הטרדה מינית ברחוב

הטרדה מינית ברחוב הינה תופעה כואבת ומכוערת, אך למרבה הצער לא נדירה במיוחד. נשים רבות חוות הטרדות ברחוב כמעט על בסיס יום יומי וחשות שאין להן כל דרך שהיא להתמודד עם ההטרדה. האם באמת אין מה לעשות כנגד הטרדות מיניות ברחוב? האם בכל זאת יש כלים אשר ניתן לעשות בהם שימוש כדי להתמודד עם התופעה? כל זאת ועוד להלן.

 

הטרדה מינית ברחוב – תופעה נפוצה ומצערת

הליכה ברחוב אמורה להיות חוויה נעימה ונינוחה. בלי פקקים, למרחקים קצרים ולעיתים גם עם משב רוח קליל ומרענן. בשעות הערב הצעידה עשויה להפוך לנעימה עוד יותר, כאשר השמש כבר אינה קופחת על הראשים וחשכת הלילה משרה מזג אוויר נעים על הולכי הרגל.

אולם עבור לא מעט נשים, חווית הצעידה ברחוב שונה בתכלית מזו שתוארה. במקום הליכה נינוחה, הן מדווחות על הליכה בדריכות מתמדת ובחשש כרוני מפני גברים שישרקו להן, יפטירו לעברן הערות מיניות, יעקבו אחריהן ולעיתים אף ינסו לכפות עליהן מעשים מיניים.

לא מדובר בחששות בעלמא. מקרים שכאלו קורים מידי יום. מה שמצער לא פחות מעצם המעשים, הוא תחושת חוסר האונים המלווה את הנשים. הנשים הצועדות ברחובות חשות כי אין להן מה לעשות אל מול אותם גברים שצועקים ושורקים לעברן ואף כנגד אלו העוקבים אחריהן. הן אינן יודעות לזהות מי הם אותם גברים והן יודעות שתלונה במשטרה, ככל הנראה, לא תשנה את המצב.

 

הטרדה מינית ברחוב – מה ניתן לעשות?

אכן, תחושות התסכול וחוסר האונים מתבססות על אכיפה לקויה בתחום וטיפול שאינו יעיל מספיק בתלונות שמעת לעת מוגשות כנגד המטרידים. אולם חשוב לדעת כי יכול להיות לכן מוצא מחוסר אונים זה – הגישו תביעות אזרחיות כנגד המטרידים.

רבים סבורים כי הטרדה מינית היא עבירה פלילית בלבד שדרך הטיפול בה היא הגשת תלונה למשטרה. אולם עיון בחוק למניעת הטרדה מינית – 1998, מלמד כי הטרדה מינית היא לא רק עבירה פלילית אלא גם עוולה אזרחית. המשמעות היא שתוכלו להגיש בעצמכן תביעות כנגד המטריד, על ההטרדה שחוויתן.

לשם כך תצטרכו, כמובן, לזהות את המטריד. לכן, רצוי מאוד לצלם את מי שמטריד אתכן בזמן ההטרדה. הסרטה של ההטרדה תאפשר גם לזהות את המטריד וגם תשמש כראיה כנגדו בבית המשפט. 

אם, למשל, אתן יודעות כי בפינה מסוימת ברחוב מטרידים אתכן בהערות ובשריקות באופן קבוע, פתחו את המצלמה בנייד שלכן מבעוד מועד והסריטו את האירוע. על בסיס אותה הסרטה ניתן יהיה לזהות את העבריינים ולהגיש כנגדם תביעה לפיצויים. ככל שההטרדה אכן תוכח בבית המשפט, השופט יפסוק פיצויים לטובתכן בהתאם לחומרת ההטרדה.

חשוב לדעת כי תביעות הטרדה מינית הן עסק מורכב הדורש מיומנות משפטית גבוהה ביותר. מכיוון שכך, יש להגיע להליך מיוצגות על ידי טובי עורכי הדין בתחום אשר יוכיחו בבית המשפט את התקיימות היסודות העובדתיים והמשפטיים של העבירה ויובילו לניצחון שלכן בהליך. 

כמו כן, רצוי לבחור בעורך דין המתמחה בייצוג נפגעים ונפגעות. לעורך דין כזה תהיה הזדהות בסיסית אתכן והוא ידע כיצד לייצג אתכן על הצד הטוב ביותר.

 

מה נחשב להטרדה מינית ברחוב?

אם כן, נפגעות הטרדה מינית ברחוב יכולות להגיש תביעה כנגד מי שהטריד אותן. לא רק שהנפגעות יזכו לפיצויים מההטרדה אלא גם שהתביעה תרתיע את המטריד ומטרידים פוטנציאליים נוספים, מה שצפוי להפחית את ההטרדות ברחוב ולהגביר את תחושת הביטחון של המוטרדת. אולם מה מוגדר כהטרדה מינית ברחוב, ומה סתם כדיבור טורדני אך לא כהטרדה מינית? בשאלה זו נעסוק כעת.

