הטרדה מינית בבית הספר

בית הספר אמור להיות המרחב הבטוח עבור הילדים שלנו. המקום בו הם מתחנכים ומעבירים את יומם בבטחה ובשמחה. אולם לעיתים, אנשי צוות מבית הספר פוגעים בבוטות בכל מה שבית הספר אמור לסמל ומטרידים מינית תלמידים. הטרדה מינית בבית הספר יכולה להגיע מצד המורים, הצוות החינוכי או אפילו מעובדי קבלן בבית הספר, כמו למשל מנקים או פועלים. המשיכו לקרוא וגלו מה נחשב להטרדה מינית בבית הספר ומה ניתן לעשות בנידון.

מהי הטרדה מינית בבית הספר

כל התנהגות מינית בלתי חוקית בבית הספר הינה הטרדה מינית בבית הספר, לרבות מגע מיני בתלמידים או אמירות מיניות המופנות אליהם. גם הטרדה מינית במעשים וגם הטרדה מינית מילולית תיחשב להטרדה מינית בבית הספר והיא אסורה על פי חוק. להלן נעמיק באופנים בהם הטרדה מינית זו יכולה לבוא לידי ביטוי.

 

הטרדה מינית – הגדרה

כדי להבין מה נחשב להטרדה מינית בבית הספר, חשוב להכיר תחילה את ההגדרה הכללית להטרדה מינית. הטרדה מינית מוגדרת בסעיף 3 לחוק למניעת הטרדה מינית – 1998. החוק קובע כי כל אחת מההתנהגויות הבאות תיחשב להטרדה מינית:

  1. סחיטה באיומים לביצוע מעשים מיניים;
  2. מעשים מגונים כהגדרתם בחוק העונשין;
  3. הצעות מיניות חוזרות המופנות לאדם אשר הראה כי אינו מעוניין באותן הצעות*;
  4. התייחסויות חוזרות למיניותו של אדם אשר הראה כי אינו מעוניין בהתייחסויות אלו*;
  5. התייחסות מבזה או משפילה למיניותו של אדם, ובכלל כך:

 

א. התייחסות לנטייתו המינית של אדם;

ב. פרסום תצלומים מיניים של אדם ללא הסכמתו.

*במסגרת יחסי מרות (כמו למשל בין מורה לתלמידה) המוטרד אינו צריך להראות למטריד כי אינו מעוניין.

כל אימת שהתנהגות שכזו קורית בבית הספר, מדובר בהטרדה מינית בבית הספר. עם זאת, החוק מרחיב את הגדרת חלק מאותן התנהגויות כאשר הן קורות בבית הספר. הגדרת מעשים מגונים והגדרת אמירות מיניות חוזרות מורחבות בהקשר הבית ספרי. נדון באותן התנהגויות ובמשמעות שלהן בבית הספר.

מעשים מגונים בבית הספר

מעשים מגונים מוגדרים בחוק העונשין כמעשים הנעשים לשם ביזוי, גירוי או סיפוק מיני, באדם אחר או בפניו. עם זאת, כדי שמעשים ייחשבו למעשים מגונים, רק אם הם נעשו שלא בהסכמה. במקרים בהם הם נעשו בהסכמה, המעשים לא ייחשבו למעשים מגונים.

מעשה מגונה אינו מחייב מגע. למשל אם מנקה בית הספר לוקח תלמידה למחסן ומתפשט בפניה או כופה עליה להתפשט בפניו, המעשה ייחשב למעשה מגונה על אף שהוא לא כלל כל מגע שהוא בין המנקה לבין התלמידה.

מעשים מיניים במסגרת יחסי מרות ייחשבו למעשים מגונים אף אם הם נעשו בהסכמה. למשל כאשר מורה אומר לתלמידה שהוא אוהב אותה ומנשק אותה. התלמידה נהנית מתשומת הלב, נענית לנשיקה ואף נוגעת במורה שלה.

מעשים אלו ייחשבו למעשים מגונים ולהטרדה מינית בבית הספר מצדו של המורה והם אסורים שכן הם נעשו תוך ניצול יחסי חינוך ויחסי המרות בין המורה לבין התלמידה. ניצול יחסי החינוך והמרות הוא שהוביל להסכמתה של התלמידה למעשים המיניים ולכן, על אף הגיעה לגיל ההסכמה, המעשים עודם יוגדרו כאסורים.

 

אמירות מיניות חוזרות

כזכור, גם הצעות והתייחסויות מיניות חוזרות נחשבות להטרדה מינית, בתנאי שהנפגעת הראתה כי היא אינה מעוניינת באותן אמירות. אולם כאשר המוטרדת הינה תלמידת בית ספר, האמירות תיחשבנה להטרדה מינית אף אם התלמידה לא הביעה את התנגדותה לאותן אמירות. לעניין זה, אין כל חשיבות לזהות המטריד.

 

הטרדה מינית בין תלמידים

מה דינו של תלמיד שהטריד מינית תלמיד אחר? האם מערכת יחסים בין תלמידים בבית הספר הינה מותרת? התשובה לשאלות אלו מורכבת במידת מה. בהחלט יכולות להתרחש הטרדות מיניות בין תלמידים בבית הספר. אולם מתחת לגיל 12 לא תהיה לילד אחריות פלילית על מעשיו.

כאשר מעשים מיניים בין נערים נעשים מתוך יחסי רעות ואהבה והפרש הגילים ביניהם אינו עולה על 3 שנים, הרי שהמעשים לא ייחשבו להטרדה מינית בבית הספר. מקרים בהם מופצת תמונה אינטימית של בת כיתה בווטסאפ, כאשר מכריחים תלמידה להתפשט בפני חברי כיתתה וכדומה, הינם מקרים מובהקים של הטרדה מינית בבית הספר. יש לטפל בתלמידים המטרידים במלוא החומרה ולנקוט בצעדים חריפים נגדם.

 

הטרדה מינית בבית ספר – נקיטת צעדים

נפגעי ונפגעות הטרדה מינית בבית הספר יוכלו לנקוט במספר צעדים כנגד הפוגע. ניתן להתלונן בפני העובדת הסוציאלית בבית הספר וכן להגיש תלונה במשטרה כנגד המטריד. המשטרה תפתח בחקירה ובהתאם לתוצאותיה תגיש ממצאים לפרקליטות שמוסמכת להגיש כתב אישום נגד המטריד. כמו כן ניתן לפנות לבית הספר או למשרד החינוך בדרישה לפתוח בהליכים משמעתיים כנגד המטריד.

בנוסף, תוכלו להגיש תביעת פיצויים כנגד המטריד. את התביעה ניתן להגיש תוך 7 שנים מיום קרות הנזק ובמקרים בהם הנפגע הינו קטין, 7 השנים יתחילו לא ביום הפגיעה אלא ביום הגיעו של הקטין לגיל 18. כלומר, ניתן יהיה להגיש תביעה כנגד הפוגע עד לגיל 25. במקרים של תקיפה מינית 7 השנים יתחילו להימנות רק בגיל 28 ולכן לא תחול התיישנות עד גיל 35.

 

פיצויים על הטרדה מינית עם עו"ד ויינרייך

ישנה חשיבות קריטית לאיכות הייצוג המשפטי בתיקי הטרדה מינית. עו"ד ויינרייך הינו עורך דין מנוסה המתמחה בתחום ההטרדות המיניות. ניתן לפנות אליו לקבלת ייעוץ וייצוג מסור ואיכותי, תוך שמירה על דיסקרטיות מלאה וכבודן של הנפגעות. עורך דין ויינרייך מייצג את הנפגעות בלבד ולעולם לא את הצד הפוגע.

לתשומת לב:

מאמר זה נכתב על ידי הנהלת האתר ונועד לתת מושג כללי וסכמתי בלבד. על כן יש להסתמך אך ורק על מידע מדויק שיימסר בפגישה אישית ותוך התאמה לפרטי המקרה הספציפי. כמו כן היכן שלשון המאמר מתייחסת מטעמי נוחות לאחד המינים בלבד- הכוונה לשני המינים כאחד

מה היה לנו עד עכשיו?

המידע באתר זה רלוונטי, חשוב ומועיל ככל שיהיה, אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו, אינו מהווה עידוד לנקוט בפעולה משפטית או להימנע ממנה וכמובן אינו תחליף לפגישה אישית, רגישה, אמפתית ודיסקרטית עם עורך דין דורון ויינרייך. כל נקיטת פעולה או הימנעות ממנה מבלי להתייעץ לפני כן עם עורך דין הינה על אחריות מבצע הפעולה או הנמנע ממנה בלבד.