הטרדה מינית באוניברסיטה או במכללה

הטרדה מינית הינה תופעה (נכון יותר לכנותה מגפה) שמתרחשת סביבנו כל יום ויכולה לקרות בתחומים שונים המקיפים את מעגל חיינו. הטרדה מינית יכולה לקרות בתוך המשפחה בין בוגר בדרך כלל לבין בן משפחה קטין בדרך כלל, הטרדה מינית יכולה לקרות בין רופא לפציינט שלו, הטרדה מינית נפוצה בתוך מקומות עבודה, מוכרת וידועה הטרדה מינית באוניברסיטה או במכללה – הטרדה המינית יכולה לקרות בתחומים נוספים.

מהי הטרדה מינית

הטרדה מינית על פי החוק היא אחת מתוך שש התנהגויות ראשיות אסורות (בתי המשפט באמצעות הפרשנות במסגרת פסקי הדין "מפרקים" את ההתנהגויות הללו לאלפי ועשרות אלפי התנהגויות/מצבי משנה ספציפיים.

שש ההתנהגויות הראשיות האסורות על פי החוק (ניסוח חופשי):

 1. סחיטה באיומים לביצוע מעשה מיני
 2. מעשים מגונים (מעשים לצורך ביזוי, גירוי או סיפוק מיניים)
 3. התייחסויות חוזרות בעלות אופי מיני, לאדם אחר שהראה שאינו מעוניין בהן (במסגרת יחסי העבודה די בהתייחסות אחת, במסגרת יחסי מרות ההתייחסויות אסורות גם אם המוטרד לא הראה שאינו מעוניין בהן)
 4. הצעות חוזרות בעלות אופי מיני, לאדם אחר שהראה שאינו מעוניין בהן (במסגרת יחסי העבודה די בהצעה אחת, במסגרת יחסי מרות ההצעות אסורות גם אם המוטרד לא הראה שאינו מעוניין בהן)
 5. התייחסות מבזה או משפילה למינו, מיניותו או נטייתו המינית של אדם
 6. פרסום תצלום, סרט או הקלטה המתמקדים במיניותו של אדם, ללא הסכמתו

הטרדה מינית הינה אסורה עפ"י החוק וביצועה כרוך בסנקציות חוקיות.

מהי התנכלות

התנכלות היא כל סוג של פגיעה באדם על רקע הטרדה מינית או תלונה על הטרדה מינית או תביעה על הטרדה מינית.

התנכלות הינה אסורה על פי החוק למניעת הטרדה מינית וביצועה כרוך בסנקציות עפ"י החוק.

מהי הטרדה מינית באוניברסיטה או במכללה

הטרדה מינית באוניברסיטה או במכללה יכולה לקרות בין מרצה לבין סטודנט/תלמיד והיא יכולה לקרות גם בין סטודנט/תלמיד לבין סטודנט/תלמיד אחר.

ההטרדה המינית יכולה להשתייך לכל אחת מהקטגוריות שנמנו למעלה וכן גם ליותר מקטגוריה אחת.

כאשר הטרדה מינית קורית בין מרצה לבין סטודנט או תלמיד זוהי הטרדה מינית במסגרת יחסי מרות, כאשר ההטרדה המינית קורית בין שווים היא אינה במסגרת יחסי מרות. מקצת הכללים שונים בין זו לזו (ראו לעיל).

חובות האוניברסיטה או המכללה לפי החוק (התקנות)

התקנות למניעת הטרדה מינית קובעות חובות שונים שיש למעסיק במקום עבודה כלפי עובדיו, בהקשר של מניעת הטרדה מינית וטיפול יעיל בבירור תלונה על הטרדה מינית. החוק למניעת הטרדה מינית קובע שהחובות הנ"ל יחולו בשינויים המתבקשים גם על מוסדות להשכלת בוגרים (כמו אוניברסיטה או מכללה).

במסגרת החובות הללו חלים על האוניברסיטה או המכללה:

 1. החובה לכתוב ולפרסם תקנון למניעת הטרדה מינית
 2. החובה למנות אחראית לטיפול בנושא של הטרדה מינית (באוניברסיטה היא מכונה בדרך כלל נציבה)
 3. החובה לקיים הדרכה והסברה בנושא של הטרדה מינית
 4. החובה לקיים בירור של תלונה על הטרדה מינית או התנכלות, עפ"י הכללים המפורטים בתקנות.
 5. חובות נוספים שלא פורטו לעיל.

ככל שהיתה הטרדה מינית או התנכלות והאוניברסיטה או המכללה לא קיימו את החובות הנ"ל, גם הן תהיינה אחראיות לנזק שגרם המטריד או המתנכל.

הטרדה מינית מצד מרצה באוניברסיטה או מכללה – אין משמעות להסכמה

בין מרצה לבין סטודנט/תלמיד קיימים יחסי מרות. ככל שהמרצה ניצל את יחסי המרות לביצוע מעשים אינטימיים עם הסטודנט, מדובר בניצול מרות אסור שמשמעותו הטרדה מינית.

גם אם הסטודנט הסכים למעשים, בדרך כלל לא תהיה להסכמה הזו משמעות מכיוון שמערכת המשפט מתייחסת להסכמה הזו כהסכמה בלתי חופשית. זו ההנחה שההיגיון מאחוריה הוא  שהסטודנט נמצא במצב נחות מול המרצה והסכמתו למעשי המנחה היא רק כי הוא לא רוצה לשלם את מחיר הסירוב שלו להצעות או המעשים המיניים מצד המרצה.

מה עושים במקרה של חשש להטרדה מינית באוניברסיטה או במכללה

המעשה הנכון הראשון הינו לפנות במהירות האפשרית לעורך דין מומחה בתחום, שיוכל לתת לנפגע ההטרדה המינית את המידע המלא והנכון ביחס למעשים, משמעותם החוקית ודרכי הפעולה המומלצות למיצוי זכויותיו החוקיות.

מומלץ בכל פה לא לעשות שום צעד מבלי לקבל ייעוץ כזה קודם לכן ובשום אופן לא להסתמך רק על המידע במאמר הזה או באתר הזה או בכל מקור אחר. עורך דין דורון ויינרייך הינו מומחה בתחום הזה ומייצג אך ורק את הנפגעות והנפגעים ולעולם לא את הפוגעים. באפשרותכם לתאם פגישת ייעוץ עם עו"ד ויינרייך כבר לימים הקרובים.

לתשומת לב:

מאמר זה נכתב על ידי הנהלת האתר ונועד לתת מושג כללי וסכמתי בלבד. על כן יש להסתמך אך ורק על מידע מדויק שיימסר בפגישה אישית ותוך התאמה לפרטי המקרה הספציפי. כמו כן היכן שלשון המאמר מתייחסת מטעמי נוחות לאחד המינים בלבד- הכוונה לשני המינים כאחד

מה היה לנו עד עכשיו?
מידע נוסף בנושא

המידע באתר זה רלוונטי, חשוב ומועיל ככל שיהיה, אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו, אינו מהווה עידוד לנקוט בפעולה משפטית או להימנע ממנה וכמובן אינו תחליף לפגישה אישית, רגישה, אמפתית ודיסקרטית עם עורך דין דורון ויינרייך. כל נקיטת פעולה או הימנעות ממנה מבלי להתייעץ לפני כן עם עורך דין הינה על אחריות מבצע הפעולה או הנמנע ממנה בלבד.