יחסי מרות בין מורה לתלמיד

רבים חשים סלידה כאשר הם שומעים על קיום מערכת יחסים מינית בין מורה לתלמיד, ולא בכדי – מורה הינה סמכות בעלת משמעות רגשית וחינוכית לחייו של תלמיד, ללא קשר לגילם, מינם או מגדרם של השניים. פער הכוחות בין תלמידים ומורים יוצרים חוסר איזון בין הצדדים, דבר המשפיע על יכולתו של התלמיד לפעול בשיקול דעת ולהביע אי הסכמה או הסכמה חופשית ככל שהתלמיד כבר בגיל ההסכמה או מעליו. הדברים הללו נכונים בייחס לכל מסגרות ההוראה, לרבות באוניברסיטה וכל מוסד אחר להוראת בוגרים, קל וחומר ביחס למסגרות למידה בהן המורים בגירים והתלמידים קטינים.

 

מהם יחסי מרות?

יחסי מרות מתקיימים כאשר בין שני צדדים יש פערי כוחות הנובעים מעצם היותם במעמדות שונים באותה מסגרת, כמו מוסד חינוכי, תעסוקתי, טיפולי ועוד.

החשש מניצול יחסי מרות נובע מכך שהצד ה"חלש" במערכת היחסים עשוי להביע הסכמה למעשה מיני שלא היה מסכים לו אלמלא יחסי המרות, היות ולמערכת היחסים שלו עם הצד ה"חזק" יש יכולת השפעה  על חייו, על עיסוקיו ועל עתידו.

ייתכן שאדם יקיים מגע מיני עם מעסיק הממונה עליו, בשל החשש כי סירוב יוביל לפגיעה בפרנסתו או בחיי היום יום שלו במרחב התעסוקתי. יחסי מרות מהווים קרקע פורייה לניצול מיני, ולכן המחוקק עיגן בחוק את האיסור על ניצול יחסי מרות לשם יחסים מיניים.

ניצול יחסי מרות יכולים להתבטא בקיום יחסי מין, בביצוע מעשה סדום או מעשה מגונה או בהטרדה מינית.

מתי מתקיימים יחסי מרות בין מורה ותלמיד?

מערכת יחסים בין מורה ותלמיד תיחשב כיחסי מרות, היות ומורה הוא דמות סמכותית האמונה על חינוכו של התלמיד, וביכולתה לבצע פעולות שישפיעו על חייו של התלמיד, כמו מתן ציונים או הטלת סנקציות.

כמו כן, כשמדובר במערכת לימודית עד וכולל הלימודים התיכוניים, לרוב התלמיד הינו קטין (מתחת לגיל 18) ופעמים רבות מתחת לגיל ההסכמה (מתחת גיל 16) בעוד מורה הוא בגיר.

בית המשפט ייקבע כי התקיימו יחסי מרות גם אם המורה אינו מורהו של התלמיד, אלא מורה בבית הספר בו לומד התלמיד, וזאת בשל היותו דמות סמכותית מטעם בית הספר, וברשותו כוח ויכולת השפעה על חייו של התלמיד, גם אם בצורה עקיפה.

בשום מקרה של יחסים אסורים בין מורה לתלמיד, אין חשיבות למינם הביולוגי של הצדדים, למגדרם או לנטייתם המינית.

 

ניצול יחסי מרות בין מורה לתלמיד קטין

כידוע, גיל ההסכמה לקיום יחסי מין הוא גיל שש עשרה, כל עוד ההסכמה לא נעשתה במסגרת יחסי מרות, לרבות יחסים בין מחנך ותלמיד. יחסי מין בין מורה לתלמיד אסורים ללא קשר לגיל התלמיד אך יכולות להיות לגיל משמעויות כפי שמפורט במאמר זה.

