יחסי תלות

קיום יחסי תלות בין אדם אחד לאדם אחר עשוי להוות מצע לניצול מיני. כאשר צד אחד במערכת יחסים, תלוי באיזשהו אופן בצד השני, הוא נמצא באופן אוטומטי במעמד נחות יותר ושיקול דעתו עשוי להיפגע ו/או מושפע ממשמעויות שונות הנובעות ממערכת היחסים עם הצד במעמד החזק יותר.

לכן, במקרים בהם נרקם קשר מיני בין צדדים שיש בהם פערי כוחות, בדרך כלל ההסכמה לקיים יחסי מין לא תיחשב כתקפה והצד "החזק" ייחשב כמטריד מינית ואף מעבר לכך.

מהם יחסי תלות?

תלות מתקיימת כאשר צד אחד במערכת יחסים זקוק לצד שני על מנת לספק צורך מסוים, כמו צורך נפשי, כספי, רוחני, רפואי או טיפולי. יחסי התלות יכולים להתקיים במסגרת יחסים פורמליים, כמו טיפול רפואי או נפשי, או במסגרת יחסים א-פורמליים, כמו במקרה של הדרכה רוחנית.

גם קטינים חשופים ליחסי תלות, היות ולרוב אינם בעלי משאבים נפשיים וכלכליים, ואין להם את הבגרות הרגשית והמנטלית על מנת לדאוג לעצמם, ועל כן הם תלויים בבגיר  שכבר יש לו את כל אלה (על פי רוב בן משפחה בגיר מדרגה ראשונה).

באופן טבעי, יחסי תלות מעמידים את הצד התלוי במעמד נחות ממעמדו של הצד החזק יותר, ובכך הופכים אותו לאדם נוח יותר להשפעה. הסכנה ביחסי תלות, היא שהצד החזק יותר ינצל את הכוח וההשפעה שיש לו על האדם השני על מנת לקיים עמו אינטראקציה מינית.

האיסור על ניצול יחסי תלות מופיע גם באיסור על הטרדה מינית, מעשה מגונה, בעילה אסורה בהסכמה ומעשה סדום.

יחסי תלות בין מטופל למטפל

החוק מגדיר "טיפול נפשי"  כ- "אבחון, הערכה, ייעוץ, טיפול, שיקום, או ניהול שיחות, שנעשו באופן מתמשך, בדרך של מפגש פנים אל פנים, כדי לסייע לאדם הסובל ממצוקה, הפרעה, מחלה או בעיה אחרת, שמקורן רגשי או נפשי".

"מטפל נפשי" מוגדר כ"מי שעוסק, או שמציג את עצמו כעוסק, במתן טיפול נפשי, כמשלח יד או מכוח תפקיד". כלומר, מטפל נפשי הוא פסיכולוג, פסיכיאטר או עובד סוציאלי שעשוי להיות מואשם בניצול יחסי תלות גם אם אינו מטפל בפועל אלא אדם שהתחזה למטפל.

יחסי תלות במסגרת טיפול נפשי עשויים להיות בעייתיים במיוחד, כיוון שמלבד התלות הטבעית שנוצרת כלפי המטפל, פעמים רבות המטופל מצוי במצב נפשי רעוע שפוגע בשיקול דעתו.

כלומר, לא מדובר רק בניצול של הצורך של המטופל להיעזר במטפל על מנת להחלים, אלא גם של הימצאותו של המטופל במצב פגיע מבחינה נפשית.

בהתאם לכך, אסר המחוקק על  "יחסי מין בין מטפל נפשי למטופל" – עבירה המתקיימת כאשר מטפל נפשי בועל אישה או מבצע מעשה סדום או מבצע מעשה מגונה (מעשה לצורך ביזוי, גירוי או סיפוק מיניים) באדם בגיר, במהלך התקופה בה הוא מעניק טיפול נפשי ועד שלוש שנים לאחר תום הטיפול.

על מנת שעבירה זו תתגבש, על ההסכמה להינתן עקב התלות הקיימת בין המטופל למטפל במסגרת הטיפול.

יחסי תלות
יחסי תלות

יחסי תלות בין כהן דת לאדם שקיבל ממנו ייעוץ או הדרכה

בדומה לעבירה הקודמת, עבירה זו תתקיים כאשר כהן דת בעל בהסכמה אישה או ביצע בהסכמה מעשה סדום או מעשה מגונה באדם בגיר במהלך תקופת הייעוץ או ההדרכה או סמוך לאחר מכן, וההסכמה הושגה באמצעות ניצול התלות הנפשית בייעוץ או בהדרכה הניתנת על ידו.

כהן דת מוגדר על פי החוק כ"כהן דת, מי שמציג את עצמו ככזה או אדם הידוע או המציג את עצמו כבעל סגולות רוחניות מיוחדות". על מנת שתתגבש עבירה זו, על כהן הדת להעניק ייעוץ או הדרכה לאדם שהוא מקיים עמו מגע מיני.

