הטרדה מינית בעיסוי

עיסוי, או מסאז' בשמו הלועזי, הינו אירוע פיזי הכולל מגע גופני מוגבר ולעיתים אף חושני במידת מה. עם זאת, גם לעיסוי צריכים להיות גבולות ברורים המבחינים בין העיסוי שמטרתו להיטיב עם השרירים לבין מגע שתכליתו מינית ולא שחרור שרירים תפוסים. לא אחת, גבולות העיסוי נפרצים מצדו של המעוסה או אף מצדה של המעסה. להלן נעסוק בהטרדות מיניות שכאלו ונבחן מה נחשב להטרדה מינית בעיסוי.

מתי מגע נחשב להטרדה מינית?

על פי סעיף 348 לחוק העונשין, מגע ייחשב להטרדה מינית כאשר הוא נעשה לשם "גירוי, סיפוק או ביזוי מיניים". אם כן, המגע נבחן, באופן עקרוני, על פי כוונת הנוגע במגעו. מגע שנעשה לצרכים מיניים ייחשב להטרדה מינית, בעוד שמעשה שאינו נעשה לשם גירוי, סיפוק או ביזוי מיניים לא יוגדר כהטרדה.

כפי שאתם יכולים לנחש, קשה עד בלתי אפשרי להוכיח מה הייתה כוונתו האמיתית של הנוגע בכל מגע ומגע. מטבעם של דברים, המטריד לכאורה יטען בכל מצב כי המגע לא היה לצרכים מיניים, בעוד שהנפגע יטען כי המגע היה לצרכים אלו ממש. כיצד, אם כן, ניתן יהיה לקבוע כי מגע היה מגע "לשם גירוי, סיפוק או ביזוי" מיני?

התשובה היא שמערכת המשפט מסתייעת בחזקות עובדתיות כדי להכריע האם מגע הוא מיני או לא. חיבוק מהצד, למשל, בעת מפגש, לא ייתפס כמיני על אף שייתכן כי המחבק חיבק את מכרתו לשם גירוי או סיפוק מיני. לעומת זאת, מגע בישבן, לשם הדוגמה, ייתפס כמיני אף אם הוא נעשה, לאמיתו של דבר, לצרכים אחרים.

חזקות עובדתיות אלו הן חזקות הניתנות לסתירה. כלומר, מי שטוען שהחזקה לא נכונה במקרה הספציפי, יוכל להוכיח זאת אלא שלשם כך יהא עליו לשכנע את בית המשפט בצדקתו ברמת וודאות גבוהה. ככל שלא יצליח לשכנע שכנוע שכזה, בית המשפט יסתמך על החזקות המשמשות אותו לצורך הכרעה אם המגע היה מיני או לא.

הטרדה מינית בעיסוי

הטרדה מינית בעיסוי

הטרדה מינית בעיסוי מצד המעסה

החזקות העובדתיות שהצגנו מסתבכות באופן משמעותי במסגרת עיסוי גופני. במכוני עיסוי רבים מקובל שהלקוח מתפשט כולו לצורך העיסוי ושוכב ערום, או כמעט ערום, על מיטת העיסוי. כמו כן, העיסוי עשוי לכלול, בהחלט, עיסוי לישבן. האם המגע של המעסה בישבנו של המעוסה נחשב להטרדה מינית?

התשובה היא שבמקרים אלו, הטרדה מינית בעיסוי תתרחש כאשר המגע חורג מגדרי העיסוי. כדי לדעת מה חורג מגדרי העיסוי, רצוי להגדיר מראש איזה מגע ייכלל בעיסוי ואיזה מגע לא ייכלל בו. אם, למשל, המעסה הצהיר מראש כי העיסוי כולל עיסוי ישבן והלקוח הסכים לכך, הוא יתקשה יותר לטעון כי המגע היה מיני וכי הוא נפגע מהטרדה מינית בעיסוי.

מנגד, בהיעדר הסכמות ראשוניות שכאלו וביתר שאת אם הוסכם שהעיסוי לא יכלול מגע באיברים מוצנעים, יהיה ניתן בהחלט לסווג את המגע כמיני וכהטרדה מינית בעיסוי מצדו של המעסה. הלקוח יוכל להגיש תביעה כנגד המעסה ולקבל ממנה פיצויים על הפגיעה המינית שחווה. עם זאת, על פי רוב, הטרדות מיניות בעיסוי מתרחשות מצדו של הלקוח ולא מצדה של המעסה. אשר על כן, נעבור כעת לסקירת הטרדה מינית בעיסוי מצדו של הלקוח.

 

הטרדה מינית בעיסוי מצד הלקוח

לקוחות לא מעטים סבורים כי מכון עיסוי הוא למעשה מעין בית בושת במסווה, ונוהגים בהתאם. לקוחות אלו שולחים ידיים אל המעסות, חושפים את עצמם שלא לצורך בפני המעסות, מתייחסים באופן חוזר או מבזה למיניותן של המעסות חרף התנגדותן להתייחסויות אלו או מציעים למעסות הצעות מיניות על אף שהמעסות כבר הביעו התנגדות אף להצעות המיניות הללו.

כל אחת מההתנהגויות הללו, תיחשב להטרדה מינית בעיסוי מצדו של הלקוח. המעסה תוכל להגיש תלונה כנגד הלקוח ואף להגיש תביעה כנגדו בבית המשפט לקבלת פיצויים. בית המשפט יפסוק פיצויים לטובת הנפגעת בהתאם לחומרת הפגיעה בה וללא תלות בנזק שנגרם לה מהפגיעה. בית המשפט רשאי לפסוק לטובת הנפגעת עד 120 אלף שקלים ללא הוכחת נזק.

 

פיצויים על הטרדה מינית עם עו"ד ויינרייך

ישנה חשיבות קריטית לאיכות הייצוג המשפטי בתיקי הטרדה מינית. עו"ד ויינרייך הינו עורך דין מנוסה המתמחה בתחום ההטרדות המיניות. פנו אליו לקבלת ייעוץ וייצוג מהשורה הראשונה בתחום, תוך שמירה על דיסקרטיות מלאה וכבודן של הנפגעות. דעו כי עורך דין ויינרייך חרט על דגלו את ערכי המוסריות והיושר. לאור זאת, הוא מייצג את הנפגעות בלבד ולעולם לא את הצד הפוגע.

לתשומת לב:

מאמר זה נכתב על ידי הנהלת האתר ונועד לתת מושג כללי וסכמתי בלבד. על כן יש להסתמך אך ורק על מידע מדויק שיימסר בפגישה אישית ותוך התאמה לפרטי המקרה הספציפי. כמו כן היכן שלשון המאמר מתייחסת מטעמי נוחות לאחד המינים בלבד- הכוונה לשני המינים כאחד

מה היה לנו עד עכשיו?

המידע באתר זה רלוונטי, חשוב ומועיל ככל שיהיה, אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו, אינו מהווה עידוד לנקוט בפעולה משפטית או להימנע ממנה וכמובן אינו תחליף לפגישה אישית, רגישה, אמפתית ודיסקרטית עם עורך דין דורון ויינרייך. כל נקיטת פעולה או הימנעות ממנה מבלי להתייעץ לפני כן עם עורך דין הינה על אחריות מבצע הפעולה או הנמנע ממנה בלבד.