פגיעה מינית בין אחים

דמיינו לעצמכם את התרחיש הבא: לילה, ההורים בסלון או שהלכו לישון ובנם ובתם בגילאי העשרה המוקדמים נמצאים בחדר הילדים והאח שגילו כשנתיים יותר מאחותו, נכנס למיטת אחותו ונוגע בה בחזה ובאיבר המין. זה קורה פעם ופעמיים, האחות חוששת לספר להורים כי היא חוששת שאחיה יכחיש וממילא יאמינו לו והיא מקווה שהמעשים לא יחזרו על עצמם. לרוע המזל המעשים לא רק חוזרים על עצמם אלא שאחיה מעלה מדרגה ומתחיל להכניס את איבר מינו לפיה ואת אצבעותיו לאיבר מינה וזה קורה פעם פעמיים בשבוע…

האם התרחיש שתואר כאן דמיוני?

מי שחושב שהתרחיש הנ"ל דמיוני טועה טעות קשה, התרחיש הזה מציאותי  לחלוטין – פגיעה מינית בין אחים הינה תופעה מוכרת ומזעזעת ביותר. פגיעה מינית בין אחים יכולה להתרחש באין ספור סיטואציות דומות לתרחיש שתואר למעלה ואף חמורות יותר.

 

הטרדה מינית בין אותו בני מין

פגיעה  מינית בין אחים לא חייבת להיות בין אח לאחות – היא יכולה להתרחש גם בין אחים או אחיות מאותו מין,  היא לא חייבת להתרחש כאשר שני האחים בגיל העשרה, היא יכולה להתרחש כשאחד מהם או שניהם בגילאים נמוכים יותר. כמו כן הפוגע יכול להיות קרוב משפחה שאינו אח, למשל בן דוד או דוד או סבא או גיס או אדם שמקורב למשפחה ואין קרבת דם בינו לבין הנפגעת או הנפגע.

 

חשוב להכיר!

במאמר הזה נתייחס לכל אלו תחת השם הגנרי: פגיעה מינית בין אחים אך הכוונה לכל פגיעה מינית בתוך המשפחה. כמו כן ההתייחסות תהיה לנפגעת בלשון נקבה וזאת מפני שברוב המקרים מדובר בנפגעות ולא בנפגעים, אך הכוונה כמובן גם לנפגעים.

 

הדילמה של הנפגעת או הנפגע בעקבות פגיעה מינית בין אחים

המקרים המחרידים הללו של פגיעה מינית בין אחים קורים בדרך כלל במשפחות שכלפי חוץ נראות נורמליות לחלוטין ובמקרים רבים הן נראות כך גם כלפי פנים –  הכל נראה תקין לחלוטין ואין כל סימנים מוקדמים.

כשהנורא מכל קרה, הנפגעים בדרך כלל יחששו שאם יחשפו את המעשים הנוראים הללו יקרו אחד או יותר מהתרחישים הבאים:

  1. לא יאמינו להם.
  2. יטילו את האחריות עליהם ("הלכת חשופה מידי", "היו לך חיוכים מפתים" וכו').
  3. יטילו על הנפגעת את האחריות שאם היא תתלונן ותחשוף את הפרשה היא תהרוס את המשפחה.
  4. הנפגעת תהפוך למנודה במשפחה ויוטל עליה חרם.
פגיעה מינית בין אחים
פגיעה מינית בין אחים

סדק במרקם המשפחתי

יש תרחישים רבים נוספים ובלא מעט מקרים נוצרת פגיעה נוספת וקשה כתוצאה מ"הגיבוי" לפוגע או לפחות כתוצאה מחוסר גיבוי לנפגעת. המרקם המשפחתי נסדק ולעיתים אף מתרסק והנפגעת נתונה בתוך מלכודת שבמסגרתה בנוסף לפגיעות המיניות היא גם שבויה במצב בו היא הופכת ל"כבשה השחורה" של המשפחה והיא שבויה במצבים הללו למשך שנים ארוכות עד להזדמנות הראשונה לעזוב את  הבית.

 

הנזק הנפשי והתפקודי שנגרם לנפגעות ונפגעי פגיעה מינית בין אחים

כתוצאה מהפגיעות המיניות ומכל התרחישים המסויטים בתוך המשפחה, הולכים ונוצרים אצל הנפגעות והנפגעים נזקים נפשיים שמשפיעים גם על התפקוד בלימודים, בחברה, בצבא  ומאוחר יותר פוגעים גם ביכולת התעסוקתית, ביכולת לרכוש השכלה גבוהה, ביכולת לקיים חיי אישות תקינים, ביכולת להקים משפחה ולגדל ילדים ועוד.

