בעילה אסורה בהסכמה – עונש

בעילה אסורה בהסכמה הינה אחת מעבירות המין הקשות המוגדרות בחוק. בהתאם, בעילה אסורה בהסכמה – העונש הפלילי המקסימלי המוגדר בגינה בחוק הינו עד 5 שנות מאסר. בגין העוולה האזרחית ישנו גם "עונש אזרחי" הבא לידי ביטוי בפיצוי כספי – ר' בהמשך.

מהי בעילה אסורה בהסכמה? מדוע אם יש לכאורה הסכמה מצד הקורבן, יש כאן הפרת חוק ומדוע המבצע צריך להיענש בגין מעשים מיניים שלא בוצעו בכוח ושנראה שהיו בהסכמה?

מהי בעילה

בעילה מוגדרת בחוק כהחדרת איבר מאיברי הגוף או חפץ לאיבר המין של האישה. כאשר מדובר בגבר, העבירה המקבילה הינה מעשה סדום והיא מוגדרת כהחדרת איבר מאברי הגוף או חפץ לפי הטבעת של אדם, או החדרת איבר מין לפיו של אדם.

מהי בעילה אסורה בהסכמה

כאשר יחסי מין נעשים בהסכמה מלאה ובין אנשים שאין ביניהם הפרשי כוח, השפעה, שליטה, תלות, חינוך, השגחה או מרות אחרת, אין עם זה שום בעיה חוקית.

לעומת זאת, כאשר יחסי מין נעשים "בהסכמה" אך מערכת היחסים בין המשתתפים ביחסי המין כוללת הפרשי כוח, השפעה, שליטה, תלות, חינוך, השגחה או מרות אחרת, נוצרת בעיה חוקית ויחסי המין עשויים להיחשב כבעילה אסורה בהסכמה או כמעשה סדום בהסכמה. הסנקציות החוקיות באות לידי ביטוי בעונש פלילי (עד 5 שנות מאסר) וב"עונש אזרחי"  (פיצוי כספי).

במקרים אלו, חזקה היא שההסכמה לא היתה הסכמה חופשית והצד שלכאורה הסכים, עשה זאת אך ורק עקב  הפרשי הכוח, ההשפעה, השליטה, התלות, החינוך, ההשגחה או המרות האחרת לעומת הצד האחר.

דוגמאות לבעילה אסורה בהסכמה

במערכות יחסים שונות, יחסי מין "בהסכמה" בין שניים ייחשבו כבעילה אסורה בהסכמה הכרוכה בעונש פלילי וב"עונש אזרחי" (ר' לעיל). לדוגמה:

  1. יחסי מין בין רופא לפציינטית
  2. יחסי מין בין הורה או בן משפחה אחר שהם בגירים לבין קטינים במשפחה
  3. יחסי מין בין בגיר לקטין שהפרש הגילאים ביניהם אינו עולה על שלוש שנים אם הקטין הסכים למעשה ואם המעשה נעשה במהלך יחסי רעות רגילים וללא ניצול מעמדו של הבגיר
  4. יחסי מין בין מורה לתלמיד או תלמידה
  5. יחסי מין בין אדם לבין חסר ישע
  6. יחסי מין בין מפקד לפקוד
  7. יחסי מין בין מעסיק לבין עובדיו
  8. יחסי מין בין פסיכולוג או מטפל נפשי אחר לבין מטופליו
  9. יחסי מין בין כהן דת לבין מאמיניו
  10. יחסי מין בין עובד ציבור לבין מי שתלוי בשירותיו

הרשימה שלמעלה כוללת דוגמאות בלבד  ולמעשה יכולות להיות מערכות יחסים רבות נוספות בהן הסכמה ליחסי מין לא תיחשב כהסכמה חופשית וכבעילה אסורה בהסכמה שעונש חמור בצידה.

בעילה אסורה בהסכמה עונש

בעילה אסורה בהסכמה הינה עבירה פלילית הכרוכה בעונש פלילי (מאסר) וכן עוולה אזרחית הכרוכה ב"עונש אזרחי" (פיצוי כספי).

עבירה פלילית הינה עבירה שככל שהמצב הראייתי מאפשר זאת, בעקבות חקירת המשטרה מוגש על ידי הפרקליטות כתב אישום ומתנהל הליך פלילי בין המדינה כמאשימה לבין הנאשם והסנקציות החוקיות יכולות להגיע עד עונשי מאסר של עד 5 שנות מאסר.

עוולה אזרחית הינה הפרת חוק שבגינה יכול הנפגע לתבוע פיצוי כספי מהפוגע וההליך מתנהל ביניהם ישירות. הפיצוי הכספי הינו מעין "עונש אזרחי".

טיפול על ידי עורך דין מומחה בתחום

המידע בתחום מורכב וסבוך. אם אתם או יקרים לליבכם עברו פגיעה מינית, חשוב לפנות בהקדם האפשרי לעורך דין שזהו תחום מומחיותו על מנת שיאבחן את מהות המעשה ואת משמעויותיו החוקיות ויציע לכם את המסלול האסטרטגי החכם ביותר המתאים במיוחד עבורכם.

החשיבות שתטופלו על ידי מומחה בתחום, לא תסולא בפז והיא עליונה.

בעילה אסורה בהסכמה – עונש

עורך דין דורון ויינרייך

עורך דין דורון ויינרייך עוסק אך ורק בתחום הטרדה מינית ועבירות מין והוא מייצג נפגעים ונפגעות בלבד. ניתן לתאם פגישה דיסקרטית וללא הגבלת זמן כבר לימים הקרובים.

לתשומת לב:

מאמר זה נכתב על ידי הנהלת האתר ונועד לתת מושג כללי וסכמתי בלבד. על כן יש להסתמך אך ורק על מידע מדויק שיימסר בפגישה אישית ותוך התאמה לפרטי המקרה הספציפי. כמו כן היכן שלשון המאמר מתייחסת מטעמי נוחות לאחד המינים בלבד- הכוונה לשני המינים כאחד

בעילה היא החדרת ו איבר מין או חפץ כלשהוא לאיבר המין של אישה. החדרה כזו לפה או לפי הטבעת של אישה או של גבר נקראים מעשה סדום.

בעילה אסורה בהסכמה תהיה במקרה בו מתקיימים יחסי מין בהסכמה  אך בין הצדדים יש יחסי מרות ולכן נקודת ההנחה הינה שעקב המרות הההסכמה אינה הסכמה חופשית. ולכן יחסי המין אינם חוקיים.

בעילה אסורה בהסכמה יכולה להיות במקרים רבים בהם בין השניים מתקיימים יחסי מרות כמו למשל בין רופא לפציינטית, בין מטפל למטופל, בין מורה לתלמידה, בין מפקד לפקודה ועוד.

מה היה לנו עד עכשיו?
מידע נוסף בנושא

המידע באתר זה רלוונטי, חשוב ומועיל ככל שיהיה, אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו, אינו מהווה עידוד לנקוט בפעולה משפטית או להימנע ממנה וכמובן אינו תחליף לפגישה אישית, רגישה, אמפתית ודיסקרטית עם עורך דין דורון ויינרייך. כל נקיטת פעולה או הימנעות ממנה מבלי להתייעץ לפני כן עם עורך דין הינה על אחריות מבצע הפעולה או הנמנע ממנה בלבד.