הטרדה מינית בין חברים

הטרדה מינית לא קורית רק בסמטאות אפלות, ברחבי הרשת או במקומות עבודה רעילים. הטרדות מיניות עלולות להתרחש גם בין חברים. השאלה מה מוגדר כהטרדה מינית בין חברים מורכבת יותר מהשאלה מה מוגדר כהטרדה מינית בין זרים, עקב יחסי הקרבה המאפיינים את החברות. במאמר זה נעסוק בעבירת הטרדה מינית בין חברים, גבולותיה והשלכותיה.

גבולות בין חברים

עבירות הטרדה מינית בין חברים נוגעות, לא אחת, לשאלת הגבולות בין החברים. היכן עובר הגבול בין יחסי חברות וקרבה לבין יחסים הכוללים מרכיב מיני ששני הצדדים חשים בנוח עימו.

לא אחת, גבול זה אכן מטושטש וקשרי חברות הדוקים זולגים אל התחום המיני. כאשר זליגה שכזו נעשית בהסכמה, אין בכך כל פסול חוקי. לעומת זאת, בהיעדר הסכמה, הזליגה עלולה להיחשב להטרדה מינית בין חברים.

חשוב לדעת כי "הסכמה" היא מילת המפתח בכל הקשור לחוקיותם של מעשים מיניים. החוק, ככלל, נמנע מלהתערב בחייהם של האזרחים כל זמן שהם לא פוגעים בזולתם. לכן, יחסים המתקיימים בהסכמה, יהיו חוקים לחלוטין. לעומתם, מעשים מיניים שנעשים שלא בהסכמה ייחשבו למעשים אסורים על פי חוק.

 

הסכמה כנה ורצונית

המונח הסכמה עלול להיות מבלבל. האם היגררות למעשה כלשהו באופן לא רצוני אך ללא הבעת התנגדות מפורשת נחשבת להסכמה? מה דינה של הסכמה הנובעת משיקולים זרים?

לכן, כדי להימנע ככל שניתן מבלבולים שכאלו, החוק לא מסתפק בהסכמה סתמית אלא דורש, כתנאי סף לחוקיותם של מעשים מיניים, הסכמה חופשית ומרצון. ככל שמישהי מסכימה באופן חופשי ומרצון ליחסים המיניים, הם יהיו מותרים. לעומת זאת, הסכמה שאינה חופשית ומרצון, לא נחשבת להסכמה.

הטרדה מינית בין חברים

הטרדה מינית בין חברים ושאלת ההסכמה

לאור כל האמור, גם כאשר בוחנים האם התרחשה הטרדה מינית בין חברים, על הבחינה להתמקד בשאלת ההסכמה. בחינה זו של הסכמת חברים למעשים מיניים עלולה להיות מורכבת יותר מבחינת הסכמה בין שני אנשים זרים.

בין מי שאינם חברים, יש צורך בהסכמה מפורשת לחלוטין לכל מגע שהוא, מיני ושאינו מיני כאחד. עצם הנגיעה באופן מיני באדם זר תיחשב להטרדה מינית. ניתן יהיה לגעת פיזית באופן מיני באדם אחר אך ורק אם הוא הסכים לכך מפורשות.

מנגד, בקרב חברים, הגבולות מטושטשים יותר. על פי הקודים התרבותיים בקהילות רבות, מפגש בין שני חברים ילווה בחיבוק ולעיתים גם בנשיקה. החברים לא יצטרכו לבקש זה את רשותו של זה לפני כל חיבוק ביניהם.

בשל כך, מגע שגרתי בין חברים לא ייחשב להטרדה מינית, למרות שלא הובעה הסכמה מפורשת למגע. עם זאת, מגע החורג מגבולות הנורמה יוכל בהחלט להיחשב להטרדה מינית בין חברים בהיעדר הסכמה חופשית ומרצון למגע.

למשל, אדם נמצא בסיטואציה אינטימית עם חברתו הקרובה וכתוצאה מכך הוא יוזם מגע מיני כלפיה ללא הסכמתה, מגע שכזה בהחלט עלול להיחשב להטרדה מינית בין חברים. הדבר ייחשב ביתר שאת להטרדה מינית אם החברה תביע את התנגדותה למעשיו של אותו אדם, ובכל זאת הוא ימשיך בהתנהגות המינית.

 

הטרדה מינית בין חברים לעבודה

תרחיש נוסף בו יש לדון במסגרת הדיון בהטרדות מיניות בין חברים, הוא הטרדה מינית בין חברים לעבודה. במקומות העבודה מתפתחים יחסי חברות בין העמיתים. קורה גם שמנהלים מתחברים לעובדים הכפופים להם, ולהיפך.

יחסי חברות אלו כשלעצמם יכולים להיות מבורכים ורצויים. אולם ככל שמעורב ביחסי החברות מימד מיני, הסטטוס החוקי של מערכת יחסים זו עלול להיות בעייתי. כזכור, על הסכמה ליחסים מיניים להיות חופשית ומרצון. המקרה המובהק ביותר של הסכמה שאינה חופשית, היא הסכמה שהושגה תוך ניצול יחסי מרות.

המושג "ניצול יחסי מרות" מתאר מצב בו אדם מנצל את מרותו כלפי עובדים הכפופים לו, כדי להשיג את הסכמתם למעשים מיניים. הסכמתם של העובדים למעשים המיניים בדרך כלל לא תינבע מרצון אמיתי במעשים אלו, אלא מחשש מההשלכות הצפויות של סירוב למעשים המינים על מעמדם בעבודה או מתקווה לקידום במקום העבודה בתמורה למעשים המיניים.

אם כן, מעשים מיניים בין בוס לבין עובדת שכפופה לו ייחשבו להטרדה מינית תוך ניצול יחסי מרות בעבודה. זאת, אף אם מתקיימים יחסי חברות בין הבוס לבין העובדת שלו, זאת אלא אם המנהל יוכיח שהם הושגו שלא תוך ניצול אסור של יחסי המרות.

לפיכך נטל ההוכחה במקרים אלו יעבור מהתובעת לנתבע. במקום שהנתבעת תצטרך להוכיח שהיחסים המיניים קרו תוך ניצול יחסי מרות, תהא זו חובתו של בעל המרות להוכיח שלא היה ניצול שכזה. לא אחת, די בהעברת נטל זו כדי לחרוץ את גורל התיק כולו.

 

הטרדה מינית מילולית בין חברים

עד כאן, עסקנו בהטרדה מינית פיזית בין חברים. אולם כידוע, הטרדה מינית יכולה להיות גם מילולית. תרחיש מצער במיוחד של הטרדה מינית בין חברים יהיה הצעת הצעות או הבעת התייחסויות בעלות אופי מיני לאחר שהחבר הביע התנגדותו להצעות או להתייחסויות אלו.

 

הפצת תמונות סרטונים או הקלטות של חברים

ישנם מקרים מצערים בהם אדם מנצל את יחסי החברות שלו עם הנפגעת, מצלם אותה באופן מיני ומפרם תמונות אלו. פרסום תמונות או סירטונים או הקלטות המתמקדים במיניותו של אדם ללא הסכמתו מוגדר כהטרדה מינית לפי סעיף 3(א)(5א) לחוק למניעת הטרדה מינית – 1998. לא רק זאת אלא גם שפרסום שכזה נחשב לפגיעה בפרטיות במזיד, עבירה פלילית חמורה נוספת. לכן, מי שתמונתה פורסמה באופן זה תוכל לתבוע את המפרסם בעילת הטרדה מינית.

 

הטרדה מינית בין חברים – השלכות

נפגעת ההטרדה המינית בין חברים תוכל להגיש תלונה למשטרה כנגד החבר שפגע בה. לחלופין, או במקביל, ביכולתה להגיש כנגדו תביעה אזרחית לבית המשפט. בית המשפט יפסוק פיצויים לטובת הנפגעת, ככל שתוכח הפגיעה המינית.

יש לדעת כי הוכחת הטרדות מיניות אינה פשוטה כל כלל ועיקר. לרוב, אין תיעוד רב לאירוע ההטרדה וההוכחה תיאלץ להתבסס, במידה רבה, על הקלטות או ראיות אחרות ובהיעדרן על עדות הצדדים לאירוע. מכיוון שכך, חשוב להגיע לתביעות הטרדה מינית מיוצגים על ידי טובי עורכי הדין בתחום, שיצליחו להוכיח את התרחשות ההטרדה המינית על אף הערפול הראייתי השורר סביבה.

 

תביעות הטרדה מינית עם עו"ד ויינרייך

מעוניינות להגיש תביעת פיצויים כנגד מי שהטריד אתכן? זקוקות לייעוץ ולייצוג משפטי? באפשרותכם ליצור קשר עם עו"ד דורון ויינרייך. עו"ד ויינרייך מתמחה בתיקי הטרדות מיניות ובעל ניסיון רב בתחום ויטפל במקרה שלכן תוך שמירה על דיסקרטיות מלאה ועל כבודכן לאורך כל ההליך. עו"ד ויינרייך מייצג נפגעים ונפגעות בלבד ולעולם לא את הצד הפוגע.

לתשומת לב:

מאמר זה נכתב על ידי הנהלת האתר ונועד לתת מושג כללי וסכמתי בלבד. על כן יש להסתמך אך ורק על מידע מדויק שיימסר בפגישה אישית ותוך התאמה לפרטי המקרה הספציפי. כמו כן היכן שלשון המאמר מתייחסת מטעמי נוחות לאחד המינים בלבד- הכוונה לשני המינים כאחד.

 

מה היה לנו עד עכשיו?

המידע באתר זה רלוונטי, חשוב ומועיל ככל שיהיה, אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו, אינו מהווה עידוד לנקוט בפעולה משפטית או להימנע ממנה וכמובן אינו תחליף לפגישה אישית, רגישה, אמפתית ודיסקרטית עם עורך דין דורון ויינרייך. כל נקיטת פעולה או הימנעות ממנה מבלי להתייעץ לפני כן עם עורך דין הינה על אחריות מבצע הפעולה או הנמנע ממנה בלבד.