הכל על יחסים בהסכמה

"היא הסכימה, אז מה הבעיה??" "מה הוא רוצה ממני??? – הוא הסכים!!!" התגובה הזו בווריאציות שונות נשמעת שוב ושוב מצד אנשים שמופנות כלפיהם טענות בדבר מעשים מיניים שלכאורה נעשו בהסכמה.  האם ההסכמה היתה אמיתית? האם ההסכמה היתה חופשית? האם מי שנתן את ההסכמה היה במצב המאפשר לתת הסכמה אמיתית?? האם בכל מקרה של הסכמה מדובר ביחסים לגיטימיים??

יחסים בהסכמה שאין לה משמעות

  • נ. אבא של ס. בת ה 7, נהג לראות סרטים פורנוגרפיים כאשר הוא מבקש מס. לשבת לידו. בעת הצפייה בסרטים נ. נגע בעצמו תוך שהוא מלטף את ס. שבכלל לא הבינה את משמעות מה שקורה סביבה. בחלוף זמן, נ. החל לגעת באיבר המין ובחזה של ס. ומאוחר יותר ביקש ממנה לבצע בו מין אוראלי. הוא הסביר לה שזה משחק כזה וס. הסכימה. ס. גם הסכימה "שאבא יעשה לה טוב" – שנ. יחדיר אצבעותיו לאיבר מינה. המעשים לא היו לה נעימים אבל ס. לא רצתה לאכזב את אבא ולהכעיסו. בחלוף שנים כאשר ס. בגרה היא הבינה את משמעות מעשיו של אביה והתלוננה במשטרה. נ. טען להגנתו שהיא הסכימה ולכן הוא לא עשה שום דבר שלא בסדר.
  • ד"ר כ. הוא רופא השיניים של ב. – פציינטית צעירה שמצאה חן בעיניו והוא הרגיש משיכה אליה. יום אחד ב. הגיעה למרפאתו לצורך ביקורת תקופתית וד"ר כ. אמר לה בעקבות הביקורת שהיא תזדקק לניתוח חניכיים והם תיאמו תור לניתוח כחודשיים מאוחר יותר. מייד לאחר מכן בעודה במרפאה, ד"ר כ. התקרב לב. ואמר לה כמה היא יפה ומושכת ושהוא רוצה להזמין אותה למסעדה. ב. חשה שההצעה מצד הרופא שלה אינה ראויה אבל לא היה לה נעים לסרב והיא אמרה לעצמה שמה כבר יכול לקרות- היא תצא איתו למסעדה ולאחר מכן תחזור השגרה שהיתה קיימת ביניהם במסגרת יחסי רופא פציינטית וכך הוא לא יכעס ויבצע את ניתוח החניכיים שלה באווירה טובה ויחסיהם יישארו תקינים. במהלך הערב במסעדה ד"ר כ. הזמין בקבוק יין ושניהם שתו ואיכשהו הערב הסתיים במיטתו של ד"ר כ. מאוחר יותר כשהפרשה התפוצצה ד"ר כ. טען שב. הסכימה ושום דבר לא היה בניגוד לרצונה.
  • א. מרצה באוניברסיטה, כבת 40 עמדה על הפודיום והסתכלה על הסטודנטים והסטודנטיות שנכחו באולם ההרצאות. א. לא יכלה להתיק עיניה מ ג. – סטודנט כבן 28 גבוה ונאה. זה קרה לה מידי שבוע בהרצאה השבועית ומחשבותיה עליו המשיכו להעסיק אותה גם בימים שבין ההרצאות. יום אחד לאחר קבלת תוצאות בחינות ביניים גרועות במיוחד, ג. ביקש פגישה אישית שבה התרעם וטען שא. "מחפשת אותו". א. הציעה לו עזרה אישית במפגשים בביתה ומהר מאד היחסים הפכו אינטימיים והציונים השתפרו… כשהפרשה התפוצצה מאוחר יותר, א. טענה שאלו יחסים רצוניים בין שני בגירים ואין כאן שום דבר לא תקין.

הדוגמאות הספורות הנ"ל הן למען ההמחשה בלבד ויש כמותן אין ספור נוספות.

