אינוס במרמה

אינוס במרמה הוא אחד המקרים בהם יחסי המין מתקיימים בהסכמה מלאה של הקורבן ועדיין הם ייחשבו כאינוס. המונח אינוס או אונס יוצר אצל האדם הסביר תסריט שבדרך כלל הדמויות הראשיות בו יהיו מישהו שהוא התוקף והוא בעל כוח פיזי רב ומישהי שהיא המותקפת והיא חלשה ונחותה פיזית לעומתו והוא בעזרת כוח פיזי ולעיתים באיומים מצליח לכפות עליה יחסי מין. חלק ממעשי האינוס אינם דומים בכלל לסיטואציה המתוארת.

מהו אינוס במרמה

עפ"י הגדרתו בחוק העונשין של מדינת ישראל, אינוס במרמה הוא בעילת אישה שהושגה  במרמה (אי אמירת אמת, אמירת אמת חלקית, הטעיה, התחזות וכו') בייחס למיהות העושה או מהות המעשה. מעשה סדום שנעשה בגבר או באישה באותן נסיבות ייחשב כאונס במרמה.

מה מסתתר מאחורי המילים "מיהות העושה"

כל מערכת יחסים בין אנשים מתבססת על מידע שיש לכל אחד על כל אחד אחר באותה מערכת יחסים. למידע הזה נוספות נורמות חברתיות וערכים והתנהגויות שמקובלים באותה חברה ביחס לסטאטוס של אותו אדם.

אדם יציית בדרך כלל לשוטר רק על סמך מדיו ואופן התנהגותו וברוב המקרים השוטר אפילו לא יתבקש להציג תעודות. המפגש בינו לבין אדם אחר מייצר באופן אוטומטי מערכת חוקים בלתי פורמלית שבהתאם לה מתנהלות מערכות יחסים כאלו.

אותו הדבר בדיוק קורה בהרבה מאד מערכות יחסים אחרות ועצם הידיעה של אדם אחד על הסטאטוס של אדם אחר מייצרת ביניהם מערכת חוקים בלתי פורמאלית המשפיעה על ההתנהגות, הציפיות, ההסכמות ועל הרבה מאד תחומים נוספים באינטראקציה ביניהם.

מה מסתתר מאחורי המילים "מהות המעשה"

במסגרת מערכות יחסים כפי שמתואר למעלה, אנשים מתנהגים באופן שמצופה עפ"י הנורמות החברתיות מאנשים המעורבים במערכות יחסים דומות.

אם רופא מבקש מפציינט לבצע כל מיני דברים כחלק מבדיקה רפואית, הפציינט יעשה אותם מכיוון שהוא מבין שמדובר בבדיקה רפואית והוא מקבל את סמכותו של הרופא וניסיונו המקצועי במהלך הבדיקה.

אם אדם הלך להתייעץ עם כהן דת (רב, כומר, קאדי וכו') וכהן הדת יצווה עליו לבצע דברים מסוימים על מנת לקבל ברכה, המאמין יבצע אותם מכוח סמכותו של כהן הדת.

אם אדם נמצא בשיעור אצל מורה או אצל מומחה בתחום כלשהו והם יורו לו לעשות משהו במסגרת השיעור, הוא יעשה את אותו משהו תוך אמונה מלאה שזה חלק מהשיעור והוא ישתף פעולה מתוך מטרה לשפר את כישוריו באותו תחום.

אינוס במרמה ביחס למיהות העושה או מהות המעשה

מעת לעת מתפרסמות ידיעות על מקרים כאלו למשל:

אינוס במרמה על ידי מתחזה

אדם שאינו רופא אך התחזה לרופא וביצע "בדיקות" גניקולוגיות במטופלות שלא ידעו שהוא לא רופא.

אינוס במרמה
אינוס במרמה

אינוס במרמה על ידי שחקן מפורסם

שחקן מפורסם שבמסגרת שיעורי משחק לשחקנית מתלמדת, נתן לה מטלות ב"שיפור הביטחון ומיומנויות המשחק" שבמסגרתן היא היתה צריכה להיות עירומה מולו ולגעת בו באופן מיני.

אינוס במרמה במסגרת טיפול נפשי

פסיכיאטר או פסיכולוג שבמסגרת "טיפול נפשי" הנחה את המטופלת לעשות בו מעשים מיניים על מנת שתלמד להתגבר על מעצורים או חסמים נפשיים כלשהם.

אינוס במרמה ע"י רב מקובל

מקובל מפורסם שהבטיח החלמה ממחלה חשוכת מרפא באמצעות ברכות או שיקוי שרקח, וזאת בתמורה למעשים מיניים שהוא יעשה למאמינה שהגיעה אליו .

אינוס במרמה ע"י אדם שהציג את עצמו כרווק

אדם שהציג את עצמו כרווק (בעוד שהיה נשוי ובעל משפחה) ומישהי נכנסה איתו למערכת יחסים מינית רק בגלל שהאמינה שהוא רווק וחיפשה זוגיות ממוסדת.

אינוס במרמה ע"י הצגת מצג שווא

אדם שהציג עצמו כטייס ואיש עסקים ידוע ועשיר (בעוד שלא היה כזה) ועל סמך זה השיג הסכמה למערכת מינית עם מישהו שהתיאור הזה קסם לה זה בדיוק מה שהיא חיפשה.

הדוגמאות הללו הן דוגמאות ספורות בלבד מתוך שלל מקרים שבהם אדם הסכים ואפילו רצה לקחת חלק במערכת מינית עם אחר ורצונו או הסכמתו נבעו אך ורק כתוצאה ממצג השווא שהוצג בפניה באמצעות המרמה של האחר.

מה המשמעות החוקית של אינוס במרמה

השגת יחסי המין באמצעות המרמה (מידע כוזב, התחזות, הטעיה וכו') הופכים את המעשים הללו לאינוס במרמה שמהווה אינוס- אונס לכל דבר וענין. הדבר נכון גם ביחס למעשה סדום שהושג באמצעות מרמה ודינו כדינו של מעשה סדום – אונס.

אינוס במרמה מהווה אחת מהעבירות הפליליות החמורות ביותר ועונש המאסר המקסימלי לאדם שיורשע באינוס במרמה הוא שנות מאסר ארוכות.

אינוס במרמה מבסס עם עוולות עפ"י החקיקה האזרחית של מדינת ישראל ותביעה נזיקית בגינו יכולה להסתיים בפסיקת פיצוי גבוה מאד נגד האנס.

מידע זה הוא חלקי ביותר – מידע מפורט יותר מופיע במאמרים אחרים באתר זה וגם הוא לא מהווה תחליף לפגישת ייעוץ אישית, שרק בעקבותיה נפגעות ונפגעי עבירות המין מקבלים את הכלים לקבלת החלטה באשר לצעדים החוקיים שינקטו בעקבות המקרה.

עורך דין דורון ויינרייך

עורך דין דורון ויינרייך מתמחה בייצוג נפגעות ונפגעי הטרדה מינית ועבירות מין, לרבות אינוס במרמה. זהו תחום עיסוקו היחיד של עורך דין ויינרייך והוא לעולם אינו מייצג את הפוגעים.

המידע בתחום זה רב וסבוך ובטרם תקבלו החלטה מה הצעד הבא, מומלץ לתאם פגישת ייעוץ עם עו"ד ויינרייך כבר לימים הקרובים. בפגישה דיסקרטית אמפתית ומעצימה תקבלו כלים להחליט מה הצעד הבא.

לתשומת לב:

מאמר זה נכתב על ידי הנהלת האתר ונועד לתת מושג כללי וסכמתי בלבד. על כן יש להסתמך אך ורק על מידע מדויק שיימסר בפגישה אישית ותוך התאמה לפרטי המקרה הספציפי. כמו כן היכן שלשון המאמר מתייחסת מטעמי נוחות לאחד המינים בלבד- הכוונה לשני המינים כאחד

אינוס במרמה הוא מעשה של בעילה אשר נעשה כביכול בהסכמה אך תוך מרמה של האישה. התפיסה היא שאם הפוגע  לא היה מרמה את האישה היא לא הייתה מסכימה לבעילה.

מרמה ביחס למיהות העושה היא הסוואת הזהות של מבצע הבעילה תחת זהות אחרת אשר רק בעטיה מושגת הסכמת האישה ועקב כך המעשה הופך לאינוס במרמה.

ישנם כל מיני מקרים בהם אנשים מרמים נשים ומשיגים את הסכמתן למעשה הבעילה. למשל אדם שמתחזה לרופא גניקולוג ומבצע באישה "בדיקה" פנימית, אדם שמתחזה לטייס ולגיבור מלחמה ועקב כך משיג את הסכמת האישה  ועוד.

אינוס במרמה נחשב חמור מאוד מבחינת החוק למניעת הטרדות מיניות בישראל ועל כן, מי שימצא אשם בעבירה שכזאת צפוי לקבל עונש חמור מאוד של מאסר ממושך. בנוסף, יכולה האישה לפעול במישור האזרחי  ולתבוע פיצויים רבים עקב מעשה שכזה.

מה היה לנו עד עכשיו?

המידע באתר זה רלוונטי, חשוב ומועיל ככל שיהיה, אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו, אינו מהווה עידוד לנקוט בפעולה משפטית או להימנע ממנה וכמובן אינו תחליף לפגישה אישית, רגישה, אמפתית ודיסקרטית עם עורך דין דורון ויינרייך. כל נקיטת פעולה או הימנעות ממנה מבלי להתייעץ לפני כן עם עורך דין הינה על אחריות מבצע הפעולה או הנמנע ממנה בלבד.