איך פותחים תלונה על הטרדה מינית

השאלה איך פותחים תלונה על הטרדה מינית מזמינה תשובה טכנית פרוצדורלית שמדריכה את נפגעות ונפגעי ההטרדה המינית לאיזה גורם לפנות ומה הפעולות הטכניות שהם צריכים לעשות. תשובה כזו עלולה לגרום לנפגעות ולנפגעים לבצע טעות שיכולה להיות קריטית עבורם ולא ניתן יהיה אחריה לתקן את המצב. מה הסיבות לכך? האם נכון קודם כל לרוץ ולהגיש תלונה? מה נכון לעשות? על כך במאמר זה.

מהי הטרדה מינית?

הטרדה מינית הינה אחת מתוך קבוצת מעשים אסורים המוגדרים בחוק למניעת הטרדה מינית. יש  עבירות מין חמורות המגדירות מעשים מיניים נוספים על אלו המוגדרים החוק למניעת הטרדה מינית. מעשים אלו כוללים אונס, מעשה סדום ובעילה אסורה בהסכמה. בתי המשפט קבעו בפסיקה שגם הן נכנסים תחת ההגדרה של הטרדה מינית בחוק למניעת הטרדה מינית.

ההגדרות של המעשים האסורים הנ"ל בחוק הן הגדרות כלליות ורחבות ובתי המשפט באמצעות פסקי הדין שלהם מדייקים אותן ומפרשים אותן וכך באמצעות פסקי הדין, הם מגדירים באופן מתמיד אלפי הגדרות נוספות של מעשים המהווים הטרדה מינית.

בין ההגדרות הרחבות של הטרדה מינית (בניסוח חופשי)

  1. סחיטה באיומים לביצוע מעשה מיני
  2. מעשים מגונים (מעשים לצורך גירוי, ביזוי וסיפוק מיניים)
  3. התייחסויות חוזרות בעלות אופי מיני לאחר שהאדם אליו הופנו ההתייחסויות הראה למי שהפנה אותן שאינו מעוניין בהן. ביחסי מרות אין צורך שהכפופים למרות יראו לבעל המרות שאינם מעוניינים בהתייחסויות. כמו כן ביחסי מרות בעבודה די בהתייחסות אחת.
  4. הצעות חוזרות בעלות אופי מיני לאחר שהאדם אליו הופנו ההצעות הראה למי שהציע אותן שאינו מעוניין בהן. ביחסי מרות אין צורך שהכפופים למרות יראו לבעל המרות שאינם מעוניינים בהצעות. כמו כן ביחסי מרות בעבודה די בהצעה אחת.
  5. התייחסות מבזה ומשפילה למינו או מיניותו או נטייתו המינית של אדם.
  6. הפצה של תמונות או סרטונים בעלי אופי מיני בניגוד להסכמתו של האדם המצולם.

הטרדה מינית כעבירה פלילית וכעוולה אזרחית

מעשים של הטרדה מינית הינם בעלי משמעות פלילית (הפרות חוקים פליליים של מדינת ישראל וככאלה כרוכים בעונשים המוגדרים בחוקים אלו שבמקרים החמורים יכולים להגיע לעונשי מאסר של עד מספר שנים) ובעלי משמעות אזרחית (הפרות חוקים אזרחיים המקנות לנפגעים זכות לתבוע פיצויים כספיים ממי שפעל בניגוד להוראות החוקים הללו).

נקיטת פעולות במסגרת הערוץ הפלילי מתחילה בהגשת תלונה שמשטרה, זו מבצעת חקירה ומגישה את ממצאיה לפרקליטות וזו מחליטה אם להגיש כתב אישום ולנהל משפט פלילי נגד החשוד או להגיע איתו לעסקת טיעון או לחלופין אם לסגור את התיק מחוסר ראיות או מעילה אחרת. הסטטיסטיקה המתפרסמת מעת לעת מראה שבקרוב ל90%!!! מהתלונות על הטרדה מינית לא מוגש כתב אישום. זהו נתון מחריד.

נקיטת פעולות במסגרת הערוץ האזרחי כוללת פעולות חוקיות שונות שהנפגעים יכולים לנקוט בהן לצורך קבלת פיצוי כספי ממי שפגע בהם, לרבות הגשת וניהול תביעה אזרחית בבית משפט.