 

פגיעה רב מערכתית

הפגיעה היא קשה ורחבה- היא רב מערכתית  והיא נותנת אותותיה במגוון תופעות ותחומים בחיי הנפגעת.

מה עושים?

למרות כל הדילמות שתוארו, האפשרות של לשתוק ולתת לפגיעות המיניות להימשך בכלל אינה אופציה. אסור שום אופן לאפשר למי שפוגע מינית להמשיך ולפגוע, זה לעולם לא יפתור את הבעיה – זה רק יחריף אותה הרבה יותר.

אם אתם עדיין קטינים

הפנו תשומת לב של אחד ההורים  ודרשו התערבות מיידית שתפסיק את מעשיו של הפוגע. בנוסף, הפוגע חייב לתת את הדין על מעשיו  וחשוב שהנפגעת תוכל לקבל את הטיפול המתאים שמתחייב כתוצאה מהמצב. כמו כן, על ההורים לקיים את חובת הדיווח החלה עליהם (ראו מאמר נפרד באתר זה בנושא חובת דיווח). מומלץ במצב כזה גם לפנות ללא דיחוי לאחד ממרכזי הסיוע  לקטינים נפגעי תקיפה מינית.

אם אתם בגירים

פנו בהקדם האפשרי לייעוץ דיסקרטי אצל עורך דין מומחה בתחום פגיעה מינית בתוך המשפחה שיעזור לכם להבין את כל המשמעויות של המעשים המיניים שנעשו בכם בהתאם לכל פרטי הפרשה בה מדובר, מה כל האפשרויות החוקיות העומדות לרשותכם  ומה האפשרויות המתאימות ביותר עבורכם בהתאמה ספציפית לכם. בעקבות זאת תוכלו להתחיל בתהליך מעצים של סגירת מעגל עם מי שפגע בכם  והענשתו באופן המרבי האפשרי.

לסיכום

עורך דין דורון ויינרייך מתמחה בייצוג נפגעות ונפגעי תקיפה מינית מזה שנים רבות ומייצג אך ורק את הנפגעות והנפגעים ובשום אופן לא את הפוגעים. תוכלו לתאם עם עורך דין ויינרייך פגישה אישית ודיסקרטית כבר לימים הקרובים וממנה תוכלו להתחיל בהליך העצמה במטרה להעניש את מי שפגע בכם באופן המקסימלי האפשרי.

למרבה הזעזוע, אכן כן. לצערנו יש מקרים רבים של פגיעות מיניות בתוך המשפחה, בין אם מדובר בין אח לאחות, בין אחים מאותו המין או מצד ההורים או גורמים אחרים במשפחה. פגיעות אלו מורכבות מאוד , חשוב לטפל בהן ועל אחת כמה וכמה חשוב הליווי והסיוע מאנשי מקצוע בהליכים שכאלו.

מעבר למורכבות ולעול הנפשי אשר מוטל על קורבנות פגיעה מינית, כאשר מדובר בפגיעה מינית בתוך המשפחה תוספת מורכבות משמעותית. שאלות כגון האם להתלונן? האם יאמינו לי? בנוסף, באופן כללי כיצד פתיחת הפרשה תשפיע על המשפחה שלי.

למרות שמדובר במצב מאוד מורכב ולא פשוט, חשוב לטפל בו. אם הייתם קורבן, או עדים, או ששמעתם על פגיעה מינית בתוך המשפחה, אסור לתת לפוגע להתחמק מעונש וכמו כן חשוב לסגור מעגל גם מבחינתכם. לכן  כדאי ליצור קשר עם עורך דין המתמחה בתחום להתייעץ ספציפית על המקרה שלכם.

מה היה לנו עד עכשיו?
מידע נוסף בנושא

המידע באתר זה רלוונטי, חשוב ומועיל ככל שיהיה, אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו, אינו מהווה עידוד לנקוט בפעולה משפטית או להימנע ממנה וכמובן אינו תחליף לפגישה אישית, רגישה, אמפתית ודיסקרטית עם עורך דין דורון ויינרייך. כל נקיטת פעולה או הימנעות ממנה מבלי להתייעץ לפני כן עם עורך דין הינה על אחריות מבצע הפעולה או הנמנע ממנה בלבד.