מאפיינים של יחסים "בהסכמה"

מה המשותף בין כל מערכות היחסים שלכאורה נעשות בהסכמה שהיא חסרת משמעות?

  1. יש צד אחד שהוא חזק וצד אחד שהוא חלש
  2. הצד החזק בעל מרות והצד החלש כפוף למרותו
  3. סירוב של הצד החלש כרוך במחיר שהוא עלול לשלם בעקבות סירובו לצד החזק
  4. הצד החלש עלול להיות במצב בו אין לו יכולת להבין את משמעות המעשים המיניים של הצד החזק (למשל ילדים קטנים, למשל חולי נפש או אנשים בעלי צרכים מיוחדים)
  5. הצד החזק מנצל באופן מניפולטיבי את עדיפותו לעומת הצד החלש
  6. הסכמה מצד החלש אינה הסכמה אמיתית, היא אינה הסכמה חופשית, היא הסכמה שמאחוריה שיקולים זרים או שהיא הסכמה בנסיבות פסולות ולכן היא לא נחשבת כהסכמה כלל וכלל.

התייחסות החוק ליחסים "בהסכמה"

החוק אינו מתייחס להסכמה במסגרת יחסים כנ"ל כאל הסכמה אמיתית. יש כמובן חשיבות לפרמטרים שונים שכל אחד מהם יכול להשפיע על המסקנות אך באופן כללי וסכמתי החוק קובע שהסכמה כנ"ל אינה הסכמה חופשית, החוק דורש הסכמה חופשית וזו אינה אפשרית כאשר יש יחסי מרות מסוגים שונים בין בעלי מרות לבין מי שכפופים למרותם שבמסגרתם בעלי המרות מנצלים את יחסי המרות הללו לביצוע מעשים מיניים במי שכפופים למרותם.

חוק העונשין (החוק הפלילי העיקרי של מדינת ישראל) קבע עבירה מיוחדת של בעילה אסורה בהסכמה וכן כולל עבירות נוספות המתייחסות באופן מיוחד למעשים מיניים בין צד חזק לצד חלש, החוק למניעת הטרדה מינית מגדיר עבירות ועוולות בעקבות מעשים מיניים בין צד חזק לצד חלש. שני החוקים הללו אינם החוקים היחידים שמתייחסים לכך.

עברתי מעשים מיניים "בהסכמה" לא תקינה – מה עושים עכשיו?

רק לעו"ד מומחה בתחום הטרדה מינית ועבירות מין למיניהן יש את הניסיון והיכולת לאבחן באופן המיטבי את מהותם של המעשים בתוך מערכת היחסים הספציפית, לקבוע האם נעשו עבירות פליליות ו/או עוולות אזרחיות ובהתאם להמליץ לנפגעות ונפגעי ההטרדה המינית ועבירות המין איך הכי חכם לפעול כדי להיפרע ממי שפגע בהם.

עו"ד דורון ויינרייך עוסק מזה שנים רבות בייצוג נפגעות ונפגעי הטרדה מינית ועבירות מין  ולעולם אינו מייצג את הפוגעים. תחום זה הינו תחום המומחיות היחיד של עו"ד ויינרייך ויש בכך יתרון משמעותי עבור נפגעות ונפגעי עבירות מין והטרדה מינית רבים שפונים אליו.

לתשומת לב:

מאמר זה נכתב על ידי הנהלת האתר ונועד לתת מושג כללי וסכמתי בלבד. על כן יש להסתמך אך ורק על מידע מדויק שיימסר בפגישה אישית ותוך התאמה לפרטי המקרה הספציפי. כמו כן היכן שלשון המאמר מתייחסת מטעמי נוחות לאחד המינים בלבד- הכוונה לשני המינים כאחד

מה היה לנו עד עכשיו?
מידע נוסף בנושא

המידע באתר זה רלוונטי, חשוב ומועיל ככל שיהיה, אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו, אינו מהווה עידוד לנקוט בפעולה משפטית או להימנע ממנה וכמובן אינו תחליף לפגישה אישית, רגישה, אמפתית ודיסקרטית עם עורך דין דורון ויינרייך. כל נקיטת פעולה או הימנעות ממנה מבלי להתייעץ לפני כן עם עורך דין הינה על אחריות מבצע הפעולה או הנמנע ממנה בלבד.