אונס

חשוב להבהיר כי בעילה של תלמידה קטינה או ביצוע מעשה סדום בתלמיד קטין ללא קשר למינו, שגילם מתחת לארבע עשרה, מהווה אונס אף אם הסכימו, ללא קשר לקיום יחסי המרות בין הצדדים.

מעל גיל שש עשרה ועד לגיל שמונה עשרה, ככל שהייתה הסכמה, ייחשבו המעשים לבעילה אסורה בהסכמה ולמעשה סדום (בהתאמה) ללא קשר לניצול יחסי המרות בין מורה לתלמיד ובמקרה שהתלמידה הסכימה והיא מעל גיל שמונה עשרה, המעשים ייחשבו כך רק אם נעשו תוך ניצול יחסי המרות והחינוך שבין השניים (ראו הסבר בהמשך).

יחסי מרות בין מורה לתלמיד
יחסי מרות בין מורה לתלמיד

הטרדה מינית

מורה שיציע לתלמיד הצעות בעלות אופי מיני או יתייחס התייחסויות למיניותו של תלמיד , ייחשב הדבר כהטרדה מינית אף אם התלמיד לא הביע התנגדות.

 

בעילה אסורה בהסכמה

בעילה אסורה בהסכמה הינה עבירה הרלוונטית רק לנפגעות נקבות, כיוון שפעולת הבעילה הינה החדרת חפץ או איבר  לאיבר מינה של אישה.

מורה הבועל בהסכמה תלמידה קטינה שגילה מעל גיל שש עשרה (גיל ההסכמה)  יואשם בבעילה אסורה בהסכמה רק אם הבעילה נעשה תוך ניצול יחסי המרות והחינוך שבין הצדדים.

לעומת זאת, במקרה שמורה בעל בהסכמה קטינה מתחת לגיל שש עשרה ומעל גיל ארבע עשרה, הוא יואשם בבעילה אסורה בהסכמה גם אם הבעילה נעשתה ללא ניצול יחסי המרות והחינוך שבין השניים

מעשה סדום

"מעשה סדום": החדרת איבר מאיברי הגוף או חפץ לפי הטבעת של אדם, או החדרת איבר מין לפיו של אדם.

עבירת מעשה סדום של מורה בתלמיד תתקיים כאשר מורה ביצע בהסכמת תלמיד מעשה סדום, בכפוף לאותן נסיבות ואבחנות שפורטו למעלה ביחס לבעילה אסורה בהסכמה.

מעשה מגונה

"מעשה מגונה": מעשה לשם גירוי, סיפוק או ביזוי מיניים. מעשים רבים עשויים להיחשב כמעשה מגונה, ועל כן מומלץ להיעזר בעורך דין מיומן על מנת אם אתם חשים שבוצע בכם מעשה מגונה.

לדוגמא – מורה שנוגע באיבר מינו של תלמידו או מאונן מולו או חושף עצמו מול תלמידו.

יחסי מרות בין מורה לתלמיד שגילו מעל 18

יחסים בין מורה לתלמיד מעל גיל 18 הינם יחסי מרות ועל כן מערכת מינית בין השניים אסורה ונחשבת להטרדה מינית, ככל שהושגה תוך ניצול אסור של המרות.

החוק למניעת הטרדה מינית מפרט התנהגויות שונות הנחשבות להטרדה מינית ומחיל על מורים ומוסדות הוראה חובות חוקיות דומות מאד לחובות החלות על מעסיקים, לרבות פרסום תקנון למניעת הטרדה מינית, מינוי אחראי למניעת הטרדה מינית, קיום פעולות שונות למניעת הטרדה מינית, קיום בירור תלונה על הטרדה מינית וכיו'ב.

הסנקציות החוקיות על ניצול יחסי מרות למעשים מיניים

המעשים המיניים שפורטו במאמר זה מהווים הן עבירות פליליות הכרוכות בעונשי מאסר והן עוולות אזרחיות הכרוכות בתשלום פיצויים נזיקיים לנפגע.