 

הטרדה מינית מילולית

הטרדה מינית הנפוצה יותר ברחובות היא ההטרדה המינית המילולית. הטרדה מינית מילולית היא הטרדה באמצעות דיבור, שאינה מערבת מגע פיזי בין המטריד לבין קורבן ההטרדה. סעיף 3 לחוק למניעת הטרדה מינית מגדיר 3 התנהגויות כהטרדה מינית מילולית:

  1. הצעות מיניות חוזרות המופנות לאדם שהביע את התנגדותו להצעות אלו;
  2. התייחסויות חוזרות למיניותו של אדם שהביע את התנגדותו להתייחסויות אלו;
  3. התייחסות מבזה ומשפילה למיניותו של אדם או לנטייתו המינית.

מבין 3 התנהגויות אלו, הרלוונטית ביותר לרחוב היא האחרונה שבהן. זאת, מאחר שההתנהגויות האחרות דורשות מימד חזרתי בזמן שהטרדות מיניות ברחוב הן, על פי רוב, אקראיות ומערבות פחות התנהגויות חוזרות.

 

התייחסות מבזה ומשפילה למיניותו של אדם

סעיף 3(א)(5) לחוק למניעת הטרדה מינית – 1998 קובע כי "התייחסות מבזה או משפילה המופנית לאדם ביחס למינו או למיניותו, לרבות נטייתו המינית" נחשבת להטרדה מינית. בכלל התייחסות מבזה ומשפילה למיניותו של אדם ניתן למנות:

  • שריקות ברחוב;
  • הצעות מיניות המופנות אל עבר עוברת אורח;
  • "מחמאות" לעוברת אורח על גופה;

זוהי רשימה חלקית בלבד של התנהגויות הנחשבות להטרדה מינית ברחוב לפי סעיף זה. תעדו את האירוע ופנו בהקדם האפשרי לעו"ד המתמחה בתיקי הטרדות מיניות.

 

מעשים מגונים ברחוב

סעיף 3(א)(2) לחוק קובע כי מעשים מגונים נחשבים אף הם להטרדה מינית. מעשים מגונים הם מעשים הנעשים לשם ביזוי, גירוי או סיפוק מיניים. למשל נגיעות מיניות או התערטלות או מגע באברי מין נחשבים למעשים מגונים. 

ברחוב, מעשים מגונים יכולים לבוא לידי ביטוי בשליחת ידיים בחסות ההמון. ברחובות סואנים, אדם מטריד עלול לשלוח יד אל עבר אישה ולהסתמך על כך שהמון האנשים יסווה אותו והוא לא יזוהה. במקרים שכאלו, נסו לאתר כמה שיותר מהר את המטריד, לצלם אותו וניתן יהיה לפתוח בהליכים משפטיים כנגדו.

 

סחיטה באיומים לביצוע מעשים מגונים

סעיף 3(א)(1) לחוק למניעת הטרדה מינית קובע כי סחיטה באיומים לביצוע מעשים מיניים הינה הטרדה מינית. ניתן לראות בהטלת אימה על מנת להשיג טובת הנאה מינית כסחיטה באיומים. לאור זאת, ככל שעוקב אחריכן אדם ברחוב ומטיל עליכן אימה על מנת להשיג טובת הנאה מינית, גם זה ייחשב כהטרדה מינית ברחוב וניתן יהיה לפעול בהתאם.

 

עו"ד דורון ויינרייך

ישנה חשיבות קריטית לאיכות הייצוג המשפטי בתיקי הטרדה מינית ברחוב. עו"ד ויינרייך הינו עורך דין מנוסה המתמחה בתחום ההטרדות המיניות. פנו אליו לקבלת ייעוץ וייצוג מהשורה הראשונה בתחום, תוך שמירה על דיסקרטיות מלאה וכבודן של הנפגעות. דעו כי עורך דין ויינרייך חרט על דגלו את ערכי המוסריות והיושר והוא מייצג את הנפגעות בלבד ולעולם לא את הצד הפוגע.

 

לתשומת לב:

מאמר זה נכתב על ידי הנהלת האתר ונועד לתת מושג כללי וסכמתי בלבד. על כן יש להסתמך אך ורק על מידע מדויק שיימסר בפגישה אישית ותוך התאמה לפרטי המקרה הספציפי. כמו כן היכן שלשון המאמר מתייחסת מטעמי נוחות לאחד המינים בלבד- הכוונה לשני המינים כאחד

 

מה היה לנו עד עכשיו?

המידע באתר זה רלוונטי, חשוב ומועיל ככל שיהיה, אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו, אינו מהווה עידוד לנקוט בפעולה משפטית או להימנע ממנה וכמובן אינו תחליף לפגישה אישית, רגישה, אמפתית ודיסקרטית עם עורך דין דורון ויינרייך. כל נקיטת פעולה או הימנעות ממנה מבלי להתייעץ לפני כן עם עורך דין הינה על אחריות מבצע הפעולה או הנמנע ממנה בלבד.