדהה בפניה כבן גילה ומתחיל לפתח איתה שיחה. י' לא מודעת לזהותו של פלוני ועם הזמן היא מתחילה לחבב אותו.

תוך כמה ימים של שיחה, פלוני מחמיא ל-י' על התמונה מהבריכה. י' מובכת, אך שמחה על המחמאה. לא עובר זמן רב עד שפלוני מבקש ממנה תמונות נוספות בבגד ים, ו-י' נענית לבקשה.

בשלב הבא פלוני מתחיל לפתח עם י' שיחה על אברי גופה האינטימיים ומבקש שהיא תבצע בגופה פעולות מסוימות שהוא מציע לה. י' מבצעת את הפעולות הללו בתום לב ומבלי לחשוד בכלל  והם משוחחים על כך בפייסבוק.

מעשיו של פלוני נחשבים למעשים מגונים ולהטרדה מינית כמובן.

 

הטרדה מינית בטיקטוק

טיקטוק הינה הרשת החברתית הצומחת ביותר בשנים האחרונות, היא חוצה ללא הרף את שיאי המשתמשים ומצליחה להטריד אף את הממשל בארצות הברית. תופעה מוכרת בטיקטוק היא תופעת האתגרים. אדם מצלם סרטון מסוים בו הוא מאתגר את עצמו, והסרטון הופך לטרנד וגורר חקיינים רבים.

לצערנו, חלק מאותם אתגרים כוללים הטרדה מינית. לאחרונה, נצפו בטיקטוק אתגרים דוגמת מגע אינטימי בבת כיתה מבלי שהיא תשים לב, דירוג יופי ומשיכה של נשים ועוד. כל אלו נחשבים להטרדה מינית בטיקטוק וניתן למצות את הדין, הפלילי והאזרחי, עם המשתתפים באתגרים אלו ועל אחת כמה וכמה עם יוזמיהם.

 

הטרדה מינית בטלגרם

טלגרם הינה רשת חברתית המצטיינת בדיסקרטיות ובשירותי הצפנה מעולים. לא מעט אנשים שאינם הגונים מנצלים מאפיינים אלו לצורך ביצוע מעשים לא חוקיים בטלגרם. בין היתר, צעירים מנצלים את הפלטפורמה כדי ליצור קשר עם בנות המוצאות חן בעיניהם. 

אין, כמובן, כל בעיה בעצם יצירת הקשר. אלא שרבים מאותם צעירים שולחים לבנות "דיקפיק", תצלום של איבר המין שלהם. שליחת תצלום דיקפיק הינה הטרדה מינית ברשת הטלגרם.

 

הטרדה מינית בווטסאפ

הפצת תמונות או סרטונים בעלי אופי מיני באמצעות הווטסאפ (ובכל אמצעי אחר) היא הטרדה מינית לפי סעיף 3 (5א) לחוק למניעת הטרדה מינית.  הפצת תמונות אינטימיות כנ"ל שלא בהסכמת המצולמת נחשבת להטרדה מינית. שולחי התמונות ביצעו הטרדה מינית ברשת וניתן יהיה לתבוע אותם על הטרדה זו.

 

הטרדה מינית באינסטגרם

רשת האינסטגרם מתאפיינת בהעלאת תמונות בעיקר, בניגוד לפייסבוק המאופיינת בהעלאת טקסטים. נניח כי אדם גולל את הפיד שלו באינסטגרם, מחפש תמונות עירום חלקי שנשים העלו לרשת ומענג את עצמו עם תמונות אלו. האם הדבר נחשב להטרדה מינית?

מאחר שהנשים הן אלו שבחרו להעלות את התמונות, עצם הצפייה בתמונותיהן לא תיחשב להטרדה. עם זאת, הפצת התמונות ללא רשות תיחשב בהחלט להטרדה מינית. כך גם אם האדם ישתמש בכלים אסורים כדי לפרוץ לחשבונות פרטיים באינסטגרם ויצפה בתמונות שלא אמורות להיות חשופות אליו.

 

החזקת חומרי תועבה

על פי סעיף 214 לחוק העונשין, החזקת חומרי תועבה של קטינים, כלומר פורנוגרפיית קטינים, הינה עבירה על החוק. במקרה מפורסם יחסית שאירע לאחרונה, נתפס רופא שבמחשב שלו היו שמורים אלפי סרטי פורנוגרפיית קטינים. על הרופא הוטלו סנקציות חוקיות משמעותיות בגין החזקת פורנוגרפיית הקטינים. זאת, במסגרת המאמצים להיאבק בתופעת הפדופיליה ברשת.

 

הטרדה מינית בלינקדאין 

לינקדאין הינה רשת חברתית המקשרת בין מחפשי עבודה לבין מעסיקים. הרשת מתמחה בעיקר בתעסוקה בתחום ההייטק, אך גם בענפים נוספים במשק. 

הטרדה מינית בלינקדאין דומה, בעיקרה, להטרדה מינית במקומות עבודה. מעסיקים ומראיינים המנצלים את יחסי המרות שלהם כדי להטריד מבקשי עבודה, להציע להם הצעות מיניות ולעיתים אף להתנות במפורש את הקבלה בעבודה במעשים מיניים.

הטרדה מינית שכזו כמובן פסולה ואסורה ואף נחשבת לסחיטה מינית. 

 

עו"ד דורון ויינרייך

נפגעתם מהטרדה מינית ברשתות החברתיות? זקוקים לייצוג וייעוץ בתחום? הגעתם אל המקום הנכון. עו"ד דורון ויינרייך הינו עו"ד ותיק ומנוסה המתמחה בתחום ההטרדות המיניות. עו"ד ויינרייך מייצג נפגעים ונפגעות בלבד ולעולם אינו מייצג את הצד הפוגע.

לתשומת לב:

מאמר זה נכתב על ידי הנהלת האתר ונועד לתת מושג כללי וסכמתי בלבד. על כן יש להסתמך אך ורק על מידע מדויק שיימסר בפגישה אישית ותוך התאמה לפרטי המקרה הספציפי. כמו כן היכן שלשון המאמר מתייחסת מטעמי נוחות לאחד המינים בלבד- הכוונה לשני המינים כאחד

מה היה לנו עד עכשיו?

המידע באתר זה רלוונטי, חשוב ומועיל ככל שיהיה, אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו, אינו מהווה עידוד לנקוט בפעולה משפטית או להימנע ממנה וכמובן אינו תחליף לפגישה אישית, רגישה, אמפתית ודיסקרטית עם עורך דין דורון ויינרייך. כל נקיטת פעולה או הימנעות ממנה מבלי להתייעץ לפני כן עם עורך דין הינה על אחריות מבצע הפעולה או הנמנע ממנה בלבד.