עונש מאסר עשוי להינתן בהתאם לעבירה ועשוי להגיע עד מאסר של עד עשרים שנים, תשלום הפיצויים הנזיקיים יכול בהתאם לנסיבות להגיע לסכומים גבוהים ביותר.

על מנת להכיר את כל האפשרויות הניצבות בפניכם, מומלץ להתייעץ בהקדם עם עו"ד המתמחה בייצוג נפגעות ונפגעי תקיפה מינית, שרק באמצעותו תוכלו לדעת בצורה הטובה ביותר מה משמעות המעשים שבוצעו בכם ומה האפשרויות האופטימליות העומדות לרשותכם.

כיצד עליי לבחור עורך דין

מלבד הצורך לבחור בעורך דין מיומן ומקצועי, על מנת שתוכלו למצות את מרב הסיכויים למצות את הדין עם מי שפגע בכם, חשוב לבחור בעורך דין המקצועי והטוב ביותר שבאפשרותכם להשיג ולא פחות מכך- בעורך דין שאתם חשים כי הוא קשוב לצרכיכם .

היעזרות בעורך דין מקצועי שגם תומך רגשית ונותן יחס אישי, יבסס את יחסי האמון ושיתוף הפעולה ביניכם, ויסייע בשיפור הסיכויים להצלחת הטיפול המשפטי ובהתמודדות נעימה יותר עם מורכבות המצב.

עוה"ד דורון ויינרייך חורט על דגלו מתן יחס אישי, דיסקרטי ומקצועי ללקוחותיו, ומתמחה בייצוג נפגעות ונפגעי תקיפה מינית בלבד. משרד עוה"ד ויינרייך מזמין אתכם ליצור קשר בהקדם, על מנת לקבל סיוע משפטי וליווי אישי וקשוב.

יחסי מרות הם יחסים בין שני צדדים לא שווים במסגרת מסוימת. לדוגמא כאשר אחד מהצדדים בעמדת כוח על השני, לדוגמא מורה ביחס לתלמיד או בוס בעבודה ביחס לכפיף.

למורה מתוקף תפקידו ומעמדו יש עדיפות על פני תלמיד בין שהוא תלמידו הישיר ובין שהוא מורה בבית הספר בו לומד התלמיד. יחסים אינטימיים בין כל מורה לכל תלמיד הינם אסורים הן עקב יחסי המרות הקיימים ביניהם מתוקף תפקידם במערכת היחסים של מורה תלמיד וככל שמדובר בתלמיד שהוא קטין – גם מתוקף יחסי מרות בין בגיר וקטין

ישנם תלמידים אשר נמצאים בבית הספר בעודם מעל גיל 18 ויש תלמידים שלומדים במוסדות להשכלת מבוגרים שגילם כמובן מעל גיל 18 ובכולם קיימים יחסי מרות בין מורה לתלמיד ועל כן אסור על פי חוק שתתקיים בינם מערכת יחסים אינטימיים .

על מנת  שמי שפגע בכם יישא  בתוצאות חשוב שתפקידו את הטיפול המשפטי אך ורק בידי עורך דין שמתמחה אך ורק בתחום זה ויש לו ניסיון רב בתחום. עורך דין כזה שהוא גם אמפטי רגיש ואנושי, יוכל לתת לכם מעטפת חשובה ביותר שאין לה תחליף.

מה היה לנו עד עכשיו?
מידע נוסף בנושא

המידע באתר זה רלוונטי, חשוב ומועיל ככל שיהיה, אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו, אינו מהווה עידוד לנקוט בפעולה משפטית או להימנע ממנה וכמובן אינו תחליף לפגישה אישית, רגישה, אמפתית ודיסקרטית עם עורך דין דורון ויינרייך. כל נקיטת פעולה או הימנעות ממנה מבלי להתייעץ לפני כן עם עורך דין הינה על אחריות מבצע הפעולה או הנמנע ממנה בלבד.