עבירה זו חמורה כמו העבירה הקודמת – אנשים רבים זקוקים להדרכה או סיוע רוחניים, בהתאם לאמונותיהם, והאמונה כי ביכולתו של כהן הדת להדריך אותם לפעולות יוצרת את קשרי התלות.

יחסי תלות בין בגיר לבין קטין או חסר ישע

קטין הוא צעיר מתחת לגיל שמונה עשרה שנים, וחסר ישע הוא אדם שמפאת גילו, מחלתו או מוגבלותו הנפשית, הגופנית או השכלית הוא לא יכול לדאוג לצרכיו האישיים.

שתי אוכלוסיות אלו נוטות לפתח תלות גבוהה בגורמים המופקדים עליהם, בין אם מדובר בהורים, הורי אומנה, אפוטרופוסים ועוד, שהרי גורמים אלה מופקדים על בריאותם, צרכי מחייתם, חינוכם או שלומם של הקטין או של חסר הישע.

בהתאם לכך, בגיר שביצע בקטין או חסר ישע שהוא אמון עליו עבירות של מעשה סדום, בעילה או מעשה מגונה, יואשם בעבירות פליליות חמורות של ביצוע המעשים הללו תוך ניצול יחסי התלות בין הצדדים.

כיצד אדע שנוצלתי מינית במסגרת יחסי תלות?

ניצול מיני במסגרת יחסי תלות הוא חמקמק מאוד, ואינו בהכרח עונה על אחת מהקטגוריות לעיל – יחסי תלות עלולים להיווצר גם במסגרת יחסים עם עובד מדינה, שוטר, או בעלי מרות אחרים.

לכן, אם אתם או מישהו שאתם מכירים חשים כי נחשפתם לניצול מיני במסגרת יחסי תלות, נמליץ לכם בחום לפנות לעורך דין הנכון בהקדם, על מנת לקבל את הליווי והכלים המשפטיים הטובים ביותר על מנת להתמודד עם המצב.

כיצד עליי לבחור עורך דין?

חשוב מאוד להיעזר בעורך דין שאתם חשים כלפיו אמון – עברתם חוויה שאינה פשוטה כלל, וכעת חשוב ביותר שתקבלו ליווי והדרכה מבעל מקצוע מהדרגה הראשונה שהוא גם אדם שאתם סומכים עליו כי הגעתם למסקנה שהוא יעניק לכם שירות מקצועי קשוב ורגיש, תוך מתן דגש על רצונותיכם וצרכיכם.

מלבד זאת, מומלץ להסתייע בעורך דין המתמחה בייצוג נפגעות ונפגעי תקיפה מינית – כאמור, טיפול משפטי בתקיפה מינית הוא מורכב וחשוב מאד שייעשה נכון, והסתייעות בעורך דין מיומן תגדיל באופן משמעותי ביותר את הסיכוי להצלחה במהלכים המשפטיים ובמיצוי הדין עם הפוגע.

עורך הדין דורון ויינרייך מזמין אתכם ליצור קשר לתאום פגישת ייעוץ ללא התחייבות.

עו"ד ויינרייך מעניק ליווי קשוב, אנושי ומקצועי, מתמחה בייצוג נפגעות ונפגעי תקיפה מינית בלבד, ואינו מייצג את התוקפים בשום אופן.

יחסי תלות הם יחסים אשר אין בהם שוויון בין הצדדים  וצד אחד תלוי בצד השני. יחסי התלות יכולים להיות גם יחסי תלות מבחינה פורמלית כדוגמת יחסים עם מטפלים ורופאים, יחסים עם הורים ואחראים על קטינים אך גם בהיבט א פורמלי.

יחסי תלות למשל בין מטפל למטופל הם יחסים שבהם  המטופל נמצא בטיפולו של המטפל שעלול לנצל את ההזדמנות לדרישת טובות הנאה מיניות מהמטופל כשהמטופל נמצא במצב בו הוא עלול לשלם מחיר בגין הסרוב ועל כן גם כאשר לכאורה נתן הסכמה- אין מדובר בהסכמה חופשית והיא חסרת משמעות. 

לאור העובדה שיחסי תלות הם יחסים לא שוויוניים בין אדם אחד לאחר,  יכולים להיווצר מצבים של ניצול מיני על ידיהצד החזק

למשל מערכות יחסים בין  קטין או חסר ישע לבין מי שאחראי עליו (הורה או אפוטרופוס למשל), מערכות של מטפל ומטופל, יחסים בין כהן דת לאדם שמקבל ממנו ליווי או ייעוץ  ועוד ועוד. יש דוגמאות רבות נוספות.

מה היה לנו עד עכשיו?
מידע נוסף בנושא

המידע באתר זה רלוונטי, חשוב ומועיל ככל שיהיה, אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו, אינו מהווה עידוד לנקוט בפעולה משפטית או להימנע ממנה וכמובן אינו תחליף לפגישה אישית, רגישה, אמפתית ודיסקרטית עם עורך דין דורון ויינרייך. כל נקיטת פעולה או הימנעות ממנה מבלי להתייעץ לפני כן עם עורך דין הינה על אחריות מבצע הפעולה או הנמנע ממנה בלבד.