הטרדה מינית בעבודה או במוסד להשכלת בוגרים

כאשר מדובר בהטרדה מינית בעבודה או במוסד להשכלת בוגרים, ניתן גם להגיש תלונה משמעתית לאחראי מטעם אותו גוף על הנושא של הטרדה מינית ואז, במסגרת הערוץ המשמעתי, חייב להתקיים בירור משמעתי והנהלת אותו גוף צריך לקבל החלטות על סמך מסקנות הבירור.

הגשת תלונה?

הגשת תלונה הינה ההליך שפותח הן את שרשרת הפעולות בערוץ הפלילי והן את שרשרת הפעולות במסגרת הערות המשמעתי במקום העבודה או במוסד להשכלת בוגרים.

אחת הטעויות הגדולות ביותר שנפגעות ונפגעי הטרדה מינית ועבירות מין יכולים לעשות, הינה לרוץ להגיש תלונה מבלי לבדוק קודם לכן:

  • מה האפשרויות העומדות לרשותם במסגרת החוק, אך בהתאמה והתייחסות ספציפית לפרטי הפרטים במקרה שלהם ולאינטרסים האישיים שלהם וכן בהתאמה מיוחדת והכרחית לגורמים המעורבים בו
  • מה המשמעויות וההשפעות של הגשת התלונה על שאר האפשרויות העומדות לרשותם.

הגשה נמהרת של תלונה עלולה לפגוע קשות בסגירת מעגל נכונה עם הפוגע- עד כדי סיום הפרשה במצב בו הפוגע יוצא ממנה נקי והנפגעים יוצאים ממנה עם מפח נפש גדול.

איך נמנעים מהטעויות הללו ומה נכון לעשות?

רק עורך דין שמומחה בתחום הטרדה מינית ועבירות מין מסוגל לשקף בפני הנפגעות והנפגעים ממעשי הטרדה מינית ועבירות מין את כל המשמעויות הרוחביות של המעשים הן מבחינה משפטית והן מבחינה מעשית פרקטית בהתאמה לפרטי הפרטים של המקרה הספציפי ושל כל הגורמים המעורבים בו. רק עורך דין כזה יכול להציע לנפגעות והנפגעים את הפתרון שממקסם את סיכוייהם להשגת המטרה שהם מעדיפים מבין כל האפשרויות העומדות לרשותם במסגרת הנסיבות.

עורך דין דורון ויינרייך

עורך דין דורון ויינרייך עוסק במלוא זמנו אך ורק בייצוג נפגעות ונפגעי הטרדה מינית ועבירות מין  – זהו תחום מומחיותו והוא אינו מוכן לייצג את הפוגעים בשום אופן ובשום מחיר.

בפגישה אישית ודיסקרטית ללא מגבלת זמן עם עו"ד ויינרייך, תוכלו כבר בימים הקרובים לקבל את כל המידע האפשרי ביחס למקרה שלכם, לקבל כלים לקבלת ההחלטה האופטימלית עבורכם ואף לצאת לדרך  להענשת מי שפגע בכם.

לתשומת לב:

מאמר זה נכתב על ידי הנהלת האתר ונועד לתת מושג כללי וסכמתי בלבד. על כן יש להסתמך אך ורק על מידע מדויק שיימסר בפגישה אישית ותוך התאמה לפרטי המקרה הספציפי. כמו כן היכן שלשון המאמר מתייחסת מטעמי נוחות לאחד המינים בלבד- הכוונה לשני המינים כאחד

מה היה לנו עד עכשיו?
מידע נוסף בנושא

המידע באתר זה רלוונטי, חשוב ומועיל ככל שיהיה, אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו, אינו מהווה עידוד לנקוט בפעולה משפטית או להימנע ממנה וכמובן אינו תחליף לפגישה אישית, רגישה, אמפתית ודיסקרטית עם עורך דין דורון ויינרייך. כל נקיטת פעולה או הימנעות ממנה מבלי להתייעץ לפני כן עם עורך דין הינה על אחריות מבצע הפעולה או הנמנע ממנה בלבד.