הטרדה מינית במשפחה

המשפחה של כל אדם אמורה להיות המקום הכי בטוח עבורו, המקום בו קיימת המערכת החזקה ביותר של יחסי אמון בין כל בני המשפחה, המקום בו מוצאים מפלט ברגעים קשים, המקום בו מוצאים אוזן קשבת ותמיכה בעניינים רגישים ואינטימיים, המשפחה אמורה להיות מבצרו הבלתי מעורער של כל אדם, קל וחומר כאשר מדובר בקטינים. למרות זאת והגם שקשה להאמין – הטרדה מינית ופגיעה מינית בתוך המשפחה הן אחת התופעות היותר שכיחות של הטרדות מיניות.

 

פגיעה מינית במשפחה

פגיעה מינית בתוך המשפחה מוכרת בעיקר כאשר אדם בגיר במשפחה –  הורה, סבא, דוד, אח, מנצלים את תום ליבו של בן או בת משפחה בגיל קטינות (ובלא מעט מקרים בגיל ילדות צעיר!!!) ומבצעים בהם מעשים מיניים קשים ומזעזעים ביותר.

ניצול תום לב של הקטין

בחלק אחר מהמקרים, הפוגע הוא גיס או בן זוג של  אחד ההורים שהנפגע נותן בן אמון עיוור והפוגע מנצל את האמון הזה ואת תום הלב של הקטין או הילד כדי לבצע את זממו. בהרבה מקרים לא מדובר במעשה חד פעמי אלא בשרשרת מעשים מזוויעה שנמשכת שנים.

הטרדות מיניות בתוך המשפחה קורות גם בין בגירים אם כי פחות.

הבעייתיות הייחודית של הטרדה מינית במשפחה

עבור נפגעי הטרדה מינית במשפחה שהם קטינים בגיל צעיר, ה"קן" המשפחתי מהווה מלכודת שבדרך כלל אין להם דרך לצאת ממנה אלא בחלוף שנים רבות לאחר הגיעם לבגרות. הפוגע מבצע את מעשיו המיניים בבני משפחתו בתוך מערכת שבתוכה הוא בעל מעמד הירארכי רם ולהשגת מטרותיו הוא משתמש שימוש מניפולטיבי בעדיפות שיש לו ביחס לנפגע כתוצאה מפערי הסטאטוס, המרות והכוח ביניהם.

נפגעים בגילאים הנמוכים

בסיטואציה הזו, נפגעים בגילאים הנמוכים לעיתים אף לא מבינים שהם עוברים פגיעה מינית ובינתיים נוצרת סביבם מציאות מעוותת ומפלצתית וכאשר הם כבר מבינים שמשהו כנראה לא תקין– כמעט ואין להם דרך להיחלץ מהמצב הזה.

חשש מהמחיר הכבד

מאד קשה לצאת נגד מי שמספק להם את האוכל והמיטה החמה לישון בה ועוד. כמו כן קיים אצל הנפגע חשש מהמחיר שהוא עלול לשלם בעקבות היציאה נגד פוגע שהוא תלוי בו ביום יום השוטף.

הטרדה מינית במשפחה
הטרדה מינית במשפחה

בעיית אמון

נקודה בעייתית אחרת הינה השאלה- מי  בכלל יאמין לי ? הניסיון מלמד שבלא מעט מקרים הפוגע הבגיר מכחיש ובני המשפחה האחרים מעדיפים לגבות אותו מאשר להתמודד עם "הכביסה המלוכלכת" במשפחה וליצור סיכון שבעקבותיו היא תיחשף.

התוצאה היא עגומה ובדרך כלל לוקח שנים רבות עד שהנפגע אוזר אומץ לצאת נגד הפוגע.

היחס של בתי המשפט לפגיעה מינית במשפחה

ביהמ"ש מתייחס בד"כ ביד קשה לפגיעה מינית בקטינים במשפחה. הינה דוגמה של דברי השופט מתוך פסק דין: "ההגנה על גופם וכבודם של קטינים, והבעת הסלידה החברתית מפני פגיעה מינית בקטינים מצד מי שאמור להיות להם משען ומחסה, היא אשר צריכה לעמוד לנגד עיניו של בית המשפט…

נוכח חומרתן של עבירות המין במשפחה

מדיניות הענישה בעבירות אלה מחייבת נקיטת יד קשה נגד העבריינים…. מן הראוי להשית על מבצעי עבירות מין במשפחה עונשי מאסר משמעותיים, הן לשם הרתעתם האישית והן להרתעת הרבים, ובעיקר על מנת לשקף את מידת הפגיעה החמורה בקורבנות ובזכות היסוד של כבוד האדם, וכן במטרה להביע את הסלידה ושאט הנפש של החברה מביצוע עבירות אלו. הדבר נכון ביתר שאת, כאשר מדובר בקורבנות קטינים" (עפ 3571/13 פלוני נ' מדינת ישראל).

היחס של המחוקק לפגיעה מינית במשפחה בקטינים

גם המחוקק מתייחס בחומרה לפגיעה מינית במשפחה ובמיוחד כשמדובר בקטינים ויש בחוק התייחסויות מיוחדות למאפיינים אלו. למשל, כשמדובר בתקיפה מינית של קטין, ההתיישנות האזרחית תתחיל בגיל 35 במקום בגיל 25. יש התייחסויות מיוחדות נוספות.

עברתי הטרדה מינית במשפחה, מה עושים?

אם אתם עדיין קטינים – אם מדובר בפוגע שהוא אחד ההורים – פנו מיידית להורה שאינו פוגע ואם הפוגע אינו אחד ההורים- פנו להורים באופן מיידי. ככל שהדבר אינו אפשרי, פנו למבוגר שאתם סומכים עליו והפנו תשומת לב. ישנה חובת דיווח במקרים כאלה (ר' מאמר נפרד באתר זה). בהמשך לכך צריך להתבצע המהלך החוקי המתאים עפ"י הנסיבות והמאפיינים הספציפיים ועפ"י הייעוץ המשפטי המתבקש. כמו כן כדאי לפנות לקו סיוע לקטינים נפגעי תקיפה מינית.

ההמלצה שלנו

אם הנכם בגירים, הדבר הנכון ביותר הוא לפנות בהקדם האפשרי לעורך דין שהוא מומחה בתחום, לקבל ממנו את כל המידע הרלוונטי ביחס למשמעויות החוקיות של המעשים שבוצעו במסגרת ההטרדה המינית/הפגיעה המינית במשפחה, את המלצותיו בייחס לצעדים החוקיים שניתן לנקוט ומה המהלך המתאים ביותר עבורכם באופן ספציפי. רק לאחר מכן יהיו בידיכם הכלים המתאימים כדי לקבל החלטה מה עושים.

עורך דין דורון ויינרייך

עורך דין ויינרייך מתמחה בתחום ייצוג נפגעות ונפגעי הטרדה מינית מזה שנים רבות  ומקפיד מאד לייצג אך ורק את הנפגעות והנפגעים ולעולם לא את הפוגעים. בפגישת ייעוץ דיסקרטית, אמפתית ויסודית תוכלו לקבל כבר בימים הקרובים את כל המידע הדרוש לכם  ולהתחיל במהלך סגירת מעגל מעצים מול הפוגע ולגרום לו לשלם ביוקר על מעשיו בכם.

שאלות תשובות בנושא הטרדה מינית במשפחה

בהיבט הפלילי יש עבירות מין שונות והדין מתייחס אליהן באופן שונה בהתאם לחומרתן, לגיל הקטין ולעוד משתנים וגם אז יש מרווח רחב של שיקול דעת לפרקליטות אם להגיש כתב אישום ובגין אילו עבירות ושיקול דעת לבית המשפט באשר להכרעת הדין ולגזר הדין. בהיבט האזרחי  גובה סכום פסק הדין הוא נגזרת של משתנים רבים וגם שם יש שיקול דעת רחב לביהמ"ש. מידע רחב יותר תוכלו לקבל בפגישת ייעוץ כבר בימים הקרובים. לתאום ראו כאן.

התיישנות הינה מועד שאחריו לא ניתן יותר לנהל הליך חוקי בבימ"ש נגד הפוגע ובפועל היא מציבה מחסום דיוני שמונע הליך כזה. כאשר מדובר בהתעללות מינית בתוך המשפחה, יש משוכות פסיכולוגיות ואחרות שעלולות לגרום לכך שלנפגעים ייקח הרבה יותר זמן להיות מסוגלים לנקוט צעדים נגד הפוגעים. המחוקק הבין זאת והאריך את תקופת ההתיישנות. מידע רב על כך מפורט באתר זה אך אין להסתמך עליו בלבד אלא על מידע מפורט בפגישת ייעוץ אותה ניתן לקיים כבר בימים הקרובים. לתאום לחצו כאן.

החוק למניעת הטרדה מינית מונה מספר התנהגויות אסורות הנחשבות להטרדה מינית, חלקן מתבטאות במעשים וחלקן מילוליות. גסויות מעליבות הן פסולות אך לא ייחשבו להטרדה מינית אלא אם הנאמר בהן ייחשב כ: " התייחסות מבזה או משפילה המופנית לאדם ביחס למינו או למיניותו, לרבות נטייתו המינית". לפרטים הקטנים חשיבות גדולה (ראו באתר זה), תאמו פגישת ייעוץ כבר לימים הקרובים ותוכלו להבין את המשמעויות ואת האפשרויות החוקיות שלרשותכם.

להטרדה מינית בתוך המשפחה יש מאפיינים שונים ככל שמדובר בקטינים או בחסרי ישע שנפגעים על ידי בן משפחה או על ידי מי שהקטין תלוי בו או על ידי אחראי על קטין או חסר ישע. באתר זה מידע רחב נוסף אך הוא כללי בלבד – המידע המדויק בענין זה מורכב וסבוך וניתן להבינו באופן מלא רק בפגישת ייעוץ, לאחר שמיעת כל הפרטים הרלוונטיים. לתאום פגישה כבר בימים הקרובים לחצו כאן.

מה היה לנו עד עכשיו?
מידע נוסף בנושא

המידע באתר זה רלוונטי, חשוב ומועיל ככל שיהיה, אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו, אינו מהווה עידוד לנקוט בפעולה משפטית או להימנע ממנה וכמובן אינו תחליף לפגישה אישית, רגישה, אמפתית ודיסקרטית עם עורך דין דורון ויינרייך. כל נקיטת פעולה או הימנעות ממנה מבלי להתייעץ לפני כן עם עורך דין הינה על אחריות מבצע הפעולה או הנמנע ממנה בלבד.