הטרדה מינית – האם משפט ברשת או בהיכל המשפט

בשנים האחרונות- בעיקר מאז תופעת Me Too, ניתן לראות פרסומים ברשתות החברתיות על כך שאדם כלשהו (בדרך כלל אדם המוכר לציבור) עשה מעשים מיניים, פגע מינית, הטריד מינית. אם מקור הפרסום זהיר  תתווסף לפרסום המילה "לכאורה", אם המפרסם פחות זהיר, המילה הזו או כל מילת זהירות אחרת לא יתלוו לפרסום. מרגע הפרסום, האדם שהמעשים יוחסו לו, באופן אוטומטי נושא אות קין פומבית, וזאת מבלי שניתנה לו ההזדמנות להגן על שמו באמצעים החוקיים המקובלים וזה מציף את השאלה: הטרדה מינית – האם משפט ברשת או בהיכל המשפט.

הטרדה מינית – מהי דרך המלך המשפטית?

הטרדה מינית הינה הפרת חוק בעלת משמעויות פליליות ובעלת משמעויות אזרחיות.

בהיבט הפלילי- לאחר שמוגשת תלונה במשטרה, המשטרה מקיימת חקירה ומעבירה את ממצאיה לפרקליטות שצריכה לקבל החלטה אם להגיש או לא להגיש כתב אישום. ככל שמוגש כתב אישום, יתנהל משפט פלילי בו המדינה היא התובעת והחשוד בביצוע המעשים הוא הנאשם.

לאורך כל תקופת המשפט הפלילי עומדת לנאשם חזקת החפות ועל מנת שיורשע, המדינה צריכה לעמוד בנטל הוכחה מחמיר של "מעבר לספק סביר" (נטל הוכחה של קרוב ל 100%).

בהיבט האזרחי- נפגעות ונפגעי ההטרדה המינית יכולים להגיש תביעה אזרחית נגד הפוגעים ואז הם הופכים לתובעים ונתבעים ומתנהל ביניהם משפט אזרחי שבו נטל ההוכחה הנדרש הוא 51% לפחות.

בשני המקרים עומדת לצדדים זכות ערעור בפני בית משפט בערכאה גבוהה יותר וכל עוד אין פסק דין חלוט (שלא ניתן לערער עליו יותר) אין הכרעה סופית בדבר האחריות למעשים..

בשני המקרים המשפטים מתנהלים בדלתיים סגורות ותחת צו איסור פרסום.

בהיבט האזרחי, במקרים רבים מתנהל בין הצדדים מו"מ על פיצוי מחוץ לכותלי בית המשפט והוא מתנהל באופן דיסקרטי מבלי שפרטי מי שהמעשים מיוחסים לו מתנוססים בראש חוצות או ברשתות החברתיות.

משמעויות פרסום הפרשה ברשתות חברתיות או בתקשורת

במקרים בהם שמו של אדם מתפרסם ברשת חברתית כחשוד בהטרדה מינית, אותו אדם נושא אוטומטית את התווית של מטריד מינית, בטרם התקיים בירור משפטי ובטרם ניתנו לו האפשרות והזכות להגן על עצמו ולנסות להוכיח את חפותו ולשמור על שמו הטוב ועל אנונימיות.

למען הסר ספק, כותב מאמר זה הוא עורך דין דורון ויינרייך המייצג אך ורק נפגעות ונפגעי הטרדה מינית, אינו מוכן לייצג בשום אופן את מי שפוגע מינית ומאמין בתוקף שצריך להחמיר באופן דרמטי את הסנקציות החוקיות נגד עברייני מין ומטרידים מינית, ואולם  מבלי לפגוע בכך, חשוב לתת לכל אדם את האפשרות להגן על עצמו באמצעים החוקיים המקובלים ולא לדלג עליהם ובכך מראש לחרוץ את דינו ברשתות החברתיות.

פגיעה בזכויות בעקבות משפט ברשת

זכות הטיעון הינה אחת מזכויות היסוד של כל אדם. בהליך משפטי, אדם שמופנות אליו טענות על הטרדה מינית, יכול באמצעות זכות הטיעון לטעון טענות הגנה. טענות ההגנה הללו – אם יידחו – עליו לשאת במלוא חומרת הדין ומעבר לכך ברמה המרתיעה ביותר, ואולם אם יתקבלו הוא יוכל להמשיך להיות אנונימי ולהמשיך בשגרת חייו.

פרסום ברשת בטרם הסתיים הליך משפטי חלוט, מהווה משפט ברשת והוא פסול מכיוון שהוא שולל מאדם את זכות הטיעון, את הזכות להגן על עצמו ואת הזכות לאנונימיות בטרם תוכח אחריותו למעשים המיוחסים לו. משפט ברשת גם מסכן את המפרסם בתביעת לשון הרע.

נפגעתי מינית – מה נכון לעשות?

פנו בהקדם האפשרי לפגישת ייעוץ אצל עורך דין שהוא מומחה בתחום ועוסק אך ורק בתחום  (ואינו "מומחה בהכל"). עורך דין כזה יוכל בין היתר לשקף עבורכם את כל המשמעויות החוקיות של הפרשה, לקבוע מי נושא באיזו אחריות (למשל- במקרה של הטרדה מינית בעבודה – האם בנוסף לאחריותו של המטריד, קיימת גם למעסיק אחריות כלפיכם), לפרט בפניכם מה האפשרויות האסטרטגיות העומדות לרשותכם ועוד ועוד. מומחה כזה גם יוכל להתריע בפניכם מה לא לעשות ומה הסיכונים האפשריים (למשל במשפט ברשת).

עורך דין דורון ויינרייך

עו"ד דורון ויינרייך הינו מומחה בתחום, עוסק אך ורק בייצוג נפגעות ונפגעי הטרדה מינית ולא מוכן בשום אופן לייצג את הפוגעים. באפשרותכם לקיים פגישה עם עו"ד ויינרייך כבר בימים הקרובים ומייד לאחר מכן להתחיל בנקיטת צעדים מהירים וחכמים נגד מי שפגע בכם.

לתשומת לב:

מאמר זה נכתב על ידי הנהלת האתר ונועד לתת מושג כללי וסכמתי בלבד. על כן יש להסתמך אך ורק על מידע מדויק שיימסר בפגישה אישית ותוך התאמה לפרטי המקרה הספציפי. כמו כן היכן שלשון המאמר מתייחסת מטעמי נוחות לאחד המינים בלבד- הכוונה לשני המינים כאחד

מה היה לנו עד עכשיו?
מידע נוסף בנושא

המידע באתר זה רלוונטי, חשוב ומועיל ככל שיהיה, אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו, אינו מהווה עידוד לנקוט בפעולה משפטית או להימנע ממנה וכמובן אינו תחליף לפגישה אישית, רגישה, אמפתית ודיסקרטית עם עורך דין דורון ויינרייך. כל נקיטת פעולה או הימנעות ממנה מבלי להתייעץ לפני כן עם עורך דין הינה על אחריות מבצע הפעולה או הנמנע ממנה בלבד.