בעילה אסורה בהסכמה לעומת אונס

חשוב להבחין בין בעילה אסורה בהסכמה לעומת אונס – עבירת בעילה אסורה בהסכמה מתייחסת למקרים בהם כביכול ניתנה הסכמה לקיום יחסי המין בין הצדדים, אך בפועל, ההסכמה אינה תקפה. הדגש בעבירה זו הוא על בעילת קטינה או בעילה באמצעות ניצול יחסי מרות. אונס מתייחס גם למקרים בהם לא ניתנה הסכמה חופשית וגם למקרים בהם לא ניתנה הסכמה כלל.

מהי "הסכמה"?

לעניינו, הסכמה היא מתן אישור מרצון חופשי לקיום מגע מיני, שאינו מושפע מלחץ או איומים באופן ישיר או עקיף, או שאינו ניתן תחת נסיבות שאינן מאפשרות בחירה עצמאית ומושכלת – למשל קטינות או הימצאות בדעה לא צלולה עקב שכרות או קיום מצג שווא.

בישראל, גיל ההסכמה לקיום יחסי מין הוא שש עשרה שנים, או גיל ארבע עשרה כאשר פער השנים בין הצדדים לא עולה על שלוש שנים.

 

בעילה אסורה בהסכמה

בעילה אסורה בהסכמה מתייחסת למקרים בהם ההסכמה שניתנה לקיום יחסי המין אינה הסכמה אמתית בשל הנסיבות שבהן היא ניתנה (למשל יחסי תלות במהלך טיפול נפשי על ידי מטפל נפשי שהוא פסיכולוג, פסיכיאטר או עובד סוציאלי, או מי שמתחזה לאחד מאלה, או יחסי מרות, חינוך או השגחה). בהתאם לכך יחסי המין כאמור נחשבים כבעילה אסורה בהסכמה, שהינה עבירה פלילית.

אלו הנסיבות שבגינן יואשם אדם בעבירת בעילה אסורה בהסכמה:

בעילת קטינה בין גיל ארבע עשרה לשש עשרה שנים

בעילת קטינה שמלאו לה ארבע עשרה שנים אך טרם מלאו לה שש עשרה שנים, שאינה נשואה לו.

בעילת קטינה בין גיל שש עשרה לשמונה עשרה שנים

בעילת קטינה שמלאו לה שש עשרה שנים אך טרם מלאו לה שמונה עשרה שנים, תוך ניצול יחסי תלות, מרות, חינוך, השגחה או הבטחת שווא לנישואין.

בעילת אישה מעל גיל 18 שנים תוך ניצול יחסי מרות

בעילת אישה שגילה מעל לשמונה עשרה שנים, תוך ניצול יחסי מרות ביניהם, ביחסי עבודה או בשירות או עקב הבטחת שווא לנישואין תוך התחזות לנישואין למרות היותו נשוי.

החוק מגדיר 'בעילה' כהחדרה של חפץ או איבר גוף לאיבר המין של אישה, ולכן עבירת הבעילה האסורה בהסכמה חלה רק על נפגעות שהינן נקבות. כאשר ניתנת הסכמה למעשה סדום תחת נסיבות דומות, מדובר בעבירה של מעשה סדום, הרלוונטית לכל אדם, ללא קשר למינו הביולוגי.

בעילה אסורה בהסכמה לעומת אונס
בעילה אסורה בהסכמה לעומת אונס

אונס

אונס מתייחס למקרים של בעילת אישה, תחת הנסיבות הבאות:

  • ללא קבלת הסכמתה החופשית.
  • עם הסכמתה, אך ההסכמה הושגה במרמה לגבי מיהות העושה (זהות הצד השני) או מהות המעשה (מטרתו, אופיו, משמעותו).
  • כשהאישה היא קטינה מתחת לגיל ארבע עשרה, גם אם הסכימה ליחסי המין.
  • ניצול מצב של חוסר הכרה או כל מצב אחר המונע ממנה לתת הסכמה חופשית.
  • ניצול היות האישה חולת נפש או לקויה בשכלה, אם בגלל מחלתה או ליקויה ההסכמה שנתנה לא הייתה חופשית.

ישנן נסיבות שייחשבו כאונס בנסיבות מחמירות, עקב חומרת המעשה:

  • בעילת קטינה מתחת לגיל שש עשרה, ללא קבלת הסכמתה, או שהסכמתה הושגה במרמה לגבי מיהות העושה ומהות המעשה, או שהמעשה נעשה תוך ניצול היותה חסרת ההכרה, לקויה בשכלה, חולת נפש או כל מצב אחר שמונע ממנה לתת הסכמה חופשית.
  • הבעילה נעשה באיום בנשק חם או קר.
  • הבעילה נעשתה תוך גרימת חבלה גופנית, נפשית או הריון.
  • הבעילה נעשתה תוך התעללות באשה, לפני, אחרי, או בזמן המעשה.
  • הבעילה נעשתה בנוכחות אדם אחר או אחרים, שחברו יחד איתו לביצוע האונס בידי אחד או אחדים מהם.

הסנקציות החוקיות על אונס ובעילה אסורה בהסכמה

אונס ובעילה אסורה בהסכמה מהוות עבירות פליליות הכרוכות בעונשי מאסר וכן עוולות אזרחיות הכרוכות בתשלום פיצויים נזיקיים.

עונש המאסר על אונס הוא עד שש עשרה שנים או עד עשרים שנים, כאשר הוא נעשה תחת נסיבות מחמירות כפי שצוינו לעיל. לעומת זאת, בעילה אסורה בהסכמה כרוכה במאסר של עד שלוש עד חמש שנים. כמו כן, מצבים שנחשבים לבעילה אסורה בהסכמה, ייחשבו גם כהטרדה מינית וגם כעוולות אזרחיות נוספות בנוסף להיותן עבירות פליליות ולהקנות פיצויים גבוהים.

יש חשיבות רבה להבנה חכמה של המשמעויות המשפטיות של מה שקרה. לכן, מומלץ בחום רב להיעזר בעורך דין הבקיא בתקיפות מיניות על כל גווניהן, על מנת להכיר את כל אפיקי הפעולה האפשריים.

איך לבחור עורך דין?

ככל שאתם או אדם שאתם מכירים חוויתם פגיעה מינית מכל סוג שהוא, אנו ממליצים לכם לפנות לעורך דין הנכון על מנת להכיר את הדין ולקבל הדרכה וליווי באשר לאפשרויות המשפטיות שעומדות בפניכם.

מדובר בתחום משפטי מורכב ורגיש ועל כן מומלץ להיעזר בעורך דין המומחה בתחום, ולוודא שאתם נמצאים בידיים טובות הדואגות לאינטרסים שלכם באופן המקצועי ביותר.

לא פחות חשוב מכך, חשוב שתעזרו בעורך דין המעמיד את פרטיותכם, צרכיכם וכבודכם במקום הראשון. עורך דין קשוב ואנושי לא רק יקל על ההתמודדות עם הצד השני ועם מערכת המשפט, אלא גם יאפשר שיתוף פעולה ויחסי אמון טובים יותר בינכם לבינו. אלו ישפרו את סיכוייכם לנצח בתביעה, להשיג צדק ואפילו לזכות בפיצויים גבוהים.

עורך הדין דורון ויינרייך מזמין אתכם ליצור קשר מהיר ולקבוע פגישה דיסקרטית ללא התחייבות. משרד עוה"ד ויינרייך מתמחה בייצוג נפגעות ונפגעי תקיפה מינית באופן בלעדי, ולעולם אינו מייצג את הצד הפוגע. עוה"ד ויינרייך מבטיח ליווי וטיפול אנושי, קשוב, מעצים ומקצועי, על מנת שתוכלו לסגור מעגל ולעשות את כל הנדרש במטרה להעניש את הפוגע ולפצות את עצמכם.

בעילה אסורה בהסכמה היא בעילה שהסכמת האישה ניתנה שלא מתוך הסכמה חופשית. בעילה אסורה בהסכמה יכולה לבוא לידי ביטוי לדוגמא במסגרת  יחסי מרות בעבודה או במסגרת יחסי מרות בין אב לבת  או בין בגיר לקטין

בעילה אסורה בהסכמה מתייחסת לכל מיני טווחי גילאים מתוך הבנה שבגילאים צעירים ההסכמה איננה חופשית ושקולה וכי נערות בגיל זה לא מספיק בוגרות לקבל החלטה שכזאת. לדוגמא, בגין הגילאים 14 ל-16 כל בעילה שניתנה לגביה הסכמה נחשבת בעילה אסורה בהסכמה.

כמובן, למשל  תוך ניצול יחסי מרות שבם הגבר הוא בעל עדיפות סטאטוס על האישה והיא מסכימה ליחסי המין איתו מתוך חשש לשלם את מחיר הסירוב.

אונס הוא בעילת אישה ללא הסכמה חופשית שלה, או עם הסכמה אך לאחר שבוצעה מרמה. כמו כן, מתחת לגיל 14 מדובר בכול מקרה באונס וכן תוך ניצול של יחסי מרות או חוסר הכרה או מצב בו לא ניתן לתת הסכמה חופשית..

מה היה לנו עד עכשיו?
מידע נוסף בנושא

המידע באתר זה רלוונטי, חשוב ומועיל ככל שיהיה, אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו, אינו מהווה עידוד לנקוט בפעולה משפטית או להימנע ממנה וכמובן אינו תחליף לפגישה אישית, רגישה, אמפתית ודיסקרטית עם עורך דין דורון ויינרייך. כל נקיטת פעולה או הימנעות ממנה מבלי להתייעץ לפני כן עם עורך דין הינה על אחריות מבצע הפעולה או הנמנע ממנה בלבד.