הטרדה מינית ברשת חברתית ובאינטרנט

עד לפני לא הרבה שנים, למונח הטרדה מינית היתה קונוטציה עם פעולה פיזית או מילולית של המטריד כלפי המוטרד כאשר שניהם בדרך כלל חייבים להימצא באותו מרחב גיאוגרפי או לפחות אלקטרוני. לאחר תחילת שנות אלפיים נוסף בהדרגה מרחב חדש שמתקיימת בו הטרדה מינית- המרחב הווירטואלי. מרחב זה מאפשר הטרדה מינית באמצעות רשת חברתית ובאינטרנט –  למשל הפצת תמונות מיניות ברשתות חברתיות כמו פייסבוק, אינסטגרם, טוויטר, טלגרם ובעוד רשתות חברתיות.

 

מה ייחשב להטרדה מינית

עפ"י החוק למניעת הטרדה מינית, הטרדה מינית היא אחד מהמעשים האסורים האלו (בניסוח חופשי – הנוסח המדויק הוא זה שמופיע בחוק):

  • סחיטה באיומים כלפי אדם שנדרש לעשות מעשה בעל אופי מיני;
  • מעשים מגונים שנעשים לצורך ביזוי סיפוק או גירוי מיניים;
  • הצעות חוזרות בעלות אופי מיני, המופנות לאדם אשר הראה למטריד כי אינו מעונין בהצעות האמורות;
  • התייחסויות חוזרות המופנות לאדם, המתמקדות במיניותו, כאשר אותו אדם הראה למטריד כי אינו מעונין בהתייחסויות האמורות;
  • התייחסות מבזה או משפילה לאדם ביחס למינו או למיניותו, לרבות נטייתו המינית;
  • פרסום תצלום, סרט או הקלטה של אדם, המתמקד במיניותו, בנסיבות שבהן הפרסום עלול להשפיל את האדם או לבזותו, ולא ניתנה הסכמתו לפרסום;

 

בהטרדה מינית במסגרת יחסי מרות בעבודה, אין צורך שהצעות והתייחסויות בעלות אופי מיני (מעשים 3 ו- 4 לעיל)  יחזרו על עצמן (מספיקה התייחסות או הצעה אחת) ובהטרדה מינית במסגרת יחסי מרות בכלל (למשל בין מטפל למטופל, בין מורה לתלמיד, בין הורה לבין ילדיו, בין כהן דת לבין מאמיניו וכיו'ב) אין צורך שהמוטרד יראה למטריד שאינו מעוניין בהצעות או בהתייחסויות הנ"ל.

עפ"י פסיקת בתי המשפט גם עבירות מין חמורות ייחשבו להטרדה מינית למרות שהן לא מפורטות בין המעשים האסורים בחוק למניעת הטרדה מינית, הכוונה ל:

 

אילו מעשי הטרדה מינית אפשריים ברשת חברתית ובאינטרנט

הטרדה מינית ברשת חברתית ובאינטרנט כמו למשל הפצת תמונות מיניות ברשתות חברתיות כמו פייסבוק, אינסטגרם, טוויטר, טלגרם ובעוד רשתות חברתיות, אפשרית ברוב המקרים הנ"ל. הטרדה מינית ברשת חברתית ובאינטרנט אפשרית גם במקרים החמורים (למשל כאשר אדם, באמצעות האינטרנט, גורם לאדם אחר לעשות בעצמו מעשה מיני חמור).

 

הבעייתיות בהטרדה מינית ברשת חברתית ובאינטרנט

הרשתות החברתיות והאינטרנט יצרו מצב בעייתי ביותר לפיו:

 

הטרדה מינית אפשרית ביתר קלות

אם טרם תחילת הטרדות מיניות ברשת חברתית ובאינטרנט, הטרדה מינית חייבה בדרך כלל הימצאות פיזית של המטריד והמוטרד באותו מקום וביצוע מעשה בו המטריד מינית נמצא מול המוטרד מינית, הרי בהטרדה מינית ברשת חברתית ובאינטרנט, המטריד יכול להסתתר מאחורי המקלדת בבית או בכל מקום אחר בו הוא אינו חשוף למוטרד ולסביבה, וההטרדה המינית יכולה להתבצע בלחיצת כפתור וכהרף עין – לכאורה באופן אנונימי מבלי שמישהו מבחין במטריד.

 

אפשרי להטריד מינית יותר נפגעים באותו מעשה

באותה לחיצת כפתור או הקשת מקלדת, המטריד יכול לפגוע מינית באופן מיידי בהרבה מאד אנשים. למשל לשלוח תמונה מינית של עשרות או מאות אנשים באותה פעולה.

 

אפשרי באותה פעולה לחשוף את הנפגעים להרבה מאד אנשים

באותה לחיצת כפתור, המטריד מינית יכול לשלוח לכל רשימת התפוצה שלו (מאות או אלפי אנשים) תמונה או סרטון החושפים מינית אדם מסוים ללא הסכמתו.

מעשי הטרדה מינית ברשת חברתית ובאינטרנט

התקשורת רוויה בידיעות על מעשי הטרדה מינית שקרו באמצעות רשת חברתית ובאינטרנט כמו למשל הפצת תמונות מיניות ברשתות חברתיות כמו פייסבוק, אינסטגרם, טוויטר, טלגרם ובעוד רשתות חברתיות. כך למשל מתפרסמות ידיעות על אנשים שהפיצו תמונות וסרטוני עירום של נשים רבות באמצעות רשתות שונות ואף מכרו שירות כזה למאות ואלפי מנויים ברחבי הארץ והעולם, שהיו מוכנים לשלם עבורו כסף רב.

במקרים הנ"ל נפגעו אלפי נשים ונגרמו להן נזקים נפשיים קשים, עוגמת נפש, בושה וביזוי.

באמצעות האינטרנט ורשתות החברתיות כמו למשל פייסבוק, אינסטגרם, טוויטר, טלגרם ובעוד רשתות חברתיות ניתן לעשות גם את רוב המעשים האחרים המהווים הטרדה מינית: להציע הצעות ולהתייחס התייחסויות בעלות אופי מיני, לגרום לאדם לעשות בעצמו או באחרים מעשים מגונים, להיחשף בפני אנשים אחרים בעירום, לחשוף אברי מין, להתייחס באופן מיני משפיל ומבזה ועוד ועוד.

מניעת הטרדות מיניות באמצעות רשת חברתית ואינטרנט

סגירה הרמטית של האפשרות להטריד מינית ברשת חברתית ובאינטרנט כמו בפייסבוק, אינסטגרם, טוויטר, טלגרם ובעוד רשתות חברתיות, כנראה אינה אפשרית, אך חשוב וצריך לשאוף אליה ולעשות את כל הנדרש להשגתה. הרשתות החברתיות וכל רשות רלוונטית אפשרית, חייבות להקדיש מאמצים עילאיים כדי למנוע את הקלות הבלתי נסבלת שבה המעשים הללו מתבצעים כיום.

כמו כן יש במשטרה יחידות סייבר שאמורות להילחם בתופעות הללו וכמובן חייבים להחמיר לא רק באכיפה אלא גם בענישה של מפרי החוק הללו.

נפגעתי מינית ברשת חברתית ובאינטרנט – מה עושים?

פניה לעורך דין שתחום התמחותו פגיעות מיניות הינה בעלת חשיבות עליונה. עורך דין כזה יוכל לאפיין את המעשים, המשמעויות החוקיות שלהם והאפשרויות החוקיות העומדות בפני הנפגעים ולתת ייעוץ מהימן ומהיר.

עורך דין דורון ויינרייך עוסק מזה שנים רבות בייצוג נפגעות ונפגעי הטרדה מינית, זהו תחום המומחיות שלו והוא אינו מייצג את הפוגעים בשום אופן. בפגישת ייעוץ אותה תוכלו לתאם כבר לימים הקרובים תוכלו לקבל את כל המידע האפשרי ולקבל החלטות ולהתחיל לנקוט בצעדים חוקיים כבר בימים הקרובים.

לתשומת לב:

מאמר זה נכתב על ידי הנהלת האתר ונועד לתת מושג כללי וסכמתי בלבד. על כן יש להסתמך אך ורק על מידע מדויק שיימסר בפגישה אישית ותוך התאמה לפרטי המקרה הספציפי. כמו כן היכן שלשון המאמר מתייחסת מטעמי נוחות לאחד המינים בלבד- הכוונה לשני המינים כאחד

מה היה לנו עד עכשיו?

המידע באתר זה רלוונטי, חשוב ומועיל ככל שיהיה, אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו, אינו מהווה עידוד לנקוט בפעולה משפטית או להימנע ממנה וכמובן אינו תחליף לפגישה אישית, רגישה, אמפתית ודיסקרטית עם עורך דין דורון ויינרייך. כל נקיטת פעולה או הימנעות ממנה מבלי להתייעץ לפני כן עם עורך דין הינה על אחריות מבצע הפעולה או הנמנע ממנה